1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum motor Diesel 3.0 D la Audi A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Aln, 20 Mai 2014.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @ChristianB pana la urma care este intrebarea ta ?
    Cu ce doresti sa te ajutam ?
     
  2. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Da acuma la o recitire a ceea ce am scris mi-am dat seama ca nu am fost deloc explicit :))
    Intrebarea e daca ar fi mare diferenta intre consumul meu actual de pe un A4 2.0 din 2008 si un A6 3.0 din 2012-2013.
    Si cam cati km faceti cu un plin , o medie
     
  3. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Diferenta de consum iti va aduce alte satisfactii :) Putere aproape dubla pentru 3-4 litri in plus eu zic ca se merita
     
    Audi4win apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Oare cand o sa invatati ca un Audi nu se cumpara pentru cat consuma. Topicurile astea nici macar nu ar trebui sa existe pe un forum dedicat unei marci premium. Oare cand o sa ne debarasam de asemenea conceptii inutile si asemenea intrebari inutile ?
     
    Ovidiu Ciurezu, NonoGe și alinm1 apreciază asta.
  5. bUzZ1 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0tdi
    Subscriu la ce a zis Cristi. Daca esti ingrijorat de consum la un A6 cu motor 3.0, poate nu ar trebui sa-l iei. Iar daca vei stramba din nas la 3-4 L/100 km atunci ce te faci cu restul cheltuielilor aferente motorizarii ?:)
     
  6. suciuadrian71 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2016
    Locație:
    deva
    Masina:
    a6 c7
    am vrut sa raspund si eu la intrebare dar la inceput m-.am abtinut ,normal ca unde e motor mare e si consum mare,depinde si cati km faci cu masina,apoi chestia ca nu ai putere!!acuma serios ,cei aproape 180 de cai chiar nu va ajunge ma refer la cei care tot strambati,in deducerea mea vrei putere mare care ma face sa ma gandesc ca ii dai tot blana asai??)))iar la asta vrei si un consum de 5,6 litri,e chiar absurd!!
    va dau un exemplu : la mine in oras ( e mic ce-i drept) cunosc pe multi baieti cu motoare mari dar le scot afara doar sambata si duminica ca saracii nu au sa puna motorina in ele si cred ca cunoasteti si voi astfel de oameni
    Cristi daca crezi ca msj meu supara poti sa il stergi,in rest fiecare face ce vrea cu banii lui (daca sunt bineinteles)!!
     
  7. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Diferenta de consum clar va fi intre in 2.0 si 3.0 (care mai este si quattro), eu spre exemplu fac cum un plin (75 l) cam 400-450 km in oras aglomerat ca Timisoara.
    Toate bune.
     
  8. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    @barladi - da , ai dreptate. asa ma gandeam si eu :)

    @Cristi @bUzZ1 - nu puteti pune problema in felul acesta, eu nu cred ca pe voi nu va intereseaza ABSOLUT DELOC consumul unei masini. Daca ar sta asa treaba, ati avea doar S6 sau 3.0 TFSI si asa mai departe.

    @suciuadrian71 - in deducerea ta nu vreau putere mare pentru a-i da blana. vreau putere mare pentru a ma ajuta atunci cand am nevoie de ea , la o depasire si asa mai departe. pentru sistemul quattro, fiabilitatea marita si alte avantaje. Nu am spus ca vreau putere mare si un consum de 5-6, asta tot pentru deducerea ta. Nu cred ca e cazul sa spui pe forum despre baietii de genul, in primul rand nu ai de unde sa stii eu sau altii de aici cati bani au si ce fac cu ei, desi ai dreptate cu ce ai spus.

    @sel - mulțumesc , chiar ma ajuta informatia ta :) Ideea era ca motorul meu de 2.0 e undeva intre 2.0 de la A6 si 3.0, de aceea eram curios cam cat ar fi diferenta. Era doar o curiozitate, avand in vedere ca este subiect dedicat consumului la A6.

    Sunt sigur ca daca as cumpara A6 2.0 ar consuma mult mai putin ca actualul meu motor , iar trecerea pe 3.0 ar aduce consum marit dar nu exagerat ma gandesc, in schimb nu s-ar compara masinile.

    Toate cele bune! :)
     
  9. bUzZ1 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0tdi
    Vezi ca exista quattro si pe 2.0 190cp pe modelul facelift 2015.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu nu mi-am luat masina pentru consum. Pot si am putut sa-mi iau A8 nou dar nu ai ce face cu el in Bucuresti daca nu intrunesti niste conditii obligatorii ca de exemplu o casa cu garaj, felul participantilor la trafic (ca multi prosti sunt pe drumurile publice si mama lor e mereu gravida) si altele care nu le mai detaliez. Chiar nu ma intereseaza cat consuma masina care o am. Atat timp cat eu am luat masina asta care o am acum noua pe care am dat multe zeci de mii de euro tu ce crezi chiar m-a interesat consumul ? Nu mai judeca pe altii ca nu este corect. Eu ti-am mai spus si o repet: Audi nu se cumpara pentu cat consuma. Bafta.
     
  11. Clau11

    Clau11 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2016
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTdi 2013
    Audi A6 3.0 , 313 cp. In oraș consum 10-13%, in afara aproximativ 7-8%. Depinde f mult cum conduci. Am scos si 6.5 in afara la drum de 400km dar mers de babe.. La fel si in oraș. Daca merg mai sportiv , urca si la 14-15%. Oricum , rezonabil pentru acest motor.

    ...vorba lui Cristi, nu prea te uiți neaparat la consum sau stai tot cu ochii la asta...dar nici bătaie de joc nu este.
     
  12. bUzZ1 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0tdi
    Ce inseamna mers de babe?
     
  13. Dragos2195 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 140 CP model 2010 facelift
    Salutare. Pe AUDI A7 3.0 TDI 245 CP Quattro cu jante de 20' am vazut urmatoarele consumuri:
    - in oras cand este AGLOMERATIE consum 15-16 %
    - in oras cand se circula NORMAL intre 10 % si 12 % in functie de cat de tare te grabesti
    - in oras cand este LIBER media este de 8 % - 8.5 % (am reusit o data sa scot 7.5 % dar asta seara si pe o ruta POPESTI LEORDENI - EROII REVOLUTIEI)
    - pe autostrada cu 4 persoane in masina plus bagaje pusa pe pilot la 130 km/h si franari putine am parcurs 100 km cu un consum de 7.0 % dar plecat din BUCURESTI dimineata la ora 2 cand nu era mai nimeni
    Am masina cam de o luna si jumatate si nu am avut ocazia sa o plimb prea mult. Nu va asteptati ca un motor de 3.0 sa tina cu casa...mai ales pentru cei care fac km multi in Bucuresti . Fiecare isi asuma cand isi alege motorizarea, eu personal sunt foarte incantat de trecerea de la 2.0 pe un 3.0 si abia astept sa am ocazia sa fac un drum mai lung prin tara sa ma pot "juca" putin cu ea.
     
    vali_p și Cata_ADC apreciază asta.
  14. calin1975 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    307
    poate sunt utile celor interesati de a6 3.0. pe canalul respectiv sunt mult mai multe modele si motorizari

     
    Razvan Cocos apreciază asta.
  15. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Nu sunt pertinente. În România mergi 2 pași, hop o căruță și frânezi până la 0, hop un nene oprit în mijlocul drumului, un biciclist care nu știe să mearga corect și alte obstacole care te fac să frânezi și ulterior să accelerezi, ceea ce afecteaza consumul foarte mult. Consumurile din acel clip sunt făcute la viteze constante, în condiții oarecum ideale, condiții pe care greu le poți întâlni în România. 3.0TDI consumă 7-8 la drum lung dacă mergi constant, liniștit, dar nu te gândi ca dacă o să stai numai cu pedala la fund și o să faci pe eroul, o să scoți consum sub 10-11. Deci diferă foarte mult de stilul de condus.
     
  16. calin1975 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    307
    Cum adica nu sunt pertinente? In raport cu ce?
    Eu am scris ca pot fi utile info din clipuri celor interesati, De ce n-ar fi pana la urma urmei? Nimeni nu e dobitoc sa vada 4% la 80km constant si sa se astepte ca totdeauna viitoare lui masina 3.0tdi sa consume 4%. Dar ai o info utila pt oras, 80, 100, 120, 130, 150 si etc. .. constant
    Ce sa inteleaga ala care intra prima data pe forum si citeste ba 7% ba 8% ba 9% de la diversi useri care reclama acelasi tip de rute / stiluri de condus ?
     
  17. Tiuca George 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0TDI 2014
    A6 4G 3.0 TDI CLAB 150kW
    Consum 6.2 l / 100km - drum Cluj Napoca - Kotor (Muntenegru) - fara autostrada, masina incarcata de vacanta
     
    samuel.morarescu apreciază asta.
  18. budy

    budy 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2012
    Locație:
    Sinaia si Bucuresti
    Masina:
    Q 7 3.0 tdi 2011
    Am avut A 6 2008 2.7 180 (o porcarie),A6 2006 3.0 232 A6 2009 211cp 3.0 ,A6 2010 240cp,Q7 2011 3.0(cutie 8 trepte ) asta mi la furat Bulgaria A 6 2012 3.0 204 7 trepte Stronic parca.
    Cand cumperi asemenea masini nu te gandesti la consum impozit si daca se strica ceva sant destule masini bune noi si ieftine,ai de unde alege .Ultima la consum tine cu casa consum facut la pompa Cluj Sinaia 6.5 ok .
    Mers pana la Buc invartit un pic Buc 7.5 mers cu 130.
    In oras habar nu am oricum la aglomeratie mare sare de 11...
     
  19. Vasile A6 245PS

    Vasile A6 245PS 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2018
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi A6 245PS Automat S-tronic 06/2011
    sant in Irlanda, circul doar aici cu motorina lor, am verificat si eu consumul si am primit 8.0-8.3l/100km in Auto si 7.2-7.5 in Efficiency, long term
     
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu contează, e irelevant.
     

Distribuie pagina asta