1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum se reseteaza SERVICE ?

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de ovidiutm, 24 Iul 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Salutare tuturor,
    Cum se reseteaza mesajul SERVICE, din bord?

    Doua modalitati:
    -prin VAG-COM, sau
    -manual dupa cum urmeaza mai jos:



    A3 din 2003

    1.Cheia trebuie sa fie in contact si motorul oprit
    2.Tine apasat butonul din dreapta care reseteaza kilometrajul
    3.Pune contactul
    4.Cand iti apare "service" apasa butonul din stanga care seteaza ceasul si tine apasat.
    5.Elibereaza ambele butoane.


    ---------------------------------------------------------------------------------------
    /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
    ---------------------------------------------------------------------------------------


    Pentru A4 B5 an '97-'98:

    1. apasati butonul de reset Km (cel din dreapta).
    2. puneti contactul si mentineti apasat butonul (de la punctul 1) pana apare OEL (schimb ulei).
    3. luati mana de pe buton.
    4. cu OEL afisat, rotiti butonul din stanga (cel de la ceas) spre dreapta si va aparea "---" in loc de OEL.
    5. apasati din nou butonul din dreapta (o apasare ferma de circa 1 secunda) si va aparea INSP (inpectie tehnica).
    6. luati mana de pe buton.
    7. cu INSP afisat, rotiti butonul din stanga (la fel ca la punctul 4) si va aparea "---" in loc de INSP.
    8. luati contactul/scoateti cheia din contact.


    Gata, ati resetat cele 2 intervale la 15ooo km. Pentru alte valori e necesar VAG-COM-ul.

    P.S.
    Odata ajunsi la punctul 4 daca in loc sa rotiti butonul din stanga (de la ceas) veti trage de buton si apoi veti roti maxim stanga si maxim dreapta veti putea regla intensitatea luminii display-ului de km si apoi a intregului bord cu ceasuri (se regleaza independent dar din acelasi buton)- in maxim stanga e intensitatea cea mai mica iar maxim dreapta e intensitatea cea mai mare.


    ----------------------------------------------------------------------------------------
    ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
    ----------------------------------------------------------------------------------------


    RESET Service si ulei pentru A4 B5 1.6i 2000 Facelift TESTAT :


    -OIL Service:
    press & hold button A (dreapta)
    switch ignition ON
    release A
    OEL/OIL will ve on the display
    pull out button B untill "_ _ _" appears

    -Inspection:
    press and hold A
    switch ignition ON
    release A
    press and release A
    letters "INSP" will appear
    pull out B untill "_ _ _ " appears

    ----------------------------------------------------

    Butonul A este cel care reseteaza kilometrajul .(dreapta sub kilometraj)
    Butonul B e cel care reglezi luminozitatea la bord.(stanga sub turometru)



    ----------------------------------------------------------------------------------------
    //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
    ----------------------------------------------------------------------------------------


    A4 B6 si A4 B7

    1.Afisajul Service cand s-au facut pozele
    2.Primul pas:Cheia in contact,se tine apasat pe "cheie"
    3.Pasul 2:in momentul tinerii degetului pe "cheie" se pune contactul
    4.Pasul 3:in continuare se tine apasat pe "cheie" plus degetul pe butonul "0,00"(resetare km)
    5.In ultima poza ar trebui sa arate cam asa.Apoi ii trebuie "masinii" sa calculeze (dupa modul fiecaruia de condus) si sa stabileasca zilele si km ramasi pana la urmatorul Service.


    Chestia aia cu service se reseteaza in felul urmator:
    - bagi cheaia in contact
    - apesi simultanpe butonul de dat km la zero si pe cel cu cheia ai desenata
    pe el (cel care verifica masina)
    - apoi pui contactul
    La mine a mers.

    dupa ce bagi asta in prima zi iti arata in dreptul la Km si la zile cate 3 liniute?? adica ceva de genu
    --- km
    --- zile

    Mai repeta operatiunea... si la mine sa intamplat la fel da intr-un final am tot repetat operatiunea si a disparut de tot... Nu imi explic de ce trebuie repetata treaba asta dar merge eu am un A4 2003.
    Bafta!!!
     
    Ultima editare: 3 Mar 2010
  2. ozzy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2007
    Locație:
    Timis
    Masina:
    Audiiii A4 2004 1.9 TDI 131 ps
    Salut, am atasat o poza cu afisajul meu, A4 B5 din 2000.
    -butonul din stanga e pentru reglat ceasul
    -butonul din dreapta e pentru resetat kilometraj si reglat luminozitate

    Resetare "Service!" :

    1. apasati cele doua butoane deodata
    2. puneti contactul si tineti apasate butoanele (de la pasul 1) -> va aparea scris "SERVICE IN 15000 KM" dupa care dispare
    3. luati mana de pe butoane -> gata, s-a resetat
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Mar 2014
  3. i_am_drooling 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.5T Avant quattro 177cp 2002
    Incearca asa:

    1. apasa butonul de resetare al km (cheia sa fie scoasa din contact)
    2. da-i contact si asteapta 10-15 sec pana majoritatea becurilor de pe bord se sting (butonul de mai sus ramanand apasat)
    3. scoate cheia din contact (butonul tot apasat ramane)
    4. lasa de buton
     
  4. c0rl30n3_don

    c0rl30n3_don 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 131hp
    Service...

    Pai eu acum vreo 3 luni am reusit sa opresc chestia aia cu service k ma bruia mereu cand puneam contactul... bipaia k nebuna....
    Pana acum a disparut complet, sa vedem pe viitor...
     
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    In mod normal la fiecare schimb de ulei trebuie resetat contoru de service. La unele modele se poate face si manual (din cele 2 butoane de la bord, ceas si km) la altele se poate face numai cu tester-ul. In orice caz se poate seta si intervalul pana la urmatorul schimb de ulei (7500, 15000 sau long life). De obicei, la modelele cu calculator de bord complet, dupa resetare nu mai apare imediat cat mai ai pana la urmatorul schimb. Trebuie sa parcurgi o distanta oarecare (in functie de stilul de mers al fiecaruia poate fi mai scurta sau mai lunga de 500 de km) si abia atunci iti spune. Pana atunci fie nu-ti arata nimic fie daca ai MMI iti spune ceva de genul "no data available". Important este sa se reseteze contoru ca altfel e nasol sa mergi dupa ureche. Mai ales ca intervalul de schimb (30000km de ex.) este orientativ. In functie de cum si pe unde ai mers se poate scurta sau lungi iar computeru actualizeaza permanent acest interval. Daca azi iti arata ca mai ai 6000 de km pana la urmatorul schimb si tu faci 1000 de km si o arzi cu 200 la ora, fii sigur ca dupa asta o sa-ti arate ca mai ai cam 4000-4500 de km pana la urmatorul schimb.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2010
  6. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    pai care e combinatia pana la urma

    1.
    - bagi cheaia in contact
    - apesi simultanpe butonul de dat km la zero si pe cel cu cheia ai desenata
    pe el (cel care verifica masina)
    - apoi pui contactul
    asta sau e alta....despre ce ceas vb tu acolo ca chiar nu inteleg...multumesc poate ma lamuresti
     
  7. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    Ce inseamna mesajul "SERVICE" ?

    salut...
    sub mesajul service in care imi apare la bord de o saptamana,apar si zilele ramase ,in cazul meu 26...
    mai am de facut cu masina 6800 km,pe care nu cred ca am sa-i fac in 26 de zile,asta mai mult ca sigur...
    atunci vine inevitabil intrebarea:"Cand se vor termina astea 26 de zile,cu toate ca mai pot face multi km cu masina,este obligatoriu sa fac schimbul de ulei si filtre?"

    daca ma poate ajuta cineva,cu un raspuns i-asi fii recunascator...
     
  8. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nu cumva acele zile sunt calculate in functie de media de km pe care ii faci zilnic? nu stiu, ma gandesc si eu... :think:
     
  9. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    :) dannypapuc, nu-ti pune nimeni pistolul la tampla sa-ti faci reviziile. Masina nu mai este in garantie, si probabil nici in leasing nu ai luat-o sa te oblige cineva sa faci reviziile. Calculatorul masinii insa isi face datoria si te anunta ca trebuie sa-ti faci revizia anual sau la 15000 km (30000 long life). La tine se implineste mai repede anul decat cei 15000 se pare. Asa ca daca vrei, iti faci revizia, daca nu, nu. Insa... recomandarile ar fi sa o faci la timpii si distantele date de producator. ;)
     
  10. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Schimbul de ulei si filtre se face indiferent cati Km ai facut daca a trecut un an de la ultima revizie :rulez:

    Asta incearca sa-ti spuna si masina ...... spor la treaba :icon_thumright:
     
  11. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu stiu ca shimbul de ulei se face la nr.de km nu la perioada de timp. eu cel putin asa fac. unii fac intr-un an 5000 km altii fac 30.000 sau mai mult...
     
  12. audifanatik 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2002
    Cum zice si A4UDI, calculatorul se ghideaza dupa o medie a numarului de km parcursi. In consecinta, tu trebuie sa ieie in considerare NUMARUL DE KILOMETRI pe care ii parcurgi, NU timpul dat de calculator (poate nu circuli o saptamana cu masina si ca atare numarul de kilometri ramane acelasi).
    Schimbul de ulei nu se face niciodata raportandu-te la peioade calendaristice, ci la numarul de kilometri parcursi, in functie de tipul uleiului. Ar fi culmea sa schimbi un ulei Long Life dupa un an in care tu ai facut, sa zicem, 5.000 de km! ATUNCI DE CE I-AR MAI ZICE LONG LIFE SI AR FI RECOMANDAT PENTRU PARCURGEREA A 30.000 KM??????
     
  13. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Mai baieti, puteti voi sa pune-ti ce ulei vreti in motor ca dupa un an de zile oricum isi pierde din proprietati chiar daca ai facut 5000 de Km si trebuie schimbat, mai interesati-va si voi ca nu e bine ce faceti, mai ales daca tineti la masinile voastre. :rulez:
    De ce credeti voi ca e pusa chestia aia acolo care iti aduce aminte ca a trecut un an de zile ???? Doar asa ca sa sti ca ti-a trecut un an din viata ??? Sau ca a trecut un an de cand ai masina ???? :):):):)
     
    Ionut Stoian apreciază asta.
  14. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    cristi, te-ai uitat vre-odata pe bidonul de ulei cand l-ai cumparat sa vezi cand a fost produs? daca e asa cum zici, trebuie sa cumparam doar ulei proaspat, sa nu-si piarda din proprietati stand pe raft :)
    de exemplu, eu am schimbat uleiul acum.. 1 luna, si vreau sa merg cu el 15.000. daca trece un an si eu am ajuns abia la 10.000, de ce sa-l schimb? se strica daca mai merg cu el cateva luni ca sa se faca 15.000 km? nu prea cred...
     
  15. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Mey farte ..... tu compari conditiile in care sta uleiul din bidon pe raft la vanzare cu cu conditiile in care sunt intr-un motor ?????

    Ma dezamagesti rau de tot. :(
     
    Ionut Stoian apreciază asta.
  16. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    mai frate, pai uleiul ala pt. ce a fost facut? sa stea in bidon, sau pt. conditiile din motor? :think:
    scrie pe bidoane ca e valabil 1 an? eu n-am vazut, o sa verfic...
    si inca o chestie... sunt cazuri cand zilele ramase pe care le afiseaza computerul de bord depasesc un an, ceea ce imi spune mie ca nu e decat o simpla estimare...
     
  17. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    revizia se face la 15.000km sau la un an de la ultimul schimb de ulei.
     
  18. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Mdaaa ..... treaba ta, e masina ta, chiar nu stiu cum sa-ti mai explic ma-i lasat fara cuvinte dar am ras pe cinste. :):):):):)
     
    Ionut Stoian apreciază asta.
  19. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Eu zic sa va uitati in cartea de service a masinii si sa vedeti ce scrie acolo...:rulez: Aia e Biblia masinii pe care trebuie s-o respectam :rtfm:!
     
  20. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    ok, ma voi interesa si eu mai exact cum sta treaba. dar eu asa stiam, ca uleiul se schimba dupa nr. de km nu dupa varsta...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta