1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce dorim de la o spalatorie auto si cum poti spala corect exteriorul masinii la Self Wash

Discuție în 'Detailing' creată de nimaci, 21 Ian 2008.

  1. nimaci 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 ALT, 2005
    Spalatorii

    M-ar interesa ce spalatorii recomandati. Incepe sa iasa soarele in Bucuresti asa ca ar fi cazul sa dau jos jegul adunat pe masina in perioada asta mocirloasa. Am achizitionat masina recent asa ca nu am prea multa experienta si nu vreau sa nimeresc pe la vreo splatorie dupa care sa iasa cu zgarieturi sau miros de apa clocita.
     
  2. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    Cam de cand am masina (aproape de un an) tot caut o spalatorie in de care sa fiu multumit. Am spalat si la spalatorii de 15 ron si de 45 de ron. Concluzii:
    1. nu conteaza spalatoria, conteaza cine ti-o spala.
    2. nu conteaza daca dai spaga sau nu, conteaza cat e de nesimtit lucratorul respectiv.
    3. daca vrei sa-ti iasa cat de cat bine, stai cu ochii pe ei, bate-i la cap, arata-le toate petele ramase, fii mai nesimtit ca ei.
    4. du-te la o spalatorie la care nu e coada, din mai multe puncte de vedere: baietii nu se vor grabi sa o termine pe a ta si sa o ia si pe urmatoarea, plus ca... daca nu e coada -> sunt clienti putini; clienti putini -> treaba buna, pentru ca acei clienti sa mai vina si eventual sa mai aduca si pe altii.
    5. daca vrei ca masina ta sa arate brici SPAL-O TU!

    Asa ca daca pana acum masina mea era spalata de 2 ori pe saptamana, mai nou e spalata o data la 2 luni :p .
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    are dreptate Ionut, nu conteaza spalatorie, peste tot este un furtun de presiune, o solutie de spalat si o carpa absorbanta de apa....conteaza cine lucreaza la ea. eu ma duceam la una mai ieftina de cartier, dar aveam omul meu acolo, care o spala de-mi venea sa-l pup, dar si dadeam cu spaga pe el! dar merita :)
    am fost si la spalatorii mai scumpe si cu pretentii si am dat de idioti care mi-au rupt manerul de plastic care rabateaza scaunul electric...m-am ingrozit :(

    in principiu mergeti pe ce spune Ionut

    bafta



    Later Edit: azi am fost sa-mi spal masina, am fost la DELTA, SUPER tari baietii si organizati ca lumea, 18 ROn exterioriul dar iese ireprosabil! mi-a palcut mult..am stat ceva la coada dar a meritat ;)
    Sunt chiar langa facultatea Romano-Americana (Romexpo)
     
    Ultima editare: 7 Mar 2008
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mai bine o sapalam singuri

    Pai daca nu vrei sa iti matuiesti vopseaua incearca sa o speli cu un vap cu presiune si cu spuma activa nefiind nevoit sa dai cu peria sau cu buretele.
    Chiar si asa zisa carpa ''piele de caprioara'' poate zgaria lacul vopselei.
    Eu sunt maniac cand vine vorba de spalat si prefer sa o spal singur cand am ocazia ;)
     
  5. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    eu recomand spalatoria din baneasa cea de lux pentru exterior deoarece totul este automatizat nu iti este atinsa masina de mana omului o sapala de vreo 3 ori (odata cu spuma de un baiat, si inca de 2 ori cu spuma de masina dar care nu este cu perii si dupa da si odata cu ceara) uscarea se face cu aer cald cu mare presiune si masina iese ca din showroom. Pentru interior cel mai bine il faci singur pentru ca iti garantez ca nicaieri nu va sterge tot si daca stergi frumos totate gaurelele si nervurile de praf cu o perie si stergi absolut tot tot nu iti ia mai mult de 40 de min singur si iese ca noua.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am fost si eu la ei. No comment. Cei mai tari din tara dupa parerea mea :icon_thumright:
     
  7. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    oricum nu va ganditi ca baietii au aparut de cateva luni si ca toate spalatoriile bune care apar dispar la fel de repede. baietii au vechime de cel putin 4 ani si niciodata nu am auzit decat lucruri bune. din cate am auzit costa 300 de mii splatul exterior, la interior ma repet intradevar sunt f buni dar nu fac cum ai face singur
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    WBT, spalatoria aia are peste 6 ani acolo :)
    unul dintre proprietarii de pe atunci era vecinul meu
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mi-am cumparat niste spuma activa si ceva solutii de spalat de la Sonax iar daca mai da caldura trec pe manual:p si scot vapul de la naftalina:).Astfeli asa am sa fiu mereu multumit de spalatul masinii. Cat despre interior singur imi fac cel mai bine treaba cu rabdare si migala mare;)
    Pacat ca acum ninge iar :(
     
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    acum p bune, la spalatorie imi place sa vad:
    1) spuma multa pe masina! dar multa sa nu s mai vada culaore!
    2) spalatorul sa lase spuma sa-si faca efectul cat se paote de bine
    3) sa nu dea cu presiune prea mare sau prea de aproape
    4) sa spele jantele cu mare atentie si pe dinauntru
    5) sa o stearga cu o carpa speciala cu care nu mai spala si alte chestii
    6) la interior sa intrebe proprietarul dk nu stie sa dea scaunul in spate sau orice altceva! sa nu incerce el sa faca ceva...ce nu e sigur (mie mi-a rupt un maner de la scaun ..si ii zic "Baaaa imbecilule! e RECARO in puii mei de handicapat" la care ala CEE???? ...) deci...de asta zic:)
    7) sa pleci fericit!
     
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    - Spuma cu ph neutru (sau cum s-o fi chemand) care sa nu atace ornamentele de aluminiu
    - Materialul folosit la strgerea geamurilor sa fie DOAR pt asta (nu de putine ori am plecat cu geamurile unsuroase)
    - Cei care spala sa nu miroase a transpiratie (lasa o "urma" insuportabila in interior)
    - Sa aiba optional o solutie de igenizare a instalatiei AC
    - Sa fie dotada cu solutii speciale pt exterior (urme lasate de insecte, smoala) si interior (pt piele, stofa, alcantara) etc

    cam atat
     
    oick apreciază asta.
  12. Bocanelu

    Bocanelu 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI multitronic 7 trepte
    in primul rand sa nu puna carpa pe masina (pe cat posibil). In Bacau e o spalatorie "la 'Nea Vasile Americanu'" unde baiteii spala super bine si alaturi de ei si patronul. Masina este udata, dupa care se da spuma activa, se clateste toate astea din pistolul cu presiune, dupa care se usuca la feon si apoi daca mai este nevoie se sufla cu pistol cu aer si in ultima instanta cu o carpa uscata se mai fac retusuri. In plus serviciile suplimentare gen, solutie anvelope, polish, tapiterie, igienizare habitaclu si totul f repede.
    Materiale folosite Made in USA. Omu' e bun...
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Ian 2020
  13. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Spalatorie

    De obicei serviciile la spalatoriile de la noi sunt slabe spre proaste din varii motive:

    1) Lipsa de instrumente profesionale
    2) Economie la orice tip de material/materie folosite pentru spalatul/curatatul masinii
    3) Angajati fara nici un training (apropo de scaune recaro..) si care nu stiu sa intrebe clientul exact ce vrea
    4) Angajati platiti prost si de obicei dupa numarul masinilor care le trec prin mana (daca un angajat face 2 masini dar ies luna, ia un sfert din banii pe care ii face colegul din 10 masini dar proaste).
    5) "Antreprenori"/patroni care isi motiveaza angajatii folosindu-se de modalitati inedite (chiar langa Plaza in bucuresti este o spalatorie la care masinile se spala intr-un ritm incredibil de repede - daca un angajat sta mai mult de 10 minute (interior/exterior) vine patronul cu corectia :) - zici ca sunt roboti tinerii aia care lucreaza acolo.
    6) Lipsa de programe de spalare care sa se adreseze diferitelor tipuri de clienti
    7) Spalarea duplicat (adica o suma la casa si o suma la cel ce ti-o spala)

    si probabil si multe altele.

    Cel putin din punctul meu de vedere spalarea masinii e ca mersul la frizer. E bine sa o speli in acelasi loc (pe cat posibil) la acelasi om care ajunge sa iti cunoasca "pretentiile" si care intelege ce te face fericit atunci cand iti este spalata masina (probabil ca nu e usor sa gasesti un astfel de angajat, dar nu e imposibil).

    Ce imi place la o spalatorie ca sa fiu ontopic:

    a) sa faca prespalare cum trebuie
    b) sa foloseasca in mod corect solutiile de spalare (dozaj, calitate, mod de aplicare). Sa foloseasca produse de calitate si fiecare acolo unde este destinat).
    c) sa spele sasiul (daca e posibil)
    d) sa faca dezinfectie
    e) sa o usuce/stearga pe boxa
    f) sa imi pot bea cafeaua linistit cat se "lucreaza" la masina - sa nu trebuiasca sa supraveghez lucrarea.

    PS. De multe ori reclamatiile verbale si eventual scrise fac minuni :)
     
  14. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
  15. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    cea mai misto spalatorie in care am fost e la intrarea din Ploiesti dinspre Sinaia(chiar inainte de liniste linii de tramvai - o sa atasez si o harta ceva daca va intereseaza).

    Ce se intampla acolo:
    1. iti uda masina
    2. ti-o umple cu spuma de nu mai vezi nimic din ea
    3. o lasa cam 5 min sa se duca spuma singura de pe ea
    4. ti-o limpezeste
    5. ti-o baga intr-un tunel in care este clatita din toate partile cu apa si cu un fel de degresant
    6. ti-o usuca cu jet de aer puternic
    7. dupa ce o scoti din tunelul ala te asteapta vreo 4-5 fete care o mai bibilesc pe unde mai e nevoie...

    eu sunt foarte multumit de cum iese de acolo... se pastreaza foarte curata dupa ce o spal acolo.

    pretul e 30RON pentru exterior, parca.. nu mai stiu exact ca nu am mai fost pe acolo de cateva luni.

    lateredit: tunelul ala de care ziceam

     
  16. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
  17. nicushor

    nicushor 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b4
    cosminm misto spalatoria, fara periii fara carpe super ;)
    O intrebare pentru toata lumea. Spuma activa ataca vopseau??? am vazut ca acolo unde stratul de vopsea e foarte subtire se manaca vopseau si da rugina sau ceva de genu, eu asa am la stergatoare(nu sunt originale), un prieten cu un un tucson a patit la fel la stalpul acela micut ce desparte geamurile din spate si a spus ca de cand spala cu spuma activa a aparut chestia aia :wtf:
     
  18. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Spuma activa ataca 100% ornamentele cromate. Nu stiu despre vopsea
     
  19. nicushor

    nicushor 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b4
    eu unu cred ca si vopseaua, mai ales pe la zgarieturi si lovituri de pietre, nu vedem acuma dar in timp eu zic ca se observa ;)
     
  20. Cammeleon

    Cammeleon Bronze Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    BMw 318 i
    La mine unul dintre criterii ar fii sa NU TRANTEASCA USILE!
     

Distribuie pagina asta