1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cotiera la A6 C6 - montare/demontare - inlocuire capac - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de IONUT_TM, 5 Feb 2009.

  1. IONUT_TM

    IONUT_TM 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    AUDI A6;AN FAB. 2006;2,7 TDI;180 CP
    salutare sunt un posesor al unui audi a6 2004 de scurt timp si am o nemultumire,nu are cotiera fata ,stie cineva daca se poate pune cotiera si de unde anume as pute-a so cumpar???:salute:
     
  2. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    de montat sigur se poate monta (posibil va trebui sa tai din consola centrala).
    de gasit :
    1. originale (reprezentanta) undeva incepand de pe la 250 de euro.
    2. pe producator sau universale (slabe sanse sa se potriveasca) undeva in jur de 100 de euro. aici s-ar putea sa gasesti model la care nu este nevoie sa tai consola centrala, doar in se prind in holsuruburi pe consola.
     
  3. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Cotiera

    Salutare!
    Se poate monta. Ornamentul cu decupaj prin care intra cotiera in consola dintre scaune ti-l dau eu (e pe melange).
    Cotiera o gasesti la dezmembrari. Originala si noua costa de te rupe. Pentru montaj iti trebuie un set de tubulare si niste cleme cu care sa scoti gura de ventilatie pentru locurile din spate (ce cu care se termina consola centrala in spate).
    Dupa ce ai montat-o vei realiza cat de nepractica e. Cel putin pe mine ma seaca, nu poti umbla cu mana in spatele scaunelor nici cu ea ridicata, nici cu ea lasata. Lasata te va incurca la frana de mana si schimbatul vitezelor (va trebui sa schimbi numai din varfurile degetelor). Eu zic sa conduci catia km pe una cu cotiera si iti trece sigur.
    Bafta!
     
  4. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    cel mai bine e sa incerci la dezmembrari, nu pune o cotiera care nu e facuta pentru modelu asta pentru ca vei avea probleme ca incepe sa scartie, si eu nu prea sunt inpacat cu ideea sa incepi sa bagi holzsuruburi prin consola (ca doar nu e dacie)cand se poate face un lucru care sa si arate bine

    ornamentul cu decupaj p original e undeva pe la 50 lei

    trebuie sa ai grija sa cumperi si suportul acela ce vine prins in 3 suruburi de podeaua masinii, fara el nu ai ce face cu cotiera
     
  5. IONUT_TM

    IONUT_TM 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    AUDI A6;AN FAB. 2006;2,7 TDI;180 CP
    in nici un caz nu ma gandesc sa pun o cotiera naspa,vreau una originala dar problema e ca nu gasesc la shrot prin zona mea arad ,timisoara,si apropo eu sunt multumit de cotiera am avut pe a4 si a fost f comoda mai ales la draum intins.....multumesc de sfaturi daca e cineva din timis sau arad care stie un shrot sau o persoana unde as putea gasi va rog lasatimi un mesaj ....multumesc inca o data
     
  6. bandy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a6
    mi-am luat recent un a6 si ala micu mia rupt clapeta de la cotiera .Stie cineva se poate inlocui doar clapeta sau trebuie sa schimb cotiera cu totul
     
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Se poate cumpara doar capacul.
    Eu am dat 300 RON pe capac la reprezentanta.
    Nu stiu ce model de A6 ai tu; al meu e C5 (1997-2004).
    Daca ai acelasi model, iti donez eu capacul vechi (e cam murdara tapiteria si e de culoare crem).
     
  8. bandy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a6
    a6 2.7 180 cp 2005

    Mersi mult nu stiu daca se potrivesc as avea nevoie de unul gri deschis la culoare
     
  9. catalinktn 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    tg jiu gorj
    Masina:
    audi a6 4f
    clema cotiera

    am cumparat de la magazin de piese , vine la pachet cu partea interioara a capacului de cotiera , a costat 80 lei, atentie la montaj , am facut personal
     
  10. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Subscriu. Si pe mine mai mult ma incurca...
     
  11. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    eminence poate ai aceeasi problema de care zicea boresque in alt thread ca lui nu i se lasa mai jos de orizontala cotiera. Dupa care a reusit sa o "repare", astfel incat sta si mai jos de orizontala si spunea ca a devenit chiar confortabila. Eu daca o las pana jos la maxim si ridic farna de mana 2 dinti imi atinge in cotiera, nu stiu cum e la tine.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Iun 2015
  12. GOD*A6

    GOD*A6 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2012
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Pieton
    Set reparatie cotiera Audi A6

    Cum pot inlocui clapeta de deschidere de la cotiera?

    Am comandat doar clapeta mica si nu vreau sa rup ceva cand o sa o schimb ,care sunt pasii mai exact pentru o inlocuire impecabila.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  14. GOD*A6

    GOD*A6 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2012
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Pieton
    Poate ajuta pe cineva.
     
    Floryn14LFE și Maryo88 apreciază asta.
  15. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    mai clar nici nu se putea, merci mult
     

Distribuie pagina asta