1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de florentincristi74, 12 Apr 2010.

  1. XTI007 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5
    Km sunt reali, este o cunostinta. Masina inca este in leasing la Porsche daca o iau achita leasing si aia e. Revizia de 60k nu stiu daca este facuta, acum 2-3luni avea 56k acum are 61K. O sa verific cu el si eventual il pun sa o si faca cu schimb de ulei in cutie si ce mai trebuie.

    multumesc de parere sper sa fie cu noroc.
    Numai bine!
     
  2. danuuu

    danuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2009
    Locație:
    Adjud
    Masina:
    audi a6 c7 2.0 177 cp
  3. XTI007 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5
    Salut.. nu e rau.. dar nu mai bine mai pui 3000€ (Oricum mai dai 1000€ pe adus) si o iei pe asta https://www.dasweltauto.ro/haendler...modelgroup=audi-q5&sortAsc=true&sortCol=price e aproape 2019 doar ca nu are panoramic. Asta daca vrei neaparat noul model; altfe poti gasi modelul anterior poate un an similar si km mai putini, aceleasi dotari si mai faci un saving de minim 10K (mai iei un golf pentru sotie :) )

    eu am ales modelul anterior 06.2016 60.000km aceleasi dotari.

    arunca un ochi si pe carnext.com fata de pretul afisat sigur mai negociezi 1-2000€ (fix la inceputul pandemiei scazusera toate preturile cu 2-3000€, deci loc e)
     
  4. Cristian1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 2.0 2016
    Salutare tuturor,
    Caut sa cumpar un Audi Q5 dupa 2015. Acum am tot Audi (cel din profil, un A6 C6). Nu am avut nicio problema tehnica cu A6-le doar că, fiind masina care ne duce în concedii, drumețiile montane sunt puțin limitate. Îmi doresc musai tracțiune integrala, o cutie automată și tapițerie din piele. În rest, dotările suplimentare sunt binevenite dar nu sunt un "must have". Întrebările sunt: Ati face schimbarea asta ? Și dacă da, care ar fi tipul de motorizare pentru care ați opta ? Mulțumesc tare mult pentru răspunsuri :)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ne intrebi pe noi ?
    Fiecare isi cunoaste necesitatile si din fericire, le avem diferite.
     
  6. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    Daca te gandesti la varianta Q5 8R e posibil sa iti para ca un downgrade venind de pe A6 C7, vorbim de o masina lansata in 2008. Pe de alta parte, ca parere personala, si eu o consider ideala pentru concedii mai "itoresti". Cat despre motor si probleme, asta e dupa sufletul si norocul fiecaruia. :) Spor la cautari.
     
    Cristian1 apreciază asta.
  7. Cristian1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 2.0 2016
    Nu va întreb pe voi! Ma întrebam singur, retoric, dar nu aveam unde sa o fac asa ca am ales sa o fac aici. Oricum, îți mulțumesc sincer pentru răspuns :)
     
  8. Cristian1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 2.0 2016
    Am luat Q5-ul și nu sunt chiar fericit :) Parcă și puțin rigid, parca și puțin mai zgomotos, parca și puțin cam neîncăpător cumva. Nu știu cum sa zic. Norocul este ca o sa rămână la socrul meu care este foarte fericit.
     
  9. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Mie nu mi se pare rigid, e chiar mai moale decat fostul meu passat la suspensie, acum depinde si ce jante ai pe el, eu am pe 18. Fata de A6 clar este mult mai mic la interior.
     
    Cristian1 apreciază asta.
  10. Cristian1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 2.0 2016
    Masina nu este rea. Nu asta am vrut sa zic :) (în cazul în care asta s-a inteles). Doar că nu se potrivește confortului cu care m-a obișnuit A6-le. :)
     
  11. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nici nu are cum, e un golf cocoțat, treci pe Q7 dacă vrei SUV și confort. :)
     
    Cristian1 apreciază asta.
  12. Cristian1 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 2.0 2016
    Da. Pai asta ziceam ceva mai sus. M-am apucat sa caut Q7 :)
     
  13. Mahu

    Mahu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A5 / 2.0 TDI / 2010
    Bună ziua,
    Am decis împreună cu soția sa optam pentru un Audi Q5 2.0 Diesel, mai exact anunțul următor :
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-q5-ID7GHyjZ.html
    Personal îmi place ca are trapa, virtual cockpit, clima... În schimb nu are camera/e, head up display, lane assist etc.
    Vreau păreri sincere
    Stima,
    Andrei
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Samsar. Treci mai departe. Cumpara masina inmatriculata definitiv cu numere permanente nu masini "spoite" si pregatite pentru vanzare.
    Vezi ca iti iei o mare teapa daca te uiti la astfel de anunturi.
     
    Cristian1 apreciază asta.
  15. Mahu

    Mahu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A5 / 2.0 TDI / 2010
    Salut Cristi, mulțumesc de feedback
     
  16. AlexinoA4

    AlexinoA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TFSI quattro 380 cp, 2009 revo stage1
    @Mahu salut,
    La asta ma uitam si eu, am observat că vânzătorul se ocupa cu mașini, le aduce din afară. Sa-mi zici te rog daca afli mai multe detalii. Succes.

    @Cristi salut,
    De ce zici ca trebuie să fugi de o mașină daca e adusa de cineva din afară ? Eu am văzut masina asta si arată ca noua, se simte mirosul de mașină noua, merge foarte bine. Poate unii chiar aduc mașini bune din afară, te-ai gândit la asta ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, si marmota inveleste ciocolata. :) Te-ai gandit la asta ?
    In primul rand uita-te cat costa o masina cu aceleasi dotari km si an de fabricatie pe site-urile de vanzari de afara (chiar si la licitatii) si pe urma mai discutam.
    In al doilea rand orice om cinstit si corect nu un samsar jegos imputit, inmatriculeaza masina si o vinde inmatriculata.
    Mai departe nu iti mai explic de NU fac samsarii asta si poti sa citesti tot ce am scris eu de zeci de ani pe forum in legatura cu asta si mai ales cu eludarea platilor TVA catre stat sau controlul ANAF-ului cand se vand consecutiv mai multe autoturisme intr-o anumita perioada data (fixa) de pe numele unui singur proprietar.
    Nu intram in detalii. Voi in continuare imbatati-va cu apa rece, visati la Mos Craciun si Zana Maseluta si mai ales la ce am mentionat eu in prima fraza.
    Bafta pentru ca ai mare nevoie.
     
    Cristian1 apreciază asta.
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu o inmatriculeaza nici un samsar, RAR + C.I.V + placute + talon + RCA + impozit platit pe tot anul in momentul vanzarii scade profitul drastic. :)
     
    Cristian1 apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu scade drastic daca isi face bine calculul. Dar ei vor bani "degeaba" pe spatele fraierului. Mai nou nici macar nu mai vor sa cheltuiasca bani cu obtinerea de C.I.V. adica sa mearga cu masina la RAR. Niste jegosi imputiti ordinari. Sau in traducere: Apa, Aerul si Fraierul nu vor dispare niciodata.
     
  20. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    Fara suparare dar miros de masina noua intr-o masina de 4 ani si 100.000 + km e putin exagerat, nu ? In plus de asta faptul de a da niste zeci de mii de euro unei persoane fara un contract care sa aiba prea mare valoare legala ... adica eu n-as face asta din principiu (asta nu inseamna ca e rau sau ca nu se face in mod uzual)
     

Distribuie pagina asta