1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    @borsy as vrea si eu macar un 272cv, dar aici au o taxa urata de toti, la puterea asta treci lejer de 1000 de euro pe an, depinde de regiune. Asa ca prefer un 218cv dar numaidecat quattro, si da, m-a mirat si pe mine ca are incalzire in scaune, o rarietate aici.
     
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Aurel G apreciază asta.
  3. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Motorul de 3.0 cu 218 cp si cel de 272 cp e același motor dar cu alt soft. M-am interesat eu pentru treaba asta
    Pe amandoua le poți duce la 320 cp cu Stage 1. Oricum nu se compară cel de 3.0 cu cel de 2.0. Alta viața când conduci 3.0 Quattro.
     
    NEAMTZU, Yoromica și Aurel G apreciază asta.
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Si eu zic ca la acel pret este loc si de mai bine, are km putini..dar cu spunea si borsy, interior nu prea placut, jante asemenea...dotari no comment, ma mir cum de are panormaic :)
    Legat de softare eu nu sunt 100% convins ca este asa, adica din cate stiu nu este dar un power reduction asa ca cel de 218 il aduci la acelasi nivel cu cel de 272 dar te opresti acolo cu stage 1, pe cand celalalt cu stage 1 il poti duce clar mai sus.

    P.S. eu as mai cauta.
     
    Aurel G apreciază asta.
  5. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    In italia astea sunt preturile, greu sa vrei mai mult. Dacă fiat 500x este masina de lux, A6 este starship.
     
  6. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Revenind la masina postata de mine mai sus, nu am finalizat achizitia.
    Ca plususi asa la fata locului pot zice ca masina era intr-adevar woaw. Dar numai la interior unde....practic era noua.
    La exterior era foarte zgâriata(capota,bara spate, portiera aripa spate) eau niste zgarieturi minore dar pe negru se vad foarte tare, zgârieturi survenite in urma spalarii masinii si care nu ieseau la polish.Se vedea ca nu sunt zgarieturi intentionate cum ar fi o cheie plimbata de un vecin frustrat caruia i-ai ocupat locul de parcare.
    Revenind putin la partea din interior, vreau sa zic ca nu avea nicio urma de uzura,porii pielei erau intacti,ornamentele din plastic,la fel fara nicio zgarietura.Si rezultatele pe care le-am primit de la reprezentanta au fost foarte ok,cu revizii la timp, fara daune, sau inlocuiri de parti de caroserie.
    Asa ca daca e vreo careva interesat si nu il deranjeaza zgarieturile si are si posibilitatea sa o cumpere pe firma eu zic ca poate fi luata in calcul ptr ca nu e scumpa raportat la pret/dotari/km.
    V-am lasat ca inca sunt in Germania si mai fac cautari!
     
    Ultima editare: 12 Feb 2020
  7. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Legat de resoftare am întrebat asta la 3 firme de tuning din Germania si toate mi-au spus același lucru.
     
    K3nT și Yoromica apreciază asta.
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @dann778 nu ai incercat sa negociezi pe baza acelor defecte? poate ai fi obtinut un pret bun iar cu diferenta ai fi reparat defectele, teoretic fiind zgarieturi de la periile din spalatorii eu cred ca ar fi iesit la polish.

    Din restul punctelor de vedere ai fost foarte multumit...ceea ce este cel mai important, timpul ti-l petreci in interiorul masinii...exteriorul este pt. privitori :)

    Dar sunt banii tai, decizia ta :) , ti-am spus chestiile asteapt. ca si eu recent am trecut printr-o situatie aprox. asemanatoare.

    Bafta in a gasi ceea ce iti doresti.
     
  9. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Acum imi dau si eu cu parerea.. dar zgarieturile acelea fine de la periile de la spalatorie sau altele minore, sunt normale. Hai sa nu uitam faptul ca luam masini second hand aici.
    Evident ca pe banii nostri alegem fix ce ne dorim, dar spun ca nu o sa gasim (cred) niciodata un exterior perfect.
    Evident, din ce zice @dann778 la exterior era foarte zgariata.. in poze nu se vede, dar daca in realitate erau urate, atunci il inteleg de ce n-a luat-o. :)
     
  10. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    K3nT
    Iti dai seama ca am incercat sa mai negociez ceva, i-am zis ca daca imi mai "rupe" si 1000 Euro, tot stau in dubii daca sa o iau ori ba.
    Nici nu avrut sa auda..

    Ionut Stancu, iti garantez eu ca nu aveau cum sa dispara zgarieturile alea, tu crezi ca daca ieseau la polish, nu o polisha neamtul ?
    Si am uitat sa specifi ceva.Masinile sunt tinute intr-un garaj. De fapt intr-o hala extrem de mare si slab iluminata. Cum crezi ca s-ar fi vazut negrul asta la lumina zilei ?
     
  11. catalin1591 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 IDT, An 2017, cod motor DDDA
    Salutare !

    Gata. Dupa vreo doua saptamani de citit pe acest topic si acest forum, am achiziționat modelul din imagine. Audi A6 Saloon. An 2017, km 99.350 ( reali, verificați cu ajutorul prietenilor de la Audi Munchen), 190 cp, tracțiune fata, dotări standard plus faruri Matrix, navigație 3D si alte cateva mici plusuri.
    Pretul final 25.000 Euro.

    Ideea este sa ai răbdare.

    Masina este luata prin Das Weltauto. Am plătit rezervarea si ulterior m-am apucat de facut verificari. Nu spun ca sunt buni sau rau intenționați.

    Oricum trebuie sa nu uitam ca luam totusi o masina SH.

    Nu stiu daca pretul este cel corect, dar mie unul mi a plăcut si arata impecabil.

    IMG-20200129-WA0009.jpg

    Ceea ce m a încântat a fost culoarea ( acel maro inchis) si faptul ca interiorul arata ca nou....se vede ca nu era uzată, sau cel putin a fost îngrijit folosită.

    Istoric service pus la dispoziție de amici unde se vede "servisarea" la timp a consumabilelor fara alte evenimente majore ( o bara revopsita....etc....etc).
     
    dann778 apreciază asta.
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @catalin1591 nu conteaza ce spune gura lumii, important este sa iti placa tie. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!
     
  13. catalin1591 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 IDT, An 2017, cod motor DDDA
    Mulțumesc !

    Mai greu de adaptat dupa 8 ani pe Q5, dar sunt sigur ca dupa cateva drumuri voi uita cum era pe Q.
     
  14. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
  15. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Salut,

    Are avantajul kilometrilor puțini, dar nu prea are multe dotări: are Full Led și S-line exterior, dar nu are ACC si dotările adiacente, jantele sunt micuțe și nu prea frumoase, in interior nu ai S-line, nu ai nici măcar piele, nu ai oglinzi rabatabile, nu ai Bose si mai sunt câteva care lipsesc. Părerea mea e că găsești mașini mai bune de banii ăstia, dar intr-adevar cu km puțin mai mulți.
     
  16. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
  17. dann778

    dann778 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 ultra
    Foarte interesanta asta a doua!
    Daca dispui de banuti si esti chitit pe optionale eu zic(strict parerea mea) sa o iei, bineinteles numai dupa o verificare amanuntita(daune, km, revizii)Un pret corect vis-a-vis de km,dotari,an fabricatie.
    Nu te astepta sa iti negocieze mai mult de 500 de euro!
    Spor!
     
  18. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Asta e altceva. Consider că asta isi merita banii mai mult.
     
  19. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    SAlut, MariusG3,daca te intertesaza masina ,te pot ajuta cu o previzualizare. Masina se afla la 10 km de unde locuiesc...
     
    Ionut Stancu și dann778 apreciază asta.
  20. RaydenA6

    RaydenA6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 190CP C7 2017
    Super faina masina. Sunt curios la acel pret ce reducere obtii si in plus cat ar costa cu tot sa o aduci in RO!
     

Distribuie pagina asta