1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Curatare EGR motor Diesel 1.9 si 2.0 TDI cod AWX, AVF, AJM, BKE, ... etc.

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de musicdok, 28 Oct 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    WD40 nu este spray de curatat. In cel mai caz inmoaie mizeria insa nu o curata. Plus ca lasa in urma o suprafata uleioasa, la care adera usor mizeria.
    Sprayul de curatat discuri e mult mai ok. Insa nici ala nu face fata la galerie datorita formei geometrice.
     
  2. bgcnet 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, 2.0 TDI BPW, 2006
    Da, astazi m-am chinuit ceva si am curatat cu solutie Kimicar, EGR-ul a iesit ca noi, desi am impresia ca solutia asta albeste putin asa ca o mica depunere de calcar, cum e la masina de spalat...in schimb am reusit contraperformata sa rup garnitura de cauciuc de pe valva SIEMENS/VDO sau cum s-o numi, va atasez o poza si daca imi puteti spune de unde o pot cumpara (in unele poze e rosie la mine este neagra)...am pus-o asa rupta, dar mai bine poate o gasesc pe undeva...am pus mai multe poze, inclusiv cea cu garnitura rupta a mea, in ultima poza se vede garnitura rupta.
    Sunt din Bucuresti, poate stiti vreun magazin.
    Galeria nu am reusit sa o scot, m-a dat peste cap un hexa care era obturat de vacuumul turbinei, si nu am stiut, revin cu poze sa intelegeti...
    Si am mai descoperit o solutie de curatat depuneri mai mici, este metiletilcetona sau MEC, am inmuiat carpa in ea si am sters acolo unde nu am putut pune in lighean, o recomand cu caldura.
     
    Ultima editare: 17 Noi 2013
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Garnitura aia (care s-a rupt) o cumperi de la reprezentanta (nu se gaseste decat pe original si nu se aduce decat pe original chiar si de catre alte magazine de piese auto). O au pe stoc la Midocar Vitan. Clapeta aia din poza la care s-a rupt garnitura se numeste clapeta de Shutt-Off sau Air Flap Valve. Bafta
     
    Ultima editare: 17 Noi 2013
  4. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Egr ...

    Garnitura aia se poate face din o garnitura mare (oring-ul mare) de la capacul filtrului de ulei. Se taie la lungime si se lipeste cu super-glue. Eu asa am facut. Este un pic mai groasa si se aseaza perfect acolo. :)
     
  5. bgcnet 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, 2.0 TDI BPW, 2006
    Multumesc Cristi, si cat este o garnitura din aia?
     
  6. florin.serbu Junior Member

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    București Vitan
    Masina:
    a6 1.9 2001
    Salut!

    Voi face si eu aceasta operatiune cu un EGR cumparat din dezmembrari care are depuneri de calamina si se pot observa pete de ulei pe exterior pt un A6 1.9 AFN.

    Momentan EGR-ul montat pe masina perde ulei considerabil.
    Se va remedia aceasta scurgere in urma curatarii?

    Multumesc!
     
  7. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    In mod normal nu ar trebui sa mai curga, ideea este sa cureti si galeria de admisie si intrarile in chiulasa!
     
  8. ADR1 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI, AVB, 2002
    Ai facut operatiunea? Mai pierde ulei?
     
  9. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Salut colegi. Stiti cumva daca se gaseste supapa atasata separat de egr sa nu cumpar tot egr-ul?Are rupta garnitura din interior si nu mai lucreaza. Smuceste motorul la oprire si asta este cauza.
     
  10. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Și la mine s-a rupt brațul acela de plastic.. Când ajung acasă ma voi uita după un cod de piesă, poate se poate comanda separat.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Din pacate nu se poate comanda separat acea piesa;)
     
  12. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Ce magarie! Ca si producatorii fracezi asa se pare ca procedeaza si nemtii. Pentru o garnitura rupta do doi lei trebuie cumparat tot egr-ul care nu e tocmai ieftin.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  13. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E foarte bine ca ai gasit-o si intr-adevar ajuta mult si pe altii. In Etka nu am gasit-o ca piesa de schimb cu cod separat;)
     
    Ultima editare: 20 Feb 2014
  15. luckystar

    luckystar 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2014
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 2005, B7, BKE
    Se poate curata EGR la 1.9 TDI BKE?

    M-am uitat pe acest thread dar nu mi-a sarit in ochi daca se poate face o curatare la EGR de pe un 1.9 TDI BKE. Mecanicul mi-a zis ca nu se face deoarece este electric si trebuie schimbat.
    Imi cer scuze daca s-a discutat si nu am vazut eu.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mecanicul tau ori e prost ori te vrea fara bani. Ce treaba au gazele ce fac depuneri pe EGR (de unde si nevoia de curatare) cu faptul ca el inchide si deschide electric?
    Daca vorbeam de anulat era altceva, dar de curatat... chiar nu vad de ce nu il poti curata.
     
  17. luckystar

    luckystar 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2014
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 2005, B7, BKE
    exista pe undeva un link despre cum se face curatarea la motorul 1.9 bke?
     
  18. xxbogdanxx

    xxbogdanxx 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4, 1.9 tdi , 2004 , AVF
    pagina 31 postul 309 citeste acolo si ai si poze
     
  19. luckystar

    luckystar 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2014
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 2005, B7, BKE
    Multumesc de raspuns!
     
  20. 24CFG

    24CFG 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B5 1.9TDI AJM
    Salutare! Acum aproximativ 2 luni am curatat EGR-ul dar nu si admisia. Curatarea a fost facuta cu decarburol, s-a curatat bine, am schimbat garnitura dintre EGR si conducta de dedesubt din garnitura cu azbest in garnitura de metal. De la 1600-1800 rpm pana la 2200 rpm la o accelerare normala masina "sughita", adica urca treptat in turatii dupa care merge lin. Daca e sa ii dau talpa nu se simte dar parca totusi nu trage cum ar trebui. Ieri am comandat o ganitura cu azbest pe original si saptamana viitoare ma gandesc sa o schimb in locul celei de metal. E posibil ca "sughiturile" care le are sa fie de la garnitura de metal? Ma gandesc si la o curatare a admisiei eventual daca tot ma apuc ca sa o stiu si pe aia curatata. Am atasat o poza ca sa va faceti o idee cam cat era de murdar.
    Multumesc anticipat!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta