1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie Audi A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de silviubb, 13 Ian 2008.

  1. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Fac apel in primul rand la cei care au deja acest model de mai multi km. Eu intentionez sa cumpar una diesel de ~ 150.000.
    Ma intereseaza sa fie quttro si in al doilea rand cu scaune imbracate in piele.
    Ca probleme are acest model? La ce sa fiu atent?
    PS: sa nu uit - vreau sa evit motorul TDI PD (116 CP) / din pacate cele vechi (non-PD) sunt euro 2 (110 CP)
    :jester:

    Cu seatul din dotare (cel 2002) am ~ 100.000 km toti in romania
    -schimbat 1 pivot, reparat caseta de directie, schimbat bujii la 60.000 si o sonda care se defectase.
     
    Ultima editare: 14 Ian 2008
  2. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    salut.nu stiu cat o sa te ajute,insa eu am un audi a4 din 19/11/2001 si are 98500 km.
    intrebai la ce sa fii atent?daca optezi pt o masina second hand trebuie sa iei serios in calcul varianta unei masini prost intretinute de vechiul proprietar...
    asadar poti avea ceva surprize neplacute,insa la fel de bine poti inimerii o masina super buna.
    de ex la masina mea intr-un an de zile i-am schimbat discurile pe fata si toate placutele,uleiul si filtre,iar acum o sapt sau doua mi-a cedat rulmentul de la alternator...
    in rest nimic masina merge super bine...
    sunt baieti pe forum aici care au audi ca al meu cu mult mai multi km si nu au avut probleme...
    mai multe nu stiu ce sa-ti spun.
    bafta si alegerea iti apartine!!!

    P.S Vad ca pe tine te intereseaza quatro,aici nu te pot ajuta cu nimic al meu are tractiune simpla fata...
     
    Ultima editare: 13 Ian 2008
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    sal
    eu am un a4 dar nu e quattro
    in rest ce sa spun eu am masina din octombrie si e super. in bord are 128 mii km insa sunt convins ca nu sunt reali dar se comporta f bine.
    am schimbat la ea doar consumabile si tre' sa schimb un burduf la planetara.
    am avut o singura problema la ea, nu mai tragea dupa ce am schimbat filtrele de aer si motorina, dar s'a rezovat cu vag com'ul...m'am convins ca nu mai trebuie sa le schimb singur ca la vechiul meu opel
    desi la interior nu pare prea intretinut se comporta f bine atat in oras cat si la drumuri lungi. am facut 5000 de km de cand o am si nici nu i'am simtit.

    acum depinde peste ce masina dai, ce fel de proprietar a avut.
    a mea am luat'o cu distributia abia facuta, placute schimbate

    bafta la gasit
     
  4. cosmip

    cosmip 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 Avant 1.9TDi PD (AJM 8D/B5) 2001
    Am cumparat masina mea acum 2 ani si ceva.
    Are motorul de care te feresti, nu am avut probleme cu motorul... am schimbat ulei, filtre, bateria, placute frana, burduf planetara, au fost blocate stergatoarele, am curatat turbina, am inlocuit furtunele vacuum.
    Acum masina are aprox 172000km si nu cred ca au fost probleme iesite din comun pt o masina SH. Peste 10000voi face distributia si sper sa mearga bine in continuare...
    Atentie la cartea de service sa corespunda nr km reviziile la timp, daca poti verifica istoricul masinii la reprezentanta (km reali si reviziile din cartea tehnica).
     
  5. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Audi A4 B5

    Multumesc pt. promptitudine.

    Nu sunt absurd sa consider anormal la o masina de 8 ani si cel putin 150.000 km sa consider o tragedie ca schimb un rulment sau un pivot. Nici curatatul turbinei.
    Cam cat ulei consuma intre schimburi?

    Nu are nimeni motorul 1.9 TDI de 110 CP? Ma intereseaza in special B5.
     
    Ultima editare: 14 Ian 2008
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    eu am aproape 5000km de la ultimul schimb si mi'a consumat cam 200 grame, nu mi se pare mult
    frumos interiorul
     
  7. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    E frumos dar f greu de gasit in combinatia pe care mi-o doresc.
    De ex. Gasesc 84 masini 1.9 TDI din 98-99
    Din cele de mai sus doar:
    7 au interior din piele
    5 sunt quattro
    2 indeplinesc ambele criterii (quattro+piele+ <150.000 km)

    Daca ne uitam si la pret lucrurile se schimba - cele 2 care indeplinesc ambele criterii sunt mai scumpe cam cu 2-3000 euro decat cele "chele" la acelasi nr. de km.

    Altfel spus clintii au vrut ori confort (piele+navi+xenon) ori quattro;
    Practic doar 2 masini din 84 indeplinesc ambele criteriidar alea sunt si cele mai scumpe (pana la urma e normal)

    Poate ma insel - dar am vazut prea multe masini si am remarcat ca Audi A4 B6 (modelul dupa 2001-2002) nu are scaune de piele la fel de frumoase - adica protectia laterala e mult mai mica. Poate cineva sa-mi confirme?
     
    Ultima editare: 14 Ian 2008
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Cele cu protectie laterala marita sunt scaune sport. Cele cu protectie mai mica sunt serie.
     
  9. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu cred ca e destul de greu sa gasesti o masina cu o asemenea varsta dar care sa aibe sub 150.000km reali!
     
  10. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Pai daca ii dau fara limita la nr. km si fara limita de pret, intervalul 1998-2000 imi gaseste 622 de masini. Daca ii dau pana in 150.000 km mai gaseste 60 daca ii dau quattro si piele mai gaseste 2.

    Asa ca solicit seria de sasiu prin mail si ma interesez in reteaua porsche romania daca km sunt reali sau nu.

    Mai simplu nici nu se poate... Cartea de service poate fi masluita dar intrarile in service in reteaua porsche NU. Poate sa-mi spuna ca nu a facut reviziile in reteua autorizata - si ramane sa decid eu daca accept acest risc sau nu. :think:

    Timpul este de partea mea - am masina, nu ma grabesc, astept pana voi gasi o masina care sa indeplineasca toate criteriile. Oricum astept sa se modifice taxa de prima-inmatriculare. (si cum romania ne ocupa tot timpul va dura...)
     
  11. cosmip

    cosmip 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 Avant 1.9TDi PD (AJM 8D/B5) 2001
    In Germania taxele pt diesel sunt mult mai mari. Cine are o astfel de masina o are doar daca face multi km, cel putin 25.000km pe an; un calcul la aprox 7 ani... Referitor la scaunele cu sustinere laterala normala, consider ca este suficienta pentru un stil de condus mediu-sportiv.
    PS pozele masinilor de pe net nu reflecta intotdeauna realitatea, de multe ori sunt facute din unghiuri favorabile
     
  12. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Ai dreptate in majoritatea cazurilor. Am dat si de dealeri (nemti) care erau mai prapastiosi decat era cazul - ca e vopseaua ciobita ca e zgariata si masina arata excelent; la fata locului masina avea o ciobitura si o zgarietura fina - se vedeau doar la o examinare f. atenta.

    Altul a adus masina murdara ca sa nu se vada 4-5 ciobituri si alte 10 zgarieturi...

    Poti sa dai de dealeri din prima sau din a 2-a categorie. In mod normal trebuie sa fii pregatit pt. ce e mai rau. Nu au cum sa mearga toti 25.000 km. Ponderea e 1 masina din 10 merge 10.000-15.000 /an.

    PS: am cumarat pana acum 3 masini din germania. 2 surprize placute una mai putin (nu au fost defecte mari sau grave - dar modalitatea de a ascunde defectele de vopsea si faptul ca am remarcat ca pierde lichid de directie si el incerca sa ma prosteasca pe fata mi-a lasat un gust amar) Seful parcului era din fosta uniune sovietica. Greseala mea - am platit avans; nu se va mai repeta.
     
    Ultima editare: 17 Ian 2008
  13. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    audi a4 2001

    Salutare!
    Eu am un A4 B5 din 2001 1.9 TDI 90 CP 226.000 km. Il am din octombrie si am facut 17 mii cu el - rulaj mixt: si prin Bucuresti si pe afara, i-am facut skimbu de ulei si filtre de doua ori, o data cand am luat-o si o data acum 3 mii. I-am mai skimbat burdufele la planetare si rulmentii pe spate.
    Motorul trage bine; in nici un caz nu e unul sportiv (90CP) :D ;insa economia e uimitoare; am tractiune pe fatza.
    Piele am doar partiala; si sincer sa fiu,nici nu mi-as fi dorit completa deoarece vara se incalzeste super tare si are un miros "mai deosebit" (stiu din proprie experienta) crede-ma sunt cat se poate de obiectiv la aceasta parere.
    Daca te gandesti sa iei masina din tzara,sau kiar daca o aduci de afara, fa-i un test in autovit la auto test, e destul de bun, eu am fost multumit de ce am primit in skimnu celor 5 mil pe care i-am dat acolo. www.autotest2000.ro
    Bafta in cautarea masinii!
     
  14. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Multumesc pentru informatia furnizata. (nu am mai avut pana acum masina cu scaune imbracate in piele - deci nu stiu cum miroas vara). Ti-as fi recunascator daca poti sa-mi pui o poza cu interiorul la tine. Oricum sunt f. rare masinile cu quattro si piele. Probabil va trebuie sa renunt la una din ele (si din cele 2 fara sa ma uit renunt la piele). Vreau quattro chiar daca consuma mai mult.
    Nici nu se pune problema sa iau masina fara sa o testez. (desi daca o iau din germania e mai problematic)
     
  15. stapanul inelelor 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a4 1.9 tdi 90 cp 2001(dec2000)
    Pai daca ii dau fara limita la nr. km si fara limita de pret, intervalul 1998-2000 imi gaseste 622 de masini. Daca ii dau pana in 150.000 km mai gaseste 60 daca ii dau quattro si piele mai gaseste 2.
    si cu ce moatare pe ele?
     
  16. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Ma intereseaza in primul rand 1.9 TDI

    De rezerva 2.5 TDI - mai multe probleme decat primul
    1.8 T benzina

    Majoritatea modelelor echipate quattro au motoare mai mari
    2.4 sau 2.8 benzina sau 2.5 TDI

    In plus sunt si mult mai bine echipate A4-urile cu motoare mari

    Din concluziile mele
    1.9 TDI 110 CP euro 2 / 1.9 TDI 116 CP euro 3
    2.5 TDI euro 3
    1.8 T euro 3

    versus
    1- interior recaro sau sport?
    2- cutie manuala sau tiptronic? (la prima vedere as alege tiptronic dar nu stiu cum se comporta in timp)
     
    Ultima editare: 23 Ian 2008
  17. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Din pacate modificarile aduse taxei de prima-inmatriculare nu sunt pe placul meu:
    http://www.cotidianul.ro/index.php?id=17255&art=41942&cHash=7d92e52353

    Desi as fi vrut motorul 1.9 TDI 110 inmatricularea costa 2500 euro (euro 2)
    Motorul de 1.9 TDI 116 s-a produs incepand cu 2000-2001 (ani pe care as fi dorit sa ii evit)
    Apare in discutie tot mai mult motorul 1.8 T benzina. (euro 3) taxa 1148 euro - ca si 1.9 diesel euro 3
     
  18. Tiberius 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 115hp, 2006
    a4 2001

    Apropo de audi a4 1,9tdi, 116cp, PD, b5, 2000. Sunt un fost proprietar de un astfel de motor. Pot sa spun ca e o masina superba, motor de care poti fi multumit.
    A fost echipata aproape cum iti doresti tu: piele integrala, trapa, senzori parcare spate, ASR, ABS, geamuri fata act. el. dar fara calc. bord.
    Avea radio - cas Blaupunkt, inpecabil de bun - inclusiv sistemul de boxe.
    Am cumparat-o de-a afara cu 151000 km si am vandut-o la 173000. Pot sa-ti spun ca am fost f multumita de ea. Pe autostrada: 171km/h, nu am vrut sa o fortez prea tare. Cand am luat-o i-am schimbat tot ce insemna distributie, nu aveam carte service:( , La drum lung, autostrada + DN, scoteam sub 5%. Succes mai departe la cautari!!!
     
  19. daniro4 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Oltenita
    Masina:
    AUDI A4
    Salut ! Sunt mai nou pe aici si intamplator am deschis post-ul . Am un A4 din 1997 1,9 TDI 110 cp. L-am cumparat in august 2006 si am facut deja 34000 cu el, din care 12000 in doua drumuri dus-intors Spania,in rest toti in Romania...Acum are 181000 la bord si merge ca in prima zi. (e adevarat, cumparat din Spania)I-am schimbat discurile frana fata si in rest consumabile (ulei, filtre,cauciucuri etc.). Nush cat poate sa consume un quattro, dar al meu consuma intre 4,5 si 7l % . Deci, daca as fi in locul tau, as lasa-o dreaq' de piele (oricum vara mori de cald p scaunele alea, crede-ma , am avut!) si as lua un quattro oricum. Daca stii ceva spaniola intra pe www.audisport-iberica.com Baietii aia chiar se pricep si te asigur ca poti afla muuuulte kestii interesante acolo. In rest, mult noroc !
     
  20. silviubb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2008
    Masina:
    Seat Leon 2006 1.9 TDI PD; Seat Cordoba 2002 1.9 SDI
    Din pacate nu mai pot cumpara motorul pe care-l doream - costa 2500 euro inmatricularea unui euro 2 1.9 TDI; Asa cum a remarcat toata lumea au ieftinit mult euro 1 de la 7000 euro la 700-1500 euro motoare decente din punct de vedere al capacitatii.
    La piele cred ca va trebui sa renunt fiind obligat la o taxa mai mare si la un an de fabricatie mai recent trebuie sa renunt la ceva. Si decat sa renunt la quattro mai bine renunt la piele. Ramane in discutie doar B5 1.9 TDI de 116 sau 1.8T care din 2001 respecta inclusiv euro 4. :readit:
     

Distribuie pagina asta