1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum se reseteaza SERVICE ?

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de ovidiutm, 24 Iul 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. audifanatik 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2002
    @Cristi: Nu are rost sa intram in polemica a propos de ce spui tu, numai ca la faza asta chiar NU ai dreptate!
    Eu pot sa scanez cartea tehnica a masinii mele cu service-uri facute in Germania la intervalele de kilometri mai sus amintite.
     
  2. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    :crying:
    vad ca s-au cam aprins spiritele pe aici de la ultima mea vizita...
    hmmmm,nu mai stiu ce sa mai cred,cu polemica asta a voastra...:think:

    treaba este ca eu am facut ultima revizie atunci cand am cumparat masina,adica pe 08/01/2007 iar in bord imi mai arata 24 de zile de mers cu masina ,cu toate ca ar fii putin mai mult de o luna pana sa se implineasca anul...
    asa ca daia asi fi cam sceptic in ceea ce spune cristi...
    insa nu vreau sa-l contrazic...
    o sa ma mai interesez si o sa va tin la curent...
    multumesc oricum..

    P.S: Intr-un final ce sa cred???????????????????????:think:
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Polemica ne polemica ...... am dreptate sau nu, eu stiu ca in romania nu trebuie sa tii un ulei mai mult de un an in motor indiferent pentru cati Km e "garantat" si asta e valabil si pentrut tot ce se cheama filtru pe masina (ulei, ambient, benzina\motorina, aer) :yes:

    Aici se vede cat tineti voi la masinile voastre ...... trageti cu dintii de o amarata de revizie si va agatati de orice ca sa o lungiti cat mai mult.
     
    s3fu0ra5ului apreciază asta.
  4. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    asa ma fii rau...
    eu nu ma tin cu dintii de o revizie,am intrebat ca sa stiu ce am de facut...
    pt o suta si ceva de euro cat e schimbul si filtrele nu stau sa intre zilele alea in sac:)
    zilele alea insa trebuie sa aiba un rost acolo pt ca inginerii aia de la audi nu le-au pus acolo doar ca sa faca mesajul "service in.." mai lung...:racer:
     
  5. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh: sorry de offtopic insa mi s-a parut FOARTE TARE asta
     
  6. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    am verificat la bordul meu. daca apas butonul, imi zice ca mai am 14700km si 678 zile!!! parca ar fi mai mult de 1 an, nu? acuma vine intrebarea fireasca... daca limita e nr de km sau anul(depinde care se implineste mai repede dintre cele doua) de ce imi apare mie in bord nr. acela de zile?

    @cristi231077, pana acum vorbeai la general, acum vorbesti de romania. intr-adevar, filtrele de motorina si aer se schimba mai des decat in germania, de exemplu, pt ca la noi e mult mai mult praf, motorina e mai proasta, dar aici vorbeam de ulei. pe langa asta, danny e in Spania, nu in Romania!
    repet, nu vad nici o problema daca se depaseste 1 an cu acelasi ulei.
    si inca ceva, in loc sa "razi pe cinste", mai bine ti-ai argumenta clar parerea. scopul nostru aici e sa invatam unii de la altii si sa intelegem problemele, nu sa radem unii de altii.
     
    s3fu0ra5ului apreciază asta.
  7. danutlazaroiu

    danutlazaroiu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2007
    Locație:
    CRAIOVA
    Masina:
    A4.1,9 TDI,2004
    sal.nu-ti face probleme.asa a fost setat calculatorul sa-ti arate cand sa faci revizia.se poate face sa iti arate in zile,in km,si sigur si in amandoua.probabil atunci cand ai facut schimbul au resetat numai km fara sa iti mai reseteze si zilele.eu cred ca nu-i problema
     
    Tirpitz apreciază asta.
  8. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    calculatorul de bor calculeaza media km.care ii parcurgi intr-o zi si asa estimeaza cu aproximare zilele ramase pana la urmatoarea insepectie,dar dak nu folosesti masina km.si timpul(zile)raman aceleasi.nu te obliga nimeni sa schimbi uleiul si filtrele dupa calculator!e bine sa schimbi uleiul la timp si filtrele(toate)o data la 2 schimburi de ulei!
     
  9. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    nelamurire avertizor service

    apropo de indicatorul SERVICE acum 2 saptamani imi aparea acolo SERVICE IN 12200KM intre timp am facut cam 1500km iar acum imi apare SERVICE IN 8700KM. Care e faza,ma poate ajuta cineva sa inteleg?
     
    dasefx1980 apreciază asta.
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    cineva se plimba cu masina ta :):think:
     
  11. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Numarul de Km scade si in functie de uzura uleiului, daca a scazut mult vascozitatea uleiului o sa iti scada mai repede si numarul de Km ramasi pana la service
     
    Ultima editare: 11 Ian 2008
  12. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    Am incercat si io chestia cu pusu contactului...etc explicata de cineva mai sus, dar nu a mers, eu am un prieten electrician auto, am mers la el mi-a pus un aparat (ceva de la bosch legata la un laptop) si mi-a facut un diagnistic complet la masina (ABS, aibag-uri, frine, cutie de viteza etc) iar apoi mi-a resetat service-ul. Mie mi-a facut chestia asta pe gratis dar nu ar trebui sa te coste mai mult de 300 de mii.
     
  13. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8


    Cum adica "zilele ramase ..... depasesc un an" ???????
    Care zile ????????
    Pana la urmatoarea revizie ?????
    Exclus

    Permite-mi sa nu cred cele spuse de tine.
    Calculatorul afiseaza km sau zile ... fara nici o corelatie intre ele.
    Nu are nici o legatura media de km/zi sau orice alta medie.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Ian 2008
  14. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    Domnule cum iti explici la masina mea cand apas butonul cu cheaia aceeia desenata pe el imi apare 12900 de km si 283 tagen => a 12900 de km si 283 zile dc nu stiti uleiul se schimba la un an si fara sa faci 15000 de km cu el doarece isi pierde din proprietati...
    iar faza ca ti-a aparut 10.000 de km si dupa 1.000 sa zicem ti-a aratat ca mai afci 8.000 atunci ai mers cu ea in forje uleiul nu o fi de o calitate foarte buna si isi pierde mai rpd din particularitati...uite afceti o proba cand plecati undeva si faceti 100 de km va uitati cand plecati cat indica si cand ajungeti si al drumu de intoarcere va dati la ea sa vedeti ac exista diferenta...pt ca el calculeaza dupa starea uleiului ecat cum se poate afce si cu vag-com iti spune starea uleiu`lui :
    -foarte buna
    -buna
    -proasta
    dc nu am insel eu exact asa arata ...nu va suparati dar dc nu ma crede`ti mergeti si intrebati la reprezentanta din orasu vostru...
     
  15. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    oameni buni, nu vreau sa fac polemica, dar sper ca va dati seama ca n-am nici un interes sa mint. am intalnit destule masini la care intervalul de service exprimat in zile depaseste 1 an.
     
  16. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Corect, dar asta e doar o estimare a calculatorului facuta pe baza datelor inregistrate de el in ultimele 12 luni. Pe masura ce trece timpul o sa vezi ca scade vertiginos. In final masina iti va afisa "SERVICE" fie la (cca.) 15000 de km (de obicei mai putin din cauze pe care le stim deja cu totii si n-are rost sa le mai amintesc aici) fie la 365 de zile depinde care din ele vine prima.
     
  17. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    pai daca uleiul se deterioreaza intr-un an, atunci nr. de zile ramase pana la service n-ar trebui sa depaseasca 365 indiferent de ce date are compu de bord sau cat de bun e uleiul.
     
  18. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Pai cine a zis ca se deterioreaza intr-un an? Audi RECOMANDA schimbarea lui la un an, dar daca mergi un pic mai mult nu e asa de grav. Oricum cel mai bine e sa te iei dupa ce-ti spune masina.
     
  19. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    pai daca mie imi arata sa zicem 450 zile, asta inseamna ca daca merg cu masina ca pana acum, adica produc uleiului aceeasi uzura, va trebui sa-l schimb peste 450 zile, adica 1 an si 3 luni. Unii sustin ca e bine ca dupa 1 an sa-l schimbi indiferent cat de uzat e uleiul, pt. ca oricum isi pierde din proprietati. Cu alte cuvinte chiar daca n-ai facut decat...5000 km cu uleiul respectiv, ai emrs normal, fara raliuri, dupa 1 an oricum trebuie schimbat uleiul.
    De asta zic eu ca daca oricum dupa 1 an trebuie schimbat, de ce mai zice bordul ca mai ai... peste 365 zile?
     
  20. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Un raspuns exact la aceasta intrebare pot sa-ti dea cei de la audi. Eu pot doar sa presupun ca e o eroare de programare:think:. Ar fi trebuit ca in program sa bage ceva de genul: "daca nr. de zile calculat/estimat e mai mare de 365, atunci afiseaza 365. daca nu, afiseaza nr. de zile".
     
    Barbuti apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta