1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    M-a sunat acum prietenul meu din Cluj, masina aia are tot ce scrie in anunt - volan incalzit, etc. si este din 2011, o sa ma lamuresc dupa ce face un test drive cu ea de ce e trecuta ca si 2009 si care e faza cu pozele, oricum face si el si imi trimite. DAR, sunt foarte nehotarat intre asta cu cutie automata (imi place sa ii mai dau si cate o talpa) si cea cu cutie manuala din Bucuresti... Voi pe care ati lua-o?
    Help!! :banghead:

    EDIT: Prietenul meu a vazut masina din Cluj, ii lipseste doar oglinda rabatabila electric, in rest are tot. Anul este 2011, cine i-a pus anuntul a incurcat, pentru ca are doua la vanzare. Deci masina este cea din decodare.

    EDIT 2: Daca maine dimineata as vrea sa testez masina din Bucuresti, ma poate ajuta vreun coleg? Contra cost sau raman dator, cum se prefera :)

    Ambii proprietari sunt OK, nu sunt samsari, par destul de sinceri cand spun ca masina lor nu are probleme. Cea din Cluj are proprietara care lucreaza la Politie (confirmat), cea din Bucuresti are un proprietar care lucreaza in acelasi domeniu cu mine, si stand de vorba mi-am dat seama ca nu infloreste. Ambele masini au distributia schimbata la sfarsitul anului trecut, impreuna cu revizie, amandoua sunt din 2011 si amandoua au ~ acelasi numar oficial de km - 242k vs 245k.
     
    Ultima editare: 11 Feb 2019
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Dragi colegi, m-am hotarat la asta:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c6-ID7GukBE.html
    Vreau maine dimineata sa ajung in Bucuresti sa ma vad si sa testez masina. Ma poate ajuta cineva va rog cu un tester, cu probe, cu un elevator sa o verific? Am infinit mai multa incredere in voi decat in vreun service...
    Multumesc anticipat!
     
  3. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    Verific-o atent, faptul ca sta la vanzare de 4 luni de zile mie mi-ar ridica anumite semne de intrebare...
     
    bx3m apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Masina arata bine si ceva dotari, dar nu pot sa nu ma leg de embleme. In fata este S6... praguri RS6... pe aripi este S-line, puse strambe. :)

    Interior este sport, nu S-line . Putin zgariat plafonul din portbagaj. ;)
     
    bx3m apreciază asta.
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Da, cu siguranta o sa o verific, dar unde in Bucuresti sa ma duc?
    Stiu, am vazut si eu emblemele alea... Interiorul stiu ca nu e S-Line, dar macar e sport.
     
  6. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    Eu as merge la o reprezentanta cu tot cu proprietar. Astfel se poate verifica si istoricul si masina dpdv mecanic,erori,etc. Bafta!
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    @seba18 : am vazut ca e de multa vreme la vanzare, dar avem si colegi de forum care asteapta vanzarea de ceva vreme.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru un cunoscator o masina buna se vede imediat fara istoric, fara tester si fara prea multe verificari. Cand nu te pricepi mergi cu cineva care se pricepe. Nu ai nevoie de testere, reprezentanta, elevator si mai stiu eu ce alte verifcari pentru a achzitiona o masina buna.
    Toti cei care intrebati asta aici va spun eu ca nu va pricepeti sa cumparati o masina si degeaba tot intrebati pentru ca oricum voi o cumparati la noroc indiferent la cate verificari mergeti.
     
    Doggfather, gabi coma și bx3m apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @bx3m Nu exista Auto Hold, Hill Hold pe A6 C6.
     
    bx3m apreciază asta.
  10. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Multumesc de info, ma gandeam ca aia e o functie care vine ca si optionala cumva cu frana de mana electrica. Dar la asta (stiu ca la alte masini asa e) daca ai frana "de mana" trasa si pleci de pe loc, nu se deblocheaza automat?
    In concluzie, masina asta e cam "cosmetizata"? Siglele alea le-am observat si eu, dar interiorul nu stiam ca nu e S-Line, iar ceea ce ma da cel mai mult inapoi este pielea aia full...
    Intre timp am mai gasit una, imi puteti da parerile voastre va rog?
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-s-line-2-0-tdi-170-cp-2011-full-s-line-IDbQZLC.html#fd500cc959
     
    Ultima editare: 12 Feb 2019
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se deblocheaza automat doar daca ai centura pusa. Dar la deal, va trebui sa actionezi tu butonul franei de mana, nu se intampla automat.

    Cum am zis, optiunile alea nu exista pe C6.

    Esti sigur ca vrei un 2.0 TDI cu 300.000 km si soft facut ?
     
    bx3m apreciază asta.
  12. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Aha, pui tu frana manual, dar apoi se deblocheaza.
    Ma gandeam ca cel putin 300k sunt mai aproape de reali, nu ma incalzeste cu nimic daca vanzatorul scrie ca are 200-250k si sunt dati inapoi. Un alt plus este kitul S-Line, din ce am vazut chiar e S-Line, roti vara + iarna, si nici nu e rulata in RO. Care ar putea fi probleme la 300k cu soft? Bineinteles, aici intreb doar de niste pareri la rece mai ales despre diverse feature-uri care, cum a fost cazul celui din Bucuresti, nu pot exista pe masina de fapt. Masina va fi testata pe indelete, dar fiind in Cluj nu vreau sa fac un drum atat de lung fara sa am macar o confirmare ca anuntul nu este de la cel mai ordinar samsar. Nu pot spune ca am ceva in mod deosebit impotriva lor, nu putem lua toti masini din afara de capul nostru, sunt si oameni corecti care fac lucrul asta, ideea e sa ii identificam si sa stim daca mergem mai departe.
     
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @bx3m iti dau un sfat . Din ultimele tale postari pari foarte grabit/agitat sa faci o achizitie care se poate dovedi intr-un final neinteleapta.Sfatul meu este sa te relaxezi putin, sa mai citesti pe forum despre modelul de masina dorit(sunt convins ca ai citit..dar nu indeajuns)..daca ceva iti este neclar nu fi timid si intreaba in privat(deoarece undeva pe forum sigur s-a vorbit) colegii care detin acest model.
    Masini la vanzare sunt si o sa fie in continuare sa ai de unde alege.
    Pt. verificari la fata locului daca nu ai pe cineva cunoscut...."profita" de experienta colegilor de pe forum care ofera si astfel de servicii.

    Bafta.
     
    bx3m apreciază asta.
  14. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare, azi voi merge la testat cu cel din Bucuresti, cu suspensia pneumatica. Din cauza unor probleme cu timpul, pot ajunge doar in timpul zilei, si voi merge la verificat la colegul @vladliviu85.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  15. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Salut, am sa iti zic un lucru in legatura cu suspensia pe perne. Ai mare grija cu amortizoarele spate la aceste masini, daca sunt scurse acestea au un pret de 3.700 RON bucata si vin separat fata de pernele spate. In rest, succes!
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  16. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, multumesc de info, suspensia vreau sa o verific cel mai bine, stiu ca au preturi astronomice piesele noi. Dar, in ultima instanta, o sa recurg la o suspensie normala, in cazul in care nu ma mai inteleg cu asta. Sper sa ma tina cat mai mult, presupunand ca iau masina :)
     
  17. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    bx3m daca ai cumparat A6-le, sa-l stapanesti sanatos si asteptam cu interes topic in aria prezentarii masinilor membrilor :)
     
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Buna dimineata dragi colegi!
    In primul rand vreau sa multumesc lui @vladliviu85 si lui @Cristi pentru ajutor. Nu as fi fost nici pe jumatate convins de nicio reprezentanta, cum m-ati convins voi doi ca masina e in regula :beerchug:
    In al doilea rand DA!! L-am cumparat, aseara l-am si luat :arco: Am ajuns tarziu si rupt, n-am apucat sa postez nimic, dar maine fiind sambata o sa ii fac niste poze si ies cu el in lume. Ne vedem pe sectiunea de prezentare masina!!

    Va multumesc tuturor celor care mi-ati oferit sfatul vostru, precum si celor care ati postat problemele si rezolvarile cu ale voastre A6 C6 CAHA, cu ajutorul vostru am reusit sa iau o decizie, care sper sa fie cat mai corecta :)

    O zi faina va urez, si sper sa va gasiti masina visata cat mai curand!
     
  19. Matrix 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    nu am
    Salut
    Am intrebat si n-am cumparat-o. Vad ca mai e un fost coleg de pe la opel care cauta audi, bx3m, am deschis linkurile lui si in mare sunt cam aceleasi masini la care m-am uitat si eu.

    @bx3m - ai cumparat audi a6 cel de la bucuresti?
     
    Ultima editare: 15 Feb 2019
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. A scris asta mai sus.
     

Distribuie pagina asta