1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la Audi A6 C7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Menacesxt, 12 Mar 2015.

  1. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Linistit arunca tot pe acolo, asta din cauza celor ce le strang aiurea.
     
  2. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Ok ms mult. La un moment dat ma gandeam ca vad Eu aiurea. :) Am vb cu un mecanic acum si cica nu stie de nici un filtru extern la modelul asta:) iar ma gandesc ca poate nu stiu Eu si de fapt nu are nici un filtru extern si Poate este altceva “chestia” aia neagra. Ms
     
  3. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Este capacul de la filtru are codul pe el. Pe mecanicul acela nu-l lasa pe langa masina.
     
  4. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Am inteles asta. M-a sunat acum si s-a dat singur la o parte. O sa caut pe cineva aici doar ca sunt in Anglia si nu prea cunosc pe nimeni. Cred ca reprezentanta Audi scrie pe ea doar ca am impresia ca astia o sa-mi schimba toata cutia pana isi dau seama care este, de fapt, defectul la ea. Aveti idee ce firma/marca este ok sa cumpar capacul acela in caz ca nu o duc la reprezentanta Audi ? Merci
     
  5. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Originale amandoua, capac si filtru. Sunt chiar ieftine.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exista reprezentanta, eBay si alta magazine de piese online ce vand piese OE.
     
  7. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Hai ca le-am gasit intrun final. Multumesc pentru ajutor. Luni o imbarc pe platforma si via service. Am gasit un service care se ocupa numai cu cutii. Acum sper sa stie ce trebuie sa faca. :) Aveti idee este posibil sa se fi stricat ceva prin cutie daca a mers motorul pe loc ?
     
  8. Mar Audi A5

    Mar Audi A5 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro
    Salut,
    In legătura cu filtrul, eu am schimbat și am pus modelul asta. Al tău este tip cartuș (gen motoare), pe asta l-am cumpărat nou și l-am curățat de trei ori pana acum și nu am probleme cu el. Spor.
     
  9. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Ms Audi 5. Da al meu este din plastic. Nustiu daca il pot gasi pe acela Si oricum vreau sa pun ce este pe masina sa nu am vreo problema cu el ca am pus altceva. Stai linistit ca o sal schimb la fiecare schimb de ulei care il fac la cutie. Idiotii astia de englezoi nu prea dau doi bani pe ce se Pune pe masina sau ca trb schimbat ca o sa pice numai cand ii lasa in drum. M-am sucit si cu service-ul care il gasisem ca am vazut ce ulei baga in cutii “ravenol” si mai bn lasa ca nu am de gand sa stau cu ea mai mult pe bara. O duc la Audi Si am terminat balciul 500-600 de lire sau cat o costa dar asta e macar stau linistit pana la urmatorul schimb. Ms oricum pt sfat Dar inca nu am pe cineva aici sa stie ce sa faca.
     
    audi66 apreciază asta.
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuia sa dai un telefon inainte la reprezentanta sa vezi daca accepta sa faca doar manopera, explicandu-le ca ai deja piesele OE.
    Sigur iesi mai ieftin daca cumperi tu tot ce trebuie si ei doar sa schimbe.
    In Italia nu m-am lovit de refuzuri, in Romania accepta doar cu “o cunostinta” in reprezentanta respectiva.
     
  11. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Salut . Cica ar accepta si aici din cate am vazut pe review-Urile celor de la audi Si oricum o sa intreb ca tot trb sa sun inainte sa fac programare. Stiu ca in Romania accepta doar prin cunoatiinte... astai Romania. O sa schimb eu capacul acela de la filtrul exterior si filtrul si ii las pe ei cu restul ca sunt curios sa vad cum naibii sa crapat capacul ala Chiar unde ar trb sa fie mai gros materialul ca sa zic asa si sa atasez niste poze aici Poate se mai loveste cineva de problema asta.Multumesc
     
  12. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Salut,
    Doar ce am sunat la reprezentanta Audi acum o ora sa fac programare si sa intreb si cat costa si daca imi pot aduce uleiul filter si tot ce trebuie. Am ramas putin surprins de pret. Ma costa 300 de Lire plus TVA asta cu piesele lor iar cu piesele mele 140. Ciudat tare de putin. Si am alea sa renunt la comanda care oricum vine spre sfarsitul saptamanii si sa duc masina la ei si sa o faca cu piesele lor. Probabil o sa fie undeva la vreo 400 Lire pentru ca nu le-am spus ca este spart acel capac. O sa ii sun din nou sa le povestesc toata treaba. Chiar ieftin mi se pare in situatia in care pe ulei, filtre, capacul acela si ce mai trebuie am platit vreo 240 de Lire. Poate mai este cineva prin Anglia si are nevoie de preturi. Multumesc si revin cu detalii dupa ce o iau de acolo.
     
  13. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Salut,
    Azi am fost de mi-am luat masina de la reprezentanta Audi. Dupa 4 zile, putin deranjat de cat a durat, ba ca nu au ulei, ba ca au gasit si un furtun rupt (cred ca l-au rupt ei) ba ca asteapta piesele. In fine, au rezolvat-o intr-un final. Toata afacerea a costat 512 lire dintre care am platit doar 112 lire pentru ca restul i-a platit vanzatorul masinii. Am iesit bine intr-un final. Cutia schimba super, la fel ca inainte. Apropo, cica au schimbat toata piesa nu doar capacul acela pentru ca s-a inlocuit codul capacului si vine cu totul. Multumesc.
     
  14. Ionut Ciocirlie 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2020
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a6 c7
    Salutare! Detin un AUDI A6 C7 177 cp cutie CVT. De ceva timp se aude un zgomot metalic in momentul in care este in sarcina in DRIVE si la plecarea de pe loc se îngâtuie putin pana prinde turatie, dar nu mereu. Am fost astazi si am facut o diagnoza la Automatico...sincer, numai diagnoza n-a fost, ne-am plimbat putin cu masina si au ajuns la urmatoarele concluzii: inlocuit Volanta , reconditionare ambreiaj (mi-au spus ca nu il inlocuiesc deoarece e peste 7500 unul nou, LUK e 1300 lei, nou, aici nu inteleg si nici nu au explicat), si inlocuire a 2 rulmenti variatori in cutie. Toate bune si frumoase in afara reconditionarii ambreiajului care costa 2500 de lei (in momentul in care un set pentru masina asta e 1300 de la luk, pretul manoperei pe care mi l-au cerut pe deviz este de 1300 lei (montat demontat CVT), 2200 lei - REPARATIE CVA la banc, in total 3500 de lei fara sa punem la socoteala reconditionarea ambreiajului care ar putea fi schimbat. Problema apare si in alta parte, eu am cerut un deviz pentru inlocuire volanta, ambreiaj si ulei, fara sa fac diagnoza la ei, iar devizul arata identic, mi se pare mie sau fac acest lucru la toate masinile ca sa se asigure ca rezolva problemele? As dori o parere despre acest lucru si cel mai important daca este cineva cu aceste simptome pe care le-a rezolvat, mi se pare putin teapa, dar nu vreau sa trag o concluzie pana nu aud si parerile voastre.

    Am atasat si 2 poze, prima cu devizul fara constatare si cealalta cu devizul dupa constatare.
     
  15. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu înțeleg ce nu înțelegi. Volanta și ambreiajul sunt două chestii diferite. În prima ofertă e un lucru și în a doua alt lucru.

    La prima ofertă se pare că s-a crezut ca defect 'slăbirea' rulmentului în carcasa cutiei (un defect comun la Audi) plus volanta, iar în a doua ofertă e recondiționarea ambreiajului, pe lângă volantă.
     
  16. Ionut Ciocirlie 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2020
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a6 c7
    Stiu foarte bine ce este ambreiajul si volanta. Nu inteleg de ce se reconditioneaza ambreiajul si nu se inlocuieste, reconditionarea fiind mai scumpa ca inlocuirea (nu mi s-a dat un raspuns la intrebare, de asta intreb aici pentru ca nu ma pricep atat de bine), iar a doua chestie de unde atata manopera pentru aceste reparatii? Manopera depaseste pretul pieselor cu mult, nu am intalnit niciodata asa ceva. In plus, nu, gresesti, ambele oferte au aceleasi cheltuieli, ambreiajul se reconditioneaza pe ambele, doar ca pe prima oferta se ia manopera de dez cva si inlocuire ambreiaj, pe a doua se ia de reparatie CVA, aceeasi manopera cu denumiri diferite.

    In opinia mea este ciudat ca devizul dupa constatare sa fie exact ca cel facut inainte la cererea mea fara diagnoza, mi se pare ca ei incearca sa inlocuiasca tot pentru fiecare masina de genul asta fara sa gaseasca problema, de asta am venit cu povestea pentru a afla daca cineva a avut probleme similare si daca asta este rezolvarea.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu i-ai intrebat pe ei lucrurile astea ?
    De ce nu ai zis ca vrei kit ambreiaj aftermarket si nu OE ?
    De ce nu le-ai propus situatia in care aduci tu kit-ul de ambreiaj ?
    Toti vrem preturi mici, dar si ei trebuie sa isi plateasca chiria, angajatii, taxele, utilitatile, cunostintele si munca depusa.

    De unde atata manopera ii intrebi pe ei, nu pe noi.
     
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Preț random la Mercom pe ambreiaj recondiționat;

    https://m.olx.ro/oferta/ambreiaj-cu...ata-audi-a6-multitronic-8-viteze-ID7N63u.html

    Ca și idee ce înseamnă ca etape;

    https://automaticmaniac.ro/blog/item/6-reconditionare-ambreiaj-multitronic-audi

    Dacă un schimb de distribuție costa +400 Ron și durează 2 h, cât să coste o intervenție asupra unui ansamblu important al mașinii!? Ei trebuie să ofere o garanție că ce schimbă rezolvă problema, și dacă deschide cutia, doar nu o să pună garnituri vechi și ulei uzat! Sunt costurile cu întreținerea, angajații, scule, etc., e un service serios, cu feedback-uri pozitive, normal că și asta se plătește.
     
    boditza apreciază asta.
  19. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    @Ionut Ciocirlie, ai pomenit de uzura la 2 rulmenți variatiori. Ți au explicat de ce trebuie schimbați? Ai anumite zgomote de rulment in mers?
     
  20. Ionut Ciocirlie 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2020
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a6 c7
    flavius89
    In R la accelerare se aude un fluierat, initial nu l-am sezisat pana nu mi-a spus el. A spus ca este musai sa fie schimbati daca tot desface cutia.
     
    Mana Paul Bogdan apreciază asta.

Distribuie pagina asta