1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Contraventii - amenzi sau cate puncte ati mai primit

Discuție în 'Contraventii' creată de mIKE, 17 Sep 2007.

  1. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ok. Merci.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Te-ai complicat. Semnatura pe procesul verbal nu inseamna recunoasterea faptei... cu faptul ca ai luat la cunostinta ca ai fost sanctionat. Si oricum, orice proces verbal devine definitiv (si irevocabil), dupa 15 zile de la emiterea lui si neatacarea lui in instanta.
    Asadar, daca il semnai, deja puteai sa platesti sau sa il contesti. Asa, prelungesti totul pentru inca cateva saptamani. Apoi urmeaza sa il contesti si va urma vacanta judiciara. Asadar, in loc sa ai procesul in iunie, nesemnarea procesului verbal iti va muta procesul in septembrie (in functie de numarul de procese).
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    O sa il platesc si apoi il contest. Nu e vorba de 90 de lei si de 2 puncte, timpul pierdut nu merita, ci ma deranjeaza ca a fost nesimtit agentul. Nu am semnat pentru ca (pentru mine) ar fi insemnat sa accept ca am gresit si consider ca nu am facut-o, deci e vorba de principiu. Stiu ca aparent pare ca e deplasat ce zic dar per ansamblu am dreptate. Merci.
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    :uhm::uhm::uhm:
     
    Ultima editare: 28 Mai 2015
  5. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Am spus ca nu intru mai mult in detalii. Vroiam sa stiu ce se face in cazul in care nu am semnat si nu am primit nimic la mana. Multumesc celor care au raspuns. Bafta.
     
  6. Keo 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2012 2.0Tdi CJCA 105Kw
    Primesti "Felicitare" acasa, peste 2-3 saptamani, cu confirmare de primire.
    Teoretic poti sa nu o primesti si spui ca respectivul nu locuieste acolo ca e plecat in strainatate si se returneaza(asta in cazul in care postasul binevoitor nu semneaza in locul tau ca te cunoaste--asa cum am patit eu-faza asta poate sa ajunga in penal, da nah....omu m-a ajutat nu putem sa-i fac rau :)) ).Acum poate incepe un joc de prinselea intre tine si agent, te poti juca un pic, cum se finalizeaza nu stiu, ...era un proiect de lege cum ca daca nu primesti /platesti iti suspenda permisul, nu stiu ce s- a intamplat.....
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Problema e ca datele tale sunt deja toate, pe pv.
    Asadar, daca la adresa din CI nu esti de gasit, nu m-ar mira sa o gasesti in impozit.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Conform legii agentul de politie daca vine sa-ti inmaneze un proces verbal la domiciliu (nu va mirati ca mai nou asa fac) sau chiar postasul, daca nu te gaseste acasa, are dreptul acum sa iti lipeasca procesul verbal de usa la adresa de domiciliu si se considera ca ai fost instiintat. S-a mai explicat asta pe forum. Asa ca nu mai cautati voi chichite / portite in legislatie pentru ca nu mai exista.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003

    Detalii ne-ai dat suficiente : "am gresit"....dar din principiu contest Pv-ul pentru ca eu consider ca "n-am gresit"!
    Cine a gresit este evident!Ca te asteptai tu sa te ierte si el a fost "nesimtit" este alta poveste.Probabil ti-a platit cu aceeasi moneda!
     
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Hai sa zic altfel atunci. Am oprit (motorul mergea cand a venit agentul, nici nu scosesem din viteza) doar pentru ca am avut impresia ca am pana (sau se auzea un zgomot ciudat la sistemul de directie sau etc.) si nu mai puteam continua drumul, vrand sa ma asigur daca e asa sau nu! Parcarea era arhiplina, urma semafor cu giratoriu si locuri de parcare erau in departare.

    Plus ca era masina stationata langa mine si la ala nu i-a facut nimic! Dar nu asta e motivul pe care l-as aduce in instanta. Dar cred ca deja e inutila discutia.
     
  11. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Asa este...mie un vecin mi l-a semnat cu care nici nu am vreo tangenta,nici nu vorbesc cu el,nu prea ne suportam(cu toate ca eram in alta tara,alt continent) dar pe el l-au ''prins'' agentii de politie care au venit la mine,si din cauza asta au inceput complicatiile,ajuns acasa l-am intrebat la ce s-a gandit el cand nu ma vede de ani buni de zile sa faca asa ceva...si vorbind cu avocatul mi-a zis clar ca DA este legal..si eu vrand nevrand eram obligat sa prelungesc timpul(nu puteam sa vin acasa)si din acest motiv mi-au venit alte instiintari,cu amenzi pentru neprezentare si etc etc...din cauza unui vecin ''binevoitor''
    Portite sunt(ajuns acasa mi-a explicat avocatul)dar costa foarte mult,timp si bani,si nu cred ca merita cuiva,doar daca nu are fixuri in cap,sa se complice pentru 90-100 lei,si tocmai de acest fapt se folosesc multi agenti comunitari..si am cam fost in situatia colegului de mai sus,chiar mai ambigua si mult mai scumpa(am fost foarte revoltat de cum sa existe asa ceva in legea romaneasca)si totusi nu am scapat fara sa platesc amenda,nu am timp de instante si complicatii
    Succes
     
  12. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Asta e tare rău de tot, adică cum să semneze vecinul în locol tău și tu să fi bun de plată? Dacă a semnat în locul tău să dea și banii tot în locul tău, dacă se crede miez.
     
  13. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Azi, marlanii de la politia locala sector 3 au pus "instintari" la toate masinile parcate la ora pranzului de la intersectie Baba Novac cu Mihai Bravu pana la prima intersectie spre IOR.

    Tot azi un locatar a spus ca au montat semne de oprirea interzisa, cu jumatate de ora inainte, pe stalpi din 50 in 50m (lucru confirmat, semne noi). Nu e de mirare ca pe instiintare mentioneaza acum un articol legat de parcarea pe loc interzis.

    De 2 ani parchez ocazional acolo si toti parcheaza in spic, neputand sa pui masina altfel decat asa (exemplu: lateral).
    Am auzit de la cineva in aceeasi situatie ca copoii au mentionat faptul ca masinile sunt cu spatele pe banda de mers, insa nu este semn care sa arate cum trebuie parcat (lateral, pe/langa bordura).

    Atasez ce am primit eu, instiintare nesemnata de "cap de creta", motiv pe care vreau sa fac contestatie conform Ordonanta nr 2/2001 - Art. 17.
    Se merita deranjul sau cad in vreo capcana daca ma prezint la sediul militiei locale? Daca ma fac ca ploua vine la impozit si ar fi tarziu sa mai fac contestatie?

    Multumesc anticipat!
     
    Ultima editare: 3 Noi 2015
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aia nu este amenda, este invitatie sa te duci si sa vorbesti cu "cap de creta". :)
    In caz de neprezentare iti va face amenda, pozele le are deja facute, fac pariu.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    remix Ultima parte din mesaj este cea exacta. Asa ca nu iti ramane decat sa te prezinti la sediul Politiei Locale Sector 3 si poate vai scapa cu un avertisment asta in loc sa alegi faptul sa ignori citatia. Indiferent cum au procedat sunt acoperiti de lege mai ales ca sigur au facut si poze. Bafta.
     
  16. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Ramane sa merg maine de dimineata. Mi se pare absurd sa faca asta, chiar si cu poze, dar in fine. Ar avea sens doar daca scopul este cel al avertizarii.

    Un locatar din zona spune ca asa a fost de 7 ani situatia locurilor de parcare pe acea portiune de strada.
    Nu ma deranjeaza daca reusesc sa scoata inca o banda pe sens dar nu stiu ce au pazit pana acum.

    Multumesc pentru raspunsuri! :)
     
  17. TDIpower

    TDIpower 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI (ASZ), 2002, 130cp
    Daca ai avea o dovada video cum ca tu ai parcat masina acolo inainte ca ei sa monteze stalpii, ai avea o sansa la contestatie. :)

    Daca nu, nu prea ai ce face decat sa mergi la politie si cel mai probabil scapi cu un avertisment.
     
  18. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am fost la politie cu cineva in aceeasi situatie si am scapat cu avertisment. Mi-au anexat hartia din geam cu o copie de buletin si de permis. Probabil data viitoare va fi sigur amenda. Prin faptul ca m-am dus am confirmat ca am luat la cunostinta.

    Instiintarile s-au pus nesemnate cu un scop mi-au zis. Dezvatul de a parca in spic vor sa-l faca in timp. Probabil va dura cativa ani pentru ca trec mereu pe acolo si vad maxim 1-2 masini parcate lateral din 50+. :)

    Multumesc de raspuns TDIPower!
     
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Uite na, ghinion pentru nenea politistu'! Am castigat procestul, schimbarea categoriei din contraventie, in avertisment. ;)

    M-am aparat singur cu judecare in lipsa.
     
    rebumic apreciază asta.
  20. Bebelu22 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8v 2013
    Salut,
    Am o amenda de 1.000 ron pe care am primit-o pe data de 6 iunie. Daca o voi achita in luna septembrie voi primi penalitati ? Multumesc.
     

Distribuie pagina asta