1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi TT Mk3 (8S) - discutii diverse

Discuție în 'Audi TT Mk3 (8S) (2014 - prezent)' creată de mufasa, 13 Dec 2015.

  1. mufasa 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, V6 TDI (204 CP), 2014
    Salut,
    Ma gandesc sa cumpar un TT Coupe Sh. In buget s-ar incadra un Mk3 2014/2015 TT, AWD, cutie manuala, cheala si stofa.

    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Dec 2015
  2. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Parerea mea este sa mai astepti putin si sa iei una cu mai multe inauntru.

    Cand am cumparat pe al meu, am vazut cu o saptamana inainte unul mai gol inauntru. Este diferenta mare.


    Neaparat quattro si Stronic dupa parerea mea!
     
    mufasa apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Omul vrea TT pentru aspect, nu pentru ce ofera in realitate un TT. Deci quattro si S-Tronic sunt irelevante pentru el. :)
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  4. mufasa 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, V6 TDI (204 CP), 2014
    Problema este bugetul limitat pe care-l am. Masina va fi "masina de duminica si de suflet". BTW, de multi ani si eu si sotia conducem AWD cu cutie automata.
    Acum la topic, variantele la care ma gandesc (si pentru care am buget) sunt urmatoarele :
    - TT mk3 (2014-2015) 230 CP, FWD + manual
    Daca va pricepeti, intrebarea este daca mk3 este semnificativ mai performanta (platforma/motor/etc.) si nu vorbim aici de aspect exterior, decat mk2, incat sa merite s-o iau "simpla" si cu cai mai putini, sau sa raman pe TTS mk2 ???
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu as cumpara in viata mea o masina care imi place, cel mai chel model. Prefer modelul anterior dar cu dotari cat de cat decente.
    Tu la ce te gandeai daca eu te intrebam cat costa un TT chel, inclusiv fara piele ? Ca vreau TT din cauza aspectului exterior si nu ma intereseaza altceva, adevarat ?
     
  6. mufasa 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, V6 TDI (204 CP), 2014
    audi66 OK, mersi pentru parere. Cam asa gandesc si eu, mai bine niste cai in plus/Quattro/S-tronic/piele/poate navigatie decat modelul nou chel. Ce nu stiu este daca mk3 nu a facut un salt tehnic semnificativ fata de mk2. Nu ma refeream la aspect.
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Salt tehnic semnificativ ma indoiesc,desi cu un google search ai putea gasi concret diferenta dintre cele 2 platforme.

    Si eu sunt de parere mai bine un mk2 TTS decat un mk3 chel,mai ales ca-i masina de week-end.
     
  8. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Eu am avut inainte Scirocco 2.0tsi 200cp DSG si am schimbat cu un TT mk3 2.0tfsi 230cp quattro s-tronic.

    Deci poate as fi in masura sa iti spun de diferente.
    In ceea ce priveste motorul si acceleratia nu simt mari diferente, singurul lucru important este plecarea de pe loc (quattro). Bineinteles sta mai bine in curbe dar nu stiu daca asta este doar fiindca scirocco era FWD.
    TT mk3 este frumos interior si are foarte multe gadgeturi.

    Parerea mea este sa nu iei mk3 fara nimic. mai bine mai astepti 6luni-1an si gasesti unul cu mai multe pe el in buget. E pacat sa iei o asemenea jucarie fara quattro si s-tronic.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    o masina de duminica nu este un every day car
    @mufasa dupa cum a spus doreste ceva pentru plimbari , nu cred ca o scoate iarna sa fie quattro si nici de alergat pe circuit sau liniute , cerculete etc
    s-tronic depinde de stilul de condus si de ceea ce apreciezi pe un track toy nu as pune decat manuala
    Mai bine sugerati o lista a optionalelor, ma refer la interior , care nu ar trebui sa lipseasca de pe mk3

    P.S. va rog atentie la limbaj , posturile v-au fost editate
     

Distribuie pagina asta