1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A4 B8 Allroad

Discuție în 'Audi A4 allroad quattro' creată de dascalutzu, 22 Iul 2010.

  1. gyzmo

    gyzmo 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 allroad, 2016
    Salut stimati colegi.

    Acum doua saptamani am achizitionat un A4 allroad B8, din 2016,motor de 2.0l, 190CP, de care sunt foarte incantat, atat de tinuta de drum, cat si de modul cum reactioneaza la comenzi.
    Am stat putin in cumpana intre A4 quarto si A4 allroad, insa a aparut mai repede a doua varianta cu optiunile dorite si ...gata.

    Sa auzim numai de bine!

     
    bobalex18 apreciază asta.
  2. Paltarac Sabin

    Paltarac Sabin 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 allroad B8 2011
    Felicitarile mele @gyzmo
    Este o masina foarte reusita intr-adevar.
    Grija sa ai doar la bucse, bielete, brate si in general elemente de stabilizatoare. Cele din plastic au tendinta sa cedeze la socuri prea mari. Personal am schimbat cateva brate de 2 ori pana m-am prins sa iau din aluminiu.
    Mult succes cu achizitia si sa te bucuri cat mai mult de ea.
     
    gyzmo apreciază asta.
  3. RazvanSvl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    a4 allroad
    Salutare. Sunt nou pe acest forum si as avea nevoie de o parere din partea celor care au trecut deja printr-un proces de achizitie al unui allroad . Ce parere aveti despre :
    I found this offer at mobile.de:

    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...IKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

    Audi A4 Allroad Quattro 2.0 TDI Leder / Alcantara MMI
    First Registration: 07/2015
    Mileage: 236,000 km
    Fuel Type: Diesel

    Price: 18.490 €

    Merita sa duc discutia mai departe, sau sa incerc sa caut altceva?!

    Multumesc, zi faina!
     
  4. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Salutare. Pentru ce are și km pe care ii are mi se pare scumpă. Mai bine adaugi un 3-4.000€ la buget și iei același an sub 100.000km In plus din câte știu eu trapa aceea face figuri la un moment dat dacă mergi pe drumuri mai accidentate. In schimb poate te vei orienta spre motorul de 3.0 si pentru ventilație in scaune. In rest mașina arata bine. Bafta
     
  5. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Mda,mai pui 4 mii euro si iti iei din tara cu revizii pe naspa si km 100 mii cand real are tot 230 mii. Sfatul meu, 236 mii km nu sunt multi atat timp cat are reviziile ca la carte. Eu am luat din reprezentanta germania la 190 mii km cu full revizii an 2015 si e impecabila. Asta dupa ce am vazut in tara 4 masini la 130 mii km care erau niste cazaturi si care si baiatul meu isi dedea seama ca aveau peste 280 mii km tot din 2014 2015. Mai bine o masina la 230 mii cu revizii full decat una din tara la 130 mii care are doar o revizie. Bafta. E o masina minunata sa stii.
     
  6. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    @Mariuz unde am spus eu ca sa își ia din țara? Tot ce am spus e ca eu cred ca poate sa își ia una mai buna cu km mai putini dacă mai ridica putin bugetul. Alegerea e a lui deși eu cred ca poate mai bine.
     
  7. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Alexandru, ai dreptate poate m am dus cam departe cu discutia. Dupa mine,care am vazut destule modele in tara si sincer tepe mai mari ca aici nu ai unde sa iei,este varianta germania,autohaus nemtesc nu arab,polonez. De acolo va lua o masina full service chiar daca sunt trecute de 200 mii si nu o sa regrete.
     
  8. Pinichi

    Pinichi 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8,5 Allroad 2l CNHA 190 CP. AN 2014 Facelift
    Gyzmo esti multumit de masina?
     
  9. gyzmo

    gyzmo 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 allroad, 2016
    DA, sunt foarte multumit de masina.
    Am facut intre timp si un traseu putin mai lung, pe Transfagarasan, si masina s-a comportat exemplar, consum mai mult decat decent...am ramas chiar placut surprins 5,9l /100km.

    Inainte de acest drum am efectuat si o revizie, schimb ulei, filtre..., nu poti sa mai ai incredere nici in nemti!
    Doar filtrul de ulei, uleiul si filtrul de polen erau schimbate!!!
    IMG-20180911-WA0001.jpg
     
  10. Pinichi

    Pinichi 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8,5 Allroad 2l CNHA 190 CP. AN 2014 Facelift
    Dap asa este.. la fel arata si al meu!! Ma bucur ca sunt km reali totusi!:))
     
  11. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
  12. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Salut, anuntul e plin de optiuni banale "4 geamuri electrice, etc". Este fara dublu climatronic, oglinzi rabatabile plus alte minuni de ale samsarului. KM nici nu as putea sa cred ca sunt reali, chiar ieri am verificat o masina care avea in tara 230.000 si ea saraca avea 380.000 in DE in 2016.

    As zice pas pentru ca e vanduta de samsar. Sunt niste nesimtiti. PUNCT.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  13. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Aziat putin te contrazic cu faptul ca e plin de optiuni banale...eu inainte sa imi iau a4 am fost sa vad cateva masini bune din care un ford focus din 2015 la care nu sa specificat "optiunile" banale si ia ghici nu avea geamuri electrice in spate si nici oglinda electrica...

    Scorpyon masina arata bine dar trebuie verificat la sange,din cate vad si modelu asta are probleme cu temperatura nu sta la 90 grade,carligu pune semn de intrebare straini isi pun carlig ca sal foloseasca deci sigur a tras masina remorca sau alte chesti probabil are volanta kit ambreaj uzat,nu vad incalzirea in parbriz nu cred ca are daca chiar iti place asa mult si vrei neaparat all road u sti dar vezi ca e dubios anuntul... iar la bani aia gasesti a4 mai nou facelift (nu all road)
     
    Ultima editare: 8 Dec 2018
  14. biju2000

    biju2000 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 8.5 Allroad, S-Tronic, 2.0 TDI 177CP, CGLC, 2014
    Azlat s-a referit la dotari standard pe care orice A4 "chel", "stock", "zero optiuni", le are. N-ai de ce sa-l contrazici.
    Ce legatura are Ford Focus in discutia asta cand Audi A4 vine by default cu 4 geamuri electrice, rain/light sensor s.a.m.d? Te asteptai sa le fi smuls fostul proprietar inainte sa vanda masina insa el vine sa confirme ca-s la locul lor? WTF?
    In rest putine Allroad-uri vin fara pregatire carlig remorcare. Probabil a tras, ocazional, remorca. "Alte chestii" sunt ilegale in Germania iar neamtul nu merge cu pepeni la piata cu A4 Allroad.
    CAHA este un motor banal al grupului VAG cu aceleasi probleme tipic tuturor motoarelor EA189 (2008-2011) unele chiar mai putin nasoale decat la EA189 (2012-2014) facelift.
     
    audi11wst, Azlat și Scorpyon apreciază asta.
  15. Cristyan777 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2017
    Locație:
    Bocsa
    Masina:
    Logan 1.4 2007
  16. precizie

    precizie 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2017 ???
  17. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Wow. Asta cred ca e un exemplar cu ''noroc''. Super tare masina!
     
  18. ionescu liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2013 120kw
  19. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Din punctul meu de vedere, are un pic cam multi Km, depinde si ce vrei sa faci cu masina.
    Permite-mi acum 2 sfaturi:
    1. daca esti hotarat sa iei masina din Germania, trebuie sa fii hotarat caci masinile bune, pleaca foarte repede !

    2. Inainte sa incepi sa cauti o masina in afara, trebuie sa stii excat modelul care-l vrei, altfel tot timpul o sa iti apara alte variante si nu o sa mai stii de tine, ce vrei defapt.

    Parerile si sfaturile sunt pur subiective !

    Spor,
     

Distribuie pagina asta