1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cotiera la A4 B5 - inlocuire - reparatie - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de robert28, 20 Iul 2011.

  1. rutake94 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B5, 1.6 benzina 1995
    Salut. As vrea sa îmi montez și eu cotiera la audiul meu și m am uitat pe net sa văd care ar fi mai ok ca design. Știe cineva dacă se potrivește cotiera de la passat b5 cea cu tot cu consola pe audi a4 b5 berlina ? Prinderile par la fel dar vreau sa știu poate a mai încercat cineva. Mulțumesc.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se pare ca nu te-ai deranjat sa citesti primul post de pe prima pagina, probabil a fost prea lung. Intamplarea face ca nu trebuia sa citesti mult, doar a 2-a fraza a post-ului.
     
  3. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Salutari. Are idee careva cum se poate repara o cotiera( daca se poate repara)?.Scapa ,dintii' si in momentul cand ma apas pe ea cade la minim.
     
  4. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    Salut
    Sunt curios daca as dori sa inlocuiesc capacul cotieri cu altu, cum se procedeaza. daca se scoate fortat sau se poate demonta o parte laterala a cotierei
     
  5. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Pune o poza cu cotiera, Siduka. Eu, dupa cum am scris si anterior, am fortat un pic capacul pentru ca altfel nu iesea si am rupt vreo 2 cleme :) cu un pic de noroc si risc o sa il scoti. Nu se poate intampla nimic rau decat sa rupi toate clemele si sa schimbi cotiera cu totul (eventuala cotiera intre 200 si 300 lei) :) :). Bafta :friends:
     
  6. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    am reusit fara sa rupt nimic, nu era vorba de capacul acela care doreai tu sa il scoti(doar partea tapitata), era vorba de capacul rabatabil in sine, acela care ridica si este prins in 2 picioare de cotiera :)
     
  7. vczmarius

    vczmarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, Avant, cutie automata, AJM, 2001
    Demontare suport de telefon din interiorul cotierei

    Salutare, poate stie cineva cum pot demonta suportul de telefon din interiorul cotierei. Este unul din acela care apesi pe un buton si el se ridica si iese inspre fata cotierei. Am renuntat la telefon si nu stiu cum sa scot acel suport, nu am vazut nici un cap de surub, am incercat sa strang de piciorusele de fixale ale suportului dar nimic. Si este si dintr-un material/fier/metal foarte dur.
    Multumesc pentru eventualele sugestii
     
  8. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Simplu... daca vrei sa nu iti mai bati capul. Scoti aceasta cotiera afara si cauti una simpla, normala. Gasesti la 250-300 lei :P :)
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Comentariu tau e ceva de genul, daca vrei alte jante la masina vinzi masina si cumperi una cu jantele dorite. :)
     
  10. vczmarius

    vczmarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, Avant, cutie automata, AJM, 2001
    Salut, multumesc de raspuns, si colegul audi66 are dreptate. Cotiera mea este in stare exceptionala fara nici un cusur, doar ca este plina cu acel suport fara utilitate. Daca stie cineva o modalitate de demontare ar fi ok. Daca nu, ramane acolo si pot trai cu asta, dar este pacat ca nu pot folosi spatiul din interiorul cotierei.
    Stima.
     
  11. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Am observat ca ti-ai dat seama audi66 ca am glumit :) Marius, cred ca nu avem colegi sa fi avut asa ceva pe masina... daca era cineva, sigur primeai raspuns. Iti urez spor la mesterit in continuare :) : friends:
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Am si eu pe masina si nu am gasit o modalitate de scoatere fara a distruge cotiera din pacate, dar trebuie sa vezi si partea buna: fara acel suport ar ramne descoperita gaura pe unde trece cablul carkit-ului si ai putea pierde unele lucruri prin ea( eu am piersut un set de chei si le-am gasit dupa 6 luni)
     
  13. vczmarius

    vczmarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, Avant, cutie automata, AJM, 2001
    Eu ma gandeam ca as putea taia acele picioruse de fixare din interiorul cotierei cu o scula din aceea care taie prin pendulare, vibratie, cu o lama subtire, dar nu am asa ceva si nu cunosc pe nimeni care sa detina asa ceva. Si Stefan, cred ca tu te referi la gaura aceea mare care ramane sub cotiera, in partea de jos a consolei centrala unde vine mufa telefonului/cablului. Acolo eu am montat din fabrica un capac de plastic cu o mufa in care intra cablul de la telefon. Fara cablu introdus acolo este foarte ok, nu ma deranjeaza. ai dreptate daca scot acel capac cu mufa si cablurile care duc sub consola arata foarte urat si ramane o gaura in care bag mana. Dar acolo, acum, la mine exista un capac din fabrica care sta foarte bine.
    Multumesc
     
  14. vlad.andrei.1987 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2014
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 limousine, 1.6 ADP 1996
    Salutare tuturor,
    Am citit primul post din acest thread, dar nu ca un om atehnic, nu pot sa zic ca am inteles complet procedura. Mai ales in conditiile in care eu am deja cotiera montata, dar as vrea sa o schimb, ca are rupt capacul.
    Daca e cineva binevoitor sa imi dea pe scurt un sfat cu ce trebuie sa desfac ca sa o scot pe cea veche, cred ca ma descurc sa o pun pe cea noua.

    Trebuie sa incep cumva de sub scrumiera din spate?

    Stima.
     
  15. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Salut Vlad! Da, incepi cu scrumuiera, si dupa ce scoti scrumuiera iti dai tu seama cu ce continui. Eu nu cred ca e asa greu :p nu fa moldova de ras :aggressive:
    Bafta!
     
  16. Andrei AND 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2012
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI AFN 1998
    Salut! Imi poate spune cineva daca se potriveste cotiera de pe Audi A6 C5 pe un A4 B5?
     
  17. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Cotiera da, se potriveste.Nu stiu insa sigur daca suportul de prindere este la fel.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrei sunt mai multe feluri de cotiere la A4 B5 si sigur forma difera fata de cea de la A6 C5. Primele modele de cotiere la A4 B5 au fost mai patratoase. Partea superioara de la A6 C5 cred ca o poti pune la tine in masina dar nu stiu cum vei adapta suportul de fixare asa cum zice si dhan67.
     
  19. Andrei AND 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2012
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI AFN 1998
    Multumesc. Nu m-am exprimat eu cum trebuie, dar la suportul de prindere ma refeream daca se potriveste.Ma mai documentez.
     
  20. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Știe cineva daca cotiera de pe nonfacelift se potrivește pe facelift. Din ce am vazut e mai pătratoasa dar nu stiu daca se potirveste prinderea.
     

Distribuie pagina asta