1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
  2. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Eu ma bucur ca se devalorizeaza ca iphone-ul. Am pierdut doar 1500e la valoare de cand am cumparat-o si pana acum (4 ani).
    Modelul BMM il am si eu si pana acum mi s-a parut foarte fiabil. Mi-a picat doar un radiator, bieletele fata, si s-a infundat filtrul de particule.
    Bineinteles, toate consumabile si neavand legatura cu motorul in sine.

    Pare curata si ingrijita.
    Daca cartea aia de service e pe bune si actualizata, iar la un scan sta bine, merita incercat.
     
  3. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Multumesc pentru informatii, o sa merg sa o vad atunci.Eu cu cine am mai vorbit, mi-au spus ca pretul ar fi putin cam mare.
    Dar eu unul nu consider asta, avand in vedere dotarile masinii.Am mai gasit un A3 din 2006 2.0tfsi coupe, la o cunostinta, la 4000e, probabil o sa aleg unul din astea 2.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cunostinta aia a ta care ti-a spus ca e mare pretul, probabil nu stie ce vorbeste. Un pret corect la A3 8P sportback 2005-2008 se situeaza intre 5000-7000 euro, asadar ...e sub pret. Daca vede tigai de la Cluj sau Zalau la 3500-4000 euro asta nu inseamna ca e ceva general valabil la model.
    Masina pare ok,daca are seria o poti si verifica dar de obicei sunt sceptic cand vad la locatia vanzarii - Arges, Salaj, Cluj :) dupa cum vezi si in anunt sunt cateva minciuni pe ici-colo, iar km aia ....raportat la an / diesel, in Germania, incepe sa devina o gluma buna.
     
  5. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Ce vroiam sa mai intreb, scaunele sunt S line? De la anuntul de mai sus.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  7. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Mersi mult pentru ajutor, m-am decis asupra celui 2.0 tfsi quattro, a unei persoane cunoscute.In 2 saptamani sper sa fie a mea.Seara buna!
     
  8. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    :keule:ce iti spunem noi, ce faci tu :)))
    Testeaz-o la service si baga un vcds pe ea ca sa vezi erorile. Nu te juca cu asta, pentru ca o sa te coste grav pe viitor.
    4000e pentru un 2.0 tfsi quattro, chiar si 2006, este un pret foarte mic. Nimeni nu o sa faca pomeni, chiar daca sunt cunoscuti :eyebrows:
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @Fallen - Lasă, ca topicul de TFSI era cam slăbuț :) poate mai adăugăm niște postări !
     
  10. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Masina sta in parcare de 2 luni, proprietarul e in italia si masina vroia s-o ia fratele lui din Romania.Dar fratele din Ro mai are un A3 2.0 TDI, pe care il conduce de 8 ani, iar cand a adus masina din italia mi-a zis ca a bagat benzina de 200 euro.In bucuresti lui ii consuma 14-15, iar TDI-ul mult mai putin si nu ii convine, drept urmare masina sta pe dreapta.e coleg de munca cu sotia de cativa ani, mi-a zis ca pot sa duc masina unde vreau s-o testez, are facturile de la toate piesele schimbate in italia, distributia facuta recent...probabil ca pretul ar fi fost mai mare daca masina ar fi fost vanduta altcuiva, baiatul nu vrea s-o dea oricui, vrea s-o vanda la o cunostinta care sa se bucure de ea.Singura "problema" pe care el mi-a spus-o ar fi consumul mare, din punctul lui de vedere.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Motorul ala daca nu ii faci mententanta ca la carte si nu schimbi multe pe la el iti va manca ficatii dar si iti va oferii satisfactii. In schimb daca este cel cod BWA este unul dintre cele mai bune motoare TFSI din istoria Audi dar cu mentiunile enuntate de mine anterior. Sunt scrise pe forum de catre mine si de catre alti useri problemele si remedierile pentru acel motor. Acel motor iti va consuma si 20 % in oras. Daca te impaci cu asta succes la achizitie mai ales ca stii provenienta masinii si istoricul ei.
     
    clau42018 apreciază asta.
  12. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Tocmai aseara am inceput sa citesc topicul de 2.0 TFSI ai am cam aflat o parte din probleme, dupa ce o iau vreau sa ii fac revizia, schimbat de discuri + placute si verificarea problemelor specifice. Momentan vin de pe un motor 1.6 benzina, care-mi ia si 15-16 in aglomeratie, macar la acesta de 2.0tfsi stiu de ce consuma atat...
     
  13. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    aseara am ridicat masina, dupa primii km mi-a schimbat total perceptia despre masini.ma fascineaza cum se simte directia, cutia cum schimba,, de accelerat nu mai zic...sotia are un zambet tamp cand vede cum se misca masina, la fel ca mine de altfel...o sa o prezint si pe forum in zilele urmatoare, estetic are cateva probleme, dar motorul asta te lasa fara cuvinte.
     
    cristian16 apreciază asta.
  14. Firanescu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 2003
    Salut, As vrea sa achizitionez un audi a3 sportback cu an de fabricatie peste 2005, neaparat benzina. Sa aleg 1,6 fsi sau 1,8 tfsi? Citisem ca cel de 1.8 are ceva probleme cu consumul de ulei si mi se par suficienti si cei 116 cp pe care-i dezvolta motorul de 1,6 fsi
     
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Atunci ti-ai răspuns singur ;)
     
    Alin Alina apreciază asta.
  16. Antinaos 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 2.0 fsi, 2004
    Va salut baieti, ce parere aveti despre anuntul asta;

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a...sage_sent]=1&id_at=16014855#gallery-grid-full

    Imi doresc foarte mult un Audi A3 dar sincer nu stiu exact care ar fi un pret realist pentru unul din 2004-2006, clar nu am un buget mare dar find incepator nici nu imi doresc o masina pe care sa sper sa o tin mai mult de 2 ani.
    Cateva sfaturi. Indrumari catre alte topicuri
     
  17. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Ce firma ofera la vanzare o masina la care unitatea media e pe SAFE ? Una care se "respecta". Unitatea e blocata. Trebuie cod de deblocare. Nu ma pronunt asupra pretului ... de istoric nici atat. Daca nu am incredere in firma trec peste. Alegerea iti apartine. Treci peste, sfatul meu.
     
  18. IvAlin 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2019
    Locație:
    Bucuresri
    Masina:
    Vw golf 4, 1.4, 2000
  19. clau42018

    clau42018 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0 TFSI quattro
    Am vazut anuntul postat si pe grupul de facebook, pretul mi se pare ok raportat la an/optiuni, iar motorul din ce am citit este mai ok decat cel de 170 cp cu 2 axe cu came.
     
  20. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Interesanta mașina doar că pozele nu sunt cele mai bune pentru a vedea eventualele defecte ale caroseriei.
    Sincer sa fiu numărul de km este dubios in sensul că discutăm despre o mașină din 2005 cu 200.000 km.

    O mașină de gata 14 ani mai ales diesel te aștepți să aibă un număr ceva mai ridicat de km .
    Poți cere proprietarului seria de șasiu și îți recomand să faci o verificare pe siteul RAR și AutoDNA pentru a verifica istoricul ei.
    100 lei sau 100 și ceva de lei pentru un istoric destul de complet fara sa te deplasezi spre mașină ..... Părerea mea este că merită .

    Prețul este și el destul de bun, chiar prea frumos as putea spune .

    A3-ul benzina la 3000 euro
    - motorul este cel FSI de 2.0 care evident o sa ceara o intervenție pentru curățarea supapelor de admisie și a galeriei de admisie .
    - la fel ca și în cazul de mai sus îți recomand să faci o verificare autodna .
    - fiind firma, daca mașina este vândută la 3000 euro garantat a fost cumpărată la un preț de nimic pentru eventuale probleme și reparată mai mult sau mai puțin corect .
    Pe scurt , mașina trebuie verificata cu mare atenție.

    Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk

    1.6 FSI are și el probleme cu distribuția pe lanț .
    Pentru caroseria aleasa motorul este destul de subnutrit și o să îți ofere consum de benzina destul de piperat .
     

Distribuie pagina asta