1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de florentincristi74, 12 Apr 2010.

  1. OutLawz

    OutLawz 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 C7 2012 avant 2.0
    Ma ajuta si pe mine cineva cum este posibil ca intre doua audi Q5 2009 acelasi motor 2.0 170 cp una sa fie euro 5 si alta euro 4? Urmeaza sa imi inmatriculez Q5-ul si mie imi scrie euro 4 in brif si m-am uitat putin pe net si am vazut ca sunt si euro 5.. si fostul A6 exact acelasi motor CAHA era euro 5:///
     
    madalin_m2001 apreciază asta.
  2. madalin_m2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Locație:
    Marea Britanie
    Masina:
    Audi Q5 2.0 S-Tronic cod motor CGLB
    Ai adblue?
     
  3. OutLawz

    OutLawz 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 C7 2012 avant 2.0
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    OutLawz daca ai fi citit forumul ai fi aflat faptul ca sunt motoare fabricate in 2009 Euro 4. Asta este si nu ai ce sa faci. Cand ai cumparat masina trebuia sa te interesezi ce fel de norma Euro este. Oricum nu aici se discuta despre asta si exista topic dedicat Normelor Euro pentru Audi si unde iti vor fi mutate mesajele.

    In 2009 nu exista la grupul vag AdBlue montat pe nici un motor. Inainte sa scrieti pe forum cititi si voi despre motoarele fabricate de catre Audi in speta grupul VAG. Si astazi in 2018 exista motoare in grupul VAG fara AdBlue.
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pe Q7 a fost montat prima data AdBlue in 2009.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vi tu repede cu asta. :) Cred ca erau tot la fel de dese motoarele alea exact ca si virginele din ziua de azi.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    In Romania si Europa, da, dar au fost tari unde a fost mai apreciat.:)
     
  8. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
  9. VlaD_Q5

    VlaD_Q5 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q5 8R 2.0 TDI 190hp CNHA 2015
    Daca e la zi cu servisarea si are km reali eu sunt de parere ca e un pret bun (corect).
     
  10. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
  11. VlaD_Q5

    VlaD_Q5 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q5 8R 2.0 TDI 190hp CNHA 2015
    Mie mi-ar fi teama de un Q5 S-tronic din 2013.
    Asta cred ca ar fi cea mai mare pacaleala pe care poti sa o iei cu masina asta.
    In rest e tzipla daca si km sunt reali.
     
  12. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    @Upgradeaudi scumpișor pentru ceea ce oferă. Și eu aș fugi de S-Tronic. Oricum, este decizia ta!
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Q5 de Italia... 99% are sau a avut probleme la cutie. Daca poti verifica istoricul si apare totul curat, masina tehnic este ok, poti incerca sa mai negociezi. Estetic arata bine, dar cum spun si colegii este putin scumpa pe langa concurenta de pe Autovit.ro. Exterior nu este S-line.
     
  14. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Intreb si eu in primul rand pentru cultura mea...S-tronicul de pe Q5 are ceva special, sau problemele generale legate de s-tronic ?
     
  15. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Facand niste verificari mai amanuntite, am aflat ca la Q5 fabricate pana in 2014 exista probleme la cutiile de viteze S-tronic legate de ambreiaje, mecatronic si eventual un senzor de pozitie pentru treptele de viteze. Dupa 2014, aceste piese/subansamble au fost reproiectate, rezolvandu-se in mare parte problemele (dar existand altele, ce-i drept, mai mici).
     
  16. serbanflorin2005 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2018
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi Q5 2015
    E prea scump. Singurul avantaj pe care îl are este "km" in rest e scump. Trebuie sa ti cont in special pentru viitor norma de poluare, în special ca din ce in ce se pune to mai mult accent pe emisiile de noxe si norma de poluare.
     
  17. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Eu tot nu inteleg de ce nu cautati masini de la proprietar si va lasati pacaliti de o poveste si de niste poze frumoase, embleme bose si s-line lipite etc.
    @serbanflorin2005 e euro5, mai sunt ani buni pana sa se intample ceva cu emisiile, in Tulcea de exemplu toata lumea are golf4, e plin
     
  18. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    A expirat anunțul și nu mai pot să-l văd. @serbanflorin2005 am achiziționat un SQ5 alb, topic-ul lui fiind aici pe forum. Sincer, consider că nu o să fie probleme cu norma de poluare. Euro 5 și 6 vor mai fi cele în viață. De la Euro 4 în jos.. consider că încet încet o să dispară


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Cipoc

    Cipoc 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Alba-Iulia/BELGIA
    Masina:
    A4 Avant TDIe2.0 R4 CAGB
    Salutare. Am facut un test drive cu masina din link-ul de mai jos. In descriere zice ca este 4x4 dar nu am simtit si nu am vazut nici unde quattro. Desi am intrebat cum este cu transmisia 4x4 am primit raspuns ca 4x4 se activeaza automat doar atunci cand este nevoie. Am cautat pe net diferente dintre 4x4 si quattro dar nu am inteles exact. Intrebarea mea este : Aceasta masina are 4x4 tractiune integrala activata cand este nevoie ? Stiu ca la quattro este permanent 4x4 . Acest model este ultra!
    https://www.carselection.be/wagen/audi-q5/


    Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu are quattro si nu este ultra. La prima serie quattro era permanent, la ultra nu... dar trebuia sa fie cel putin un logo quattro pe grila fata, bord sau hayon.
     

Distribuie pagina asta