1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de ulei - Presiune Ulei si Verificare nivel Ulei Motor la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de saionut, 16 Sep 2018.

1. kimdiesel

kimdiesel 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Vara poate sa depaseasca 100 de grade. Pana la 102 grade este ok. Eu mai mult nu am vazut la diesel.

2. marcelush

marcelush 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Am vazut pana la 112 pe skoda octavia de serviciu (1.6 tdi) - masina e ok - e noua - nu sufera de nimic

3. tatimeu

tatimeu 2nd Gear Member

Locație:
    Medias
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 (DEUA)150 CP/2017 Matrix si Virtual cockpit
    Am vazut ca indicatorul e pana la 150 grade si e doar alb nu are portiune rosie de avertisment. Aceasta e chestia care m-a facut sa intreb.

4. marcelush

marcelush 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Pai e normal ... daca se incinge motorul o sa iti fiarba apa/antigelul - nu o sa fiarba uleiul. Uleiul unge mecanismul si previne uzura - apa si antigelul au rolul de a raci motorul
    Premisa de la care ai plecat e gresita - indiferent de temperatura uleiului, cauza este alta. Temperatura uleiului este doar o consecinta a unei probleme pe care o ai cu motorul. Ce vreau sa spun este ca nu uleiul incins deterioreaza motorul, ci invers - un motor cu probleme determina incalzirea uleiului.

bobalex18 apreciază asta.
  5. kimdiesel

kimdiesel 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Temperatura apei este una, temperatura uleiului esta alta. Daca apa depaseste 100 de grade e cam rau pentru motorul ala.

Ma bate gândul sa montez joja de ulei clasica, stiu ca se poate. A mai facut cineva treaba asta? Poate ne spune niste coduri.
    Am completat cu ulei si acum am mesaj ca este peste nivelul maxim. Cu indicatorul acela din MMI este greu sa pui la nivel.

6. tatimeu

tatimeu 2nd Gear Member

Locație:
    Medias
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 (DEUA)150 CP/2017 Matrix si Virtual cockpit
    Aici sunt cam in ceata. Unu la mana, in 30 de ani de cand conduc nu am avut masina fara joja si doi la mana, pana acum nu am completat (intre revizii 15.000 km, 20.000 km, 30.000 km sau an - in functie de masina) cu ulei. Acum sunt tare curios cum o sa stea treaba.

7. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    Cand va veti trece ambii codul motor in profil, poate s-o gasi cineva sa va dea si un cod de joja.

8. rdy2drive

rdy2drive 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un cod pentru joja la un audi a4b9 1.4 tfsi 150cp, cod motor cvna?
    Multumesc anticipat!

9. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca motorul tau nu este prevazut cu joja nu poti cumpara orice joja ci iti trebuie una pentru service autoreglabila metalica care trebuie sa o tii in masina si doar masori cu ea. S-a mai scris asta pe forum de cateva ori pana acum. Sau cumperi joja (la risc pentru ca exista posibilitatea sa nu se potriveasca la lungime) pentru motor 2.0 TFSI si ai codul in acest topic: https://www.clubaudi.ro/threads/con...si-verificare-nivel-ulei-motor-la-a4-b8.7174/.
    Pe cale de consecinta mesajul tau nu are sens si denota faptul ca nu ai citit topicurile dedicate asa cum ar fi trebuit si ai fi avut obligatia.

10. rdy2drive

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4b9 TFSI
    L am citit initial si am inteles treaba cu faptul ca nu exista joja dedicata... ma gandeam ca poate aflu informatia despre setarea lungimii jojei service. Am intrebat eronat ce i drept. Oricum motivul pentru care am intrebat este faptul ca am facut revizia de curand si la revizia anterioara am luat masina si pe indicatorul MMI arata full, iar acum am luat o cu indicatorul aproape de jumatate. Revizie facuta la reprezentanta, masina in garantie. Suspectez faptul ca nu au pus cantitatea corespunzatoare. Peste o saptamana masina va fi din nou in service pentru o problema de garantie si am sa intreb care este explicatia.
    Multumesc oricum pentru rapuns.

11. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa ce ti-am spus eu si cumpara o joja service din aia metalica reglabila. Joja aia o foloseste si reprezentanta pentru etalonari mai speciale.

12. Sorin87

Sorin87 Gold Member

Locație:
    bucuresti
    Masina:
    --
    Dar esti sigur ca ti s-a schimbat uleiul si nu s-a completat (cum se practica des in "frumoasele" noastre reprezentante) ?
    La benzina se poate observa, mai usor ca la diesel, daca uleiul e nou !

13. djxme200

djxme200 Silver Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Din ce tin eu minte la reprezentanta nu se recomanda umplerea pana la maxim. Majoritatea o fac pentru a nu fi nevoie de completari intre revizii, eu pana la A4 B9 nu am facut asta niciodata, chiar radeam de persoanele cu bidonul de ulei in portbagaj, acum e nelipsit mai ales ca mai merge si sotia cat sunt plecat din tara si decat sa cumpere cine stie ce de cine stie unde ..

14. rdy2drive

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Am fost si am rezolvat... au completat 200 gr pana la full pe indicatorul din MMI. Uleiul a fost schimbat, nu completat. Se vede ca este nou.

Distribuie pagina asta