1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la Audi A5 (B8) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Moldovan Dan, 28 Feb 2013.

  1. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Garanție am pe cutie dar el îmi apune ca nu o umblat la toată cutia , in caz ca îmi face figuri având in vedere faptu ca cutia a fost data jos de el am dovada poze , facturi , garanție îl pot sa in judecată sa îmi achite dauna ?

    Nu am luat-o de noua masina ci la 236.000 km . Din Austria pana acasă a mers perfect ! Aproximativ 2 luni o am , iar cutia am recondiționat-o de o luna
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Atunci nu poți zice ca e cutia de vina, cum spunea și colegul de mai sus
    Poate nu a văzut nicio întreținere in cei +200.000 km parcurși... Uleiul este esențial pt viata ei

    Cine ți-a umblat la cutie știa ce face sau ți-a luat banii de dragul de a câștiga

    La fel zic și eu cauta o cutie bună ca sunt multe

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  3. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Pai tu ai platit niste bani si vrei sa mearga bine cutia, el a esuat, deci clar ori banii inapoi ori lasi cutia la el pana o face. Si daca iar nu merge bine te duci inapoi si ii faci cutia guler.
    Daca nu intelege, atunci dat in judecata, dar mai intai trebuie sa ceri o expertiza autorizata, eventual reprezentanta, care sa confirme in scris faptul ca e stricata. Tu nu esti expert deci nu poti emite un document oficial.
     
  4. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Dacă ma duc la un service autorizat sa îmi emită o hârtie prin care cutia îmi este stricata atunci cu acea foaie pot sa merg in instanța ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Sa inteleg ca tu ai incercat deja amiabil si nu a mers? Trebuie un service specializat in cutii automate. Reprezentanta e cea mai credibila. Plangere la protectia consumatorului daca omul iti refuza garantia (asta daca nu e vreun garaj ad-hoc, in curte) etc. Solutii sunt. Dar retine, cutia nu e de vina, ci felul in care o intretii. S-Tronic, mai ales generatia a doua, este o cutie excelenta daca ii dai "sa manance" la timp. Duce mult si duce bine.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Si masina ta va merge mai bine?
    Nu se repara in instanța
    Greșeala ai făcut-o ca nu te-ai documentat înainte.

    Ca să obții ceva trebuie sa dovedești ca ei sunt de vina pt dauna cutiei, ori nu ai cum sa dovedești.

    Sincer, cheltui bani și pierzi timp

    Cauta ori o firma specializata pe asa ceva ori cauta o cutie bună vanduta cu garanție, nu de alta dar nu este capăt de lume

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  7. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Am încercat amiabil îmi spune ca trebuie reglate niște presiuni și schimbat softu cutiei cu ultimu .


    In cel mai rău caz am sa fac dovada ca el mi a stricat cutia mai tare și nu a reparat o calumea , ii dau firma in judecată ca este service și i au alta SH pana se termina povestea . Dar de unde sunt sigur de una SH ca este ok? Oricine poate sa îmi spună care doar 100.000km și garanția de 1 luna ...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Cand cumperi cutia iti da o factura... Nu se cumpara pe incredere. Se vorbeste in prealabil despre detalii de genul, poti cere sa fie specificat in factura nr de km. Cutia are un calculator al ei in care se poate citi nr de km. Fii baiat cu cap si nu o sa ai probleme. Iar "maestrului" ii poti imputa faptul ca nu ti-a spus de la inceput ca trebuie sa recalibrezi cutia sau sa upgradezi softul etc. Dar asta e alta poveste!
     
    anrei p apreciază asta.
  9. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Am sa încerc sa merg cu frumosul cu el , in caz contrar apelez la lege și îmi i au alta cutie . Sunt chiar mulțumit de mașina , in Depășiri și in rest e de vis . Doar partea cu cutia ma supăra tare


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Vad ca esti din Cluj. La Timisoara tot lauda lumea un service care e numai pe cutii... Cica sunt f buni. Poti incerca acolo, eventual comanzi cutia prin ei sau de la ei... nu stiu daca se poate dar incearca. Sunt niste frati am inteles, Samer sau ceva asemanator.
     
  11. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Mulțumesc frumos , mâine am sa caut și o sa ii contactez


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Vasile Vaska apreciază asta.
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mai sunt băieții de la Mercon Arad
    Specializați în cutii și ei
    Pune-le o întrebare poate te ajuta, deși trebuie dusa masina pentru verificare prin telefon sau pe forum nu poți vedea exact ce anume se întâmplă

    Cat despre ceilalți, trebuia sa te gândești înainte sa duci masina. Acum după ce ai dat cu capul e prea târziu

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Vasile Vaska apreciază asta.
  13. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    In cel mai rău caz , ii zic sa îmi dea cei 2500€ înapoi , cutia de pe mașina sa o țină pentru tine și ma voi duce la un service specializat pe așa ceva pentru remedierea problemei . Se poate face la aceasta cutie quick shift ca la DSG? Am un golf 6 GTD și cutia schimba atâta de repede de ma Mir uneori


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Corect!!! @cata ADC

    S-Tronic este cutie DSG. Cum sa dai 2500 pt reconditionare? E 1500-2000 o cutie second... Da-i cutia sa se spele pe cap cu ea si ia-ti banii inapoi. Si mergi si cumpara alta cutie... Eu gasisem S-Tronic cu 1200 (fara mecatronic ce e drept) in Olanda cu 60.000 de km...
     
  15. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Săptămâna asta caut alta cutie și atunci îmi cer banii inapoi
     
  16. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Mercom Arad recomand si eu, nu pe " vestitul " Samer.
     
    bobalex18 și Cata_ADC apreciază asta.
  17. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    N-am avut contact cu nici unii dar tot citind pe forumuri am dat destul de des de numele astora din TM. Nu sunt asa buni cum se zice?
     
  18. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Dacă i au alta cutie , e doar plug and Play ? Ca ii las cutia veche la cei de la service și îmi dau banii înapoi ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Normal ar fi plug&play, dar nu stiu cu uleiul si filtrul daca nu cumva trebuie schimbate inainte de montare...
     
  20. raul crisan

    raul crisan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    oslo
    Masina:
    audi a5 S-line quattro.3.0 l/176 kW,24vV6 TDI
    buna seara d-lor.mi-am facut cont pe audi.com asa doar ca sant pasionat de masina si eram curios sa aflu mai multe:p
    .la cutia de viteze mi le scrie pe toate trei multitronic / tiptronic / S tronic.care e defapt?:)
     

Distribuie pagina asta