1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C8 (4K) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de MarianMaxx, 7 Feb 2020.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru cei care doresc in viitor sa achizitioneze acest model, acestea sunt posibilile optiuni.

    248207697_128428.jpg
     
    GT829, Adi24, Serbanescu Raoul și alți 5 apreciază asta.
  2. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
    Salutam,
    Daca avem deja posesori aici, sunt suficienti cei 204cp de pe dieselul de 2.0 ? Momentan sunt in studiu de piata pana vand Tiguan-ul din dotare, si vreau sa stiu daca ar fi o optiune acest motor de pa A6, cel de 3.0 implica pt mine costuri anuale mari(asigurare si impozit, masina va fi inmatriculata in D). Ar fi fain si un feedback de la un utilizator de zi cu zi.
    Multumesc!
     
    Ultima editare: 5 Mar 2020
    GT829 și TDR apreciază asta.
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu știu dacă e mai grea față de un C7 (deși nu cred) și dacă cei 190cp sunt suficienți pe C7, înseamnă că și 204 sunt suficienți pe C8, cel puțin așa îmi spune logica.
     
    blue_eyed apreciază asta.
  4. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Salut,
    Eu am. Masina se misca foarte bine, motorul trage frumos si nu simti ca se chinuie + Quattro.
    Am ezitat putin la inceput dar dupa cativa km am realizat ca e suficient pentru nevoile mele. Urca rapid in viteza, ajungi la 150 km/h fara sa realizezi si la depasiri nu simti ca se termina, asa ca ti-o recomand.
     
    blue_eyed apreciază asta.
  5. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
  6. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Eu as cauta Quattro, e diferenta mareee
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  7. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
    @TDR eu caut ceva pana in 45k si cu un maxim de 25k km. In acest buget vreau musai: interiorul negru, matrix-ul, S-line-ul exterior. Deasemenea pachetul negru exterior ar fi de dorit dar pot sa accept si fara. Quatro... eu nu sunt sofer sportiv iar unde locuiesc eu zapada este doar pt decor, mai mult de trei ore nu am vazut zapada pe strada, deci daca se nimereste quatro ok, daca nu... Oricum, pe 2.0tdi sunt destul de rare si mai scumpe
     
  8. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    @blue_eyed Quattro nu e neapărat pentru zăpada!O mașina echipată cu acel Quattro sta mai bine pe șosea, în curbe ,pleacă mai bine in demaraje, mai multa aderența pe șosea....deci nu se compară una cu quattro cu una fără quattro. Eu dețin si quattro si non-quattro si diferența e mare.Eu as renunța la alte opțiuni în favoarea quattro. Dar fiecare știe ce vrea. Baftă la căutări.
     
    GT829, MDU și TDR apreciază asta.
  9. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Confirm si eu, Quattro nu este doar si numai pentru zapada sau drumuri serpuite la munte.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  10. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Quattro e o importanta dotare de siguranta.Siguranta si manevrabilitatea pe care ti-o da nu o poti compara cu nici o tractiunr fata sau spate. Am avut si audi fara Quattro, nu se compara.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  11. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
    Aveti dreptate poate, eu nu va contrazic avand in vedere ca voi vorbiti din experiente personale. Ma intorc si spun ca bugetul meu este limitat la 45k€. In bani astia nu gasesc un quattro cu dotarile minime pe care le vreau si km doriti. Eu vreau masina sa o iau de la un Händler dedicat marci, cu garantie si certificat Dekra, pe bursa sh audi din D asa ceva pleaca de pe la 50k+. Multumesc pt feedback.

    Acum, legat de masina postata sunt ceva idei, pareri.. !? Plusuri, minusuri in afara de ca nu e quattro.. !?
     
    Caprita Emanuel și borsy apreciază asta.
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Mie îmi place, cumperi un set de jante decent și 'apă paie și bătaie'. :)
     
    blue_eyed apreciază asta.
  13. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    E model sport cu S-line exterior. E frumoasa, jantele da, asa sunt si a mele. Nu arata rau dar ceva pe 19" ar arata mai bine. Acum caut si eu.
     
    blue_eyed apreciază asta.
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Daca locuiesti in strainatate si infrastructura/civilizatia este la un nivel inalt, atunci probabil ca nu e neaparat nevoie de quattro. Pe parte de Romania sunt total de acord cu @TDR, e o importanta dotare de siguranta.
    Masina arata foarte bine, cu alte jante va arata total diferit.
     
  15. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
    Mi-ar fi placut aceasta masina insa nu am cazut de acord asupra preluarii Tiguan-ului in contul avansului. Ei dadeau mult prea putin (circa 5.000 Euro) fata de pretul pietei iar eu vroiam cu circa 3.000 Euro sub valoare de revanzare constient ca trebuie sa castige si ei.
    Asta e, vedem ce o mai fi dupa trecerea nebuniei asteia cu virusul, momentan m-am hotarat sa stau cuminte in a cauta sa schimb masina.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  16. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Cineva pe aici cu C8 3.0 286cai?
    Sunt interesat de o achizitie in viitor si incerc sa aflu mai multe despre ea, ca fiabilitate cum se misca, eventuale probleme, etc.
     
  17. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Cauta una cu 5 ani garantie sau vezi ce zic de extinderea garantiei la 5 ani. Daca stai in germania vezi ca au si ceva oferta de service pentru masini tinere unde ai intretinere si consumabile incluse gen placute de frana(verschleiß). https://wartung-inspektion.vwfs.de/audi/form - oferta cu consumabile o primesti doar cand cumperi masina de la reprezentanta audi sau partener apoi costa la fel dar fara anumite consumabile.
     
  18. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Multumesc de raspuns, cunosc modul de lucru si cum se aplica garantia in DE, ma interesa strict fiabilitatea ei. Intre timp m-am documentat mai temeinic pe forumurile din DE, cam multe probleme la motoroarele 3.0.
    Cred ca o sa imi indrept atentia catre 2.0 204cai.
     
    Militaru gelu apreciază asta.
  19. edikoven 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2022
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A7 C8
    @GT829 Ai cumparat ceva ? Vreun feedback ?
     
  20. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Inca NU, anul trecut eram foarte hotarat in vara, apoi preturile au explodat, recunosc insa sunt foarte tentat, dar mai astept un pic in contextul actual economic.

    Am fost si am vazut masina asta, am si facut drive test cu ea ;) mi-au facut si reducere de la 42.000 Euro la 38.000 Euro. Nu imi place deloc cum schimba cutia tiptronic, are latenta mare, insa se corecteaza din soft, ca si masina insa are potential, motorul e suficient de elastic si puternic, merge urcat mult si bine, nu stiu insa cat de fiabil este cand se va ajunge la 250.000 km plus ca nu am destule informatii si nici nu prea gasesc pe forumuri din DE, date despre asta.
     

Distribuie pagina asta