1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de ulei - Presiune Ulei si Verificare nivel Ulei Motor la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de lsc05, 19 Feb 2018.

  1. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Temperatura apei este una, temperatura uleiului esta alta. Daca apa depaseste 100 de grade e cam rau pentru motorul ala.

    Ma bate gândul sa montez joja de ulei clasica, stiu ca se poate. A mai facut cineva treaba asta? Poate ne spune niste coduri.
    Am completat cu ulei si acum am mesaj ca este peste nivelul maxim. Cu indicatorul acela din MMI este greu sa pui la nivel.
     
  2. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Aici sunt cam in ceata. Unu la mana, in 30 de ani de cand conduc nu am avut masina fara joja si doi la mana, pana acum nu am completat (intre revizii 15.000 km, 20.000 km, 30.000 km sau an - in functie de masina) cu ulei. Acum sunt tare curios cum o sa stea treaba.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cand va veti trece ambii codul motor in profil, poate s-o gasi cineva sa va dea si un cod de joja.
     
    tox apreciază asta.
  4. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un cod pentru joja la un audi a4b9 1.4 tfsi 150cp, cod motor cvna?
    Multumesc anticipat!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca motorul tau nu este prevazut cu joja nu poti cumpara orice joja ci iti trebuie una pentru service autoreglabila metalica care trebuie sa o tii in masina si doar masori cu ea. S-a mai scris asta pe forum de cateva ori pana acum. Sau cumperi joja (la risc pentru ca exista posibilitatea sa nu se potriveasca la lungime) pentru motor 2.0 TFSI si ai codul in acest topic: https://www.clubaudi.ro/threads/con...si-verificare-nivel-ulei-motor-la-a4-b8.7174/.
    Pe cale de consecinta mesajul tau nu are sens si denota faptul ca nu ai citit topicurile dedicate asa cum ar fi trebuit si ai fi avut obligatia.
     
  6. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    L am citit initial si am inteles treaba cu faptul ca nu exista joja dedicata... ma gandeam ca poate aflu informatia despre setarea lungimii jojei service. Am intrebat eronat ce i drept. Oricum motivul pentru care am intrebat este faptul ca am facut revizia de curand si la revizia anterioara am luat masina si pe indicatorul MMI arata full, iar acum am luat o cu indicatorul aproape de jumatate. Revizie facuta la reprezentanta, masina in garantie. Suspectez faptul ca nu au pus cantitatea corespunzatoare. Peste o saptamana masina va fi din nou in service pentru o problema de garantie si am sa intreb care este explicatia.
    Multumesc oricum pentru rapuns.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa ce ti-am spus eu si cumpara o joja service din aia metalica reglabila. Joja aia o foloseste si reprezentanta pentru etalonari mai speciale.
     
    MirelMCA apreciază asta.
  8. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Dar esti sigur ca ti s-a schimbat uleiul si nu s-a completat (cum se practica des in "frumoasele" noastre reprezentante) ?
    La benzina se poate observa, mai usor ca la diesel, daca uleiul e nou !
     
  9. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Din ce tin eu minte la reprezentanta nu se recomanda umplerea pana la maxim. Majoritatea o fac pentru a nu fi nevoie de completari intre revizii, eu pana la A4 B9 nu am facut asta niciodata, chiar radeam de persoanele cu bidonul de ulei in portbagaj, acum e nelipsit mai ales ca mai merge si sotia cat sunt plecat din tara si decat sa cumpere cine stie ce de cine stie unde ..
     
  10. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Am fost si am rezolvat... au completat 200 gr pana la full pe indicatorul din MMI. Uleiul a fost schimbat, nu completat. Se vede ca este nou.
     
  11. CristiT

    CristiT 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9 8W5 2.0 TDI 190CP 2017
    Eu as vrea sa-mi cumpar si o joja de ulei dar nu am gasit pana acum la magazinele online, si-a cumparat cineva asa ceva pana acum?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cumpara-ti joja de service.
     
  13. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    La mine uleiul ajunge si la 120 de grade, fara sa o forjez extraordinar, dupa 4-5 depasiri mai in forta sare de 110-115 grade. Asa a fost dintotdeauna. Mie mi se pare ca-s prea mari temperaturile astea, dar nu-s mecanic. Din pacate reprezentanta imi pune ulei 0W-20, deci posibil ca asta sa fie una din cauze. Dar si cu uleiul cu care a venit din fabrica (nu stiu daca era 0W-20 sau 5W-30) tot sarea de 115 grade.
     
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    In cartea masinii ce ulei iti recomanda? Eu am 5W30 daca nu ma insel. Nu am auzit pana acum la Audi/VW sa se puna 0W20, doar pe la asiatice pe benzina.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu mai discutati aici despre ulei sub nicio forma pentru ca sterg mesajele direct si fara explicatii. Daca in manual (adica ala la care nu aveti voi acces ELSA si SSP-urile pentru training-ul lucratorilor din service) scrie ca uleiul poate ajunge si la 115-120 grade si chiar mai mult, nu se intampla nimic. Lasati voi testele si masuratorile.

    De cateva luni acest ulei: 0W20 si 0W30 se foloseste in reprezentanta. Gata cu discutia despre ulei aici.
     
    djxme200 apreciază asta.
  16. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    O nota in privinta temperaturii uleiului la noile motoare diesel Audi (2015+): Am observat temperaturi putin mai scazute la ulei in timpul exploatarii atunci cand cantitatea de antigel din sistemul de racire a fost cea corespunzatoare.
     
  17. Laur77 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2020
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi a4 b9 2016-08 2.0 tdi
    Salut,
    Aseara am completat 500 de ml de ulei. deoarece imi arata pe MMI ca am cam 70 la suta si acum este la maxim conform pozei. Oare trebuie sa mai golesc din el ?
     
  18. moroenius

    moroenius 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2TDI DEUA 2018
    Lasa-l asa.
     
  19. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Daca este la maxim si apare ok, lasa-l asa. In momentul in care este peste maxim, te anunta sa reduci nivelul uleiului.
     
    Laur77 și moroenius apreciază asta.
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu. Iti apare in MMI cand trebuie sa scoti din ulei, daca ai pus prea mult.
     

Distribuie pagina asta