1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie - cumparare Audi A1

Discuție în 'Audi A1' creată de faraonul, 20 Sep 2017.

  1. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Salut!!
    Sunt pe cale sa achizitionez in Audi A1 1.4 tfsi 140 cp s tronic 7trepte din 2012. Am vazut masina, am si mers cu ea si am fost foarte placut impresionat, are 78000 km, masina este la mare distanta in fata ca si comportament fata de Fabia, Polo si Ibiza cu care se spune ca imparte platforma tehnica, este o diferenta ca intre noapte si zi. Un lucru care imi da de gandit este faptul ca proprietarul nu a schimbat uleiul in cutie pana la km acestia cel putin de cand are el masina, fiind al doilea proprietar. Multi spun ca la aceasta cutie nu se schimba pt. ca ar fi cu ambreaj uscat. Intrebare, S tronic-ul de pe A1 si A3 este acelasi lucru cu DSG-ul de pe Skoda si Seat care au numai motoare transversale exceptie facand EXEO, se schimba uleiul la 60 000 ca in celelalte cazuri de S tronic, cum ar fi Audi A6? Citind pe forumul de la VW mi-am pus mainile in cap cate probleme sunt cu DSG-urile, desi am vazut ca posesori de Audi cu probleme S tronic nu prea sunt in topicul dedicat problemelor cu DSG-ul desi toti spun ca este aceeasi cutie iar forum dedicat pt A1 nu exista pe VW forum.

    Ce ma sfatuiti, sa cumpar masina sau sa caut manuala, desi pt oras este mult mai lejera automata si pt mers in oras cam 80% din drumuri o cumpar.
    Multumesc mult
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La cutia asta, montata pe acest model de Audi, nu se schimba uleiul pentru ca are ambreiaje uscate acest DSG cu 7 trepte. Sunt mai multe modele de cutii automate S-tronic cu 6, 7, 8 si mai nou 9 viteze. Nu te sfatuiesc sa cumperi niciodata cutie automata cu ambreiaje uscate adica fara intretinere pentru ca este una din cele mai mari mizerii inventate de Audi. Este o mizerie de cutie automata acest DSG in 7 trepte uscat.
    Da, S-tronicul montat pe Audi este identic si la fel cu DSG-ul de la alte masini din grupul VAG, difera doar denumirea.
    La A6 C6 este alt model de cutie si nu are nici o legatura cutia montat pe A6 C6 cu cea de pe modelele de mic litraj adica cele montate pe motoare de maxim 1.600 cc in tot grupul VAG.
    Citeste topicul dedicat acestei cutii aici: https://vwforum.ro/topic/102040-jurnal-dsg7/ Este cel mai complex topic cu toate problemele acestei cutii automate.

    si aici: http://www.clubaudi.ro/threads/cons...aturi-si-recomandari.38809/page-4#post-722909 si aici: http://www.clubaudi.ro/threads/cutia-automata-dsg-la-a3-8p-diverse-probleme-si-rezolvari.30778/

    Invata repede care sunt diferentele "pentru ca te impacheteaza samsarii ca pe clatita" si nu stii pe urma de unde sa o apuci cand te lasa cutia de viteze. Cauta si cumpara manuala obligatoriu daca vrei sa ai liniste. Bafta la achizitie.
     
    Corina I apreciază asta.
  3. faraonul

    faraonul 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2015
    Locație:
    Popești-Leordeni
    Masina:
    Audi A4 b7 1.8T Quattro 2005 / Audi A1 Sportback 1.4 TFSI S-Tronic 2012
    Omu' de la care intentionez sa cumpar nu e samsar iar masina chiar nu e aranjata pt vanzare are zgarieturile neacoperite si lacul sarit pe eleron in spate este achizitionata de la Porsche deci nu.
    Deci pana la urma S Tronic este = DSG?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti-am spus ca da. S-tronic = DSG. Eu nu ti-am spus ca masina care vrei sa o cumperi este de la un samsar eu ti-am spus ca tu nu stii care sunt diferentele la cutiile astea, nu stii cum se repara si ce inseamna asta si nu stii ce inseamna intretinerea lor iar prin prisma asta poti pati ce ti-am mentionat anterior.
     
  5. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salut,
    Ce parere aveti despre motorizarea 1.2 TFSI, cutie manuala?
    Multumesc,
    Catalin
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul despre motoarele astea din aria A3 8P si cel existent in aria de pe vwforum. Sunt multe de spus si ai acolo toate informatiile necesare. Iti spun doar atat: cumpara doar ce este fabricat dupa 2013 si are distributia pe curea. Bafta.
     
    bugscata apreciază asta.

Distribuie pagina asta