1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia automata la A8 D3 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de edwardmihail, 11 Mar 2009.

  1. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    Daca schimbi uleiul prin bucuresti, sa imi recomanzi si mie ca nu vreau sa dau masina pe mana oricui sa isi bage nasul prin ea.
    Am mai intrebat la un service destul de bun si mi-au zis ca nu prea se baga sa schimbe uleiul in cutie pentru ca trebuie data cutia jos si e posibil sa intrerupa niste fire pe acolo iar ei nu raspund de asa ceva daca se intampla.
    Masina mea are deja 300 000 KM si se comporta ok, cutia schimba normal.
     
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Eu cred ca nu ai nimerit unde trebuie ..
    Cutia are o singura mufa si ceea este de la calculatorul sau , se declipseaza si se poate scoate fara a rupe ceva !
    Pentru verificare si completare ulei cutie nu este necesar sa dai cutia jos !
     
    Fabyan90 apreciază asta.
  3. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    pai am intrebat la mai multe service-uri si toti mi-au dat acelasi raspuns, ori ca nu se baga ori ca daca o fac o fac pe barba mea.
    Daca se strica ei nu raspunde de asta.
    Si cei de la reprezentanta de la cardinal motors mi-au spus ca nu se schimba.
     
  4. flaviuss15

    flaviuss15 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2013
    Locație:
    Eastbourne
    Masina:
    Volvo S80 2.4; 2001 si Audi A8L 3.2FSI 2007
    Salutare, intrebarea mea sper sa nu se abata prea tare de la acest topic. Intrebarea: se poate schimba in timpul mersului din modul D(drive) in S(sport) ? In carte spune doar despre schimbarea din D sau S in N doar la 10-20 km/h.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, se poate fara nici o problema, nu conteaza viteza.
     
    Petrea apreciază asta.
  6. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
    Salutare, am si eu o problema, in modul Parking cand apas frana se aude un tacanit sub schimbatorul de viteze la fiecare apasare tacana acolo dedesubt care sa fie problema? este ceva normal ?
     
  7. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
  8. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    salut, normal nu este pentru ca la mine nu se aude asa ceva,in schimb la mine se mai aude cand schimba vitezele parca am o haita de caini dupa mine si latra :D
     
  9. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
    da pai o sa o duc saptamana viitoare in service sa vad ce este mai exact, vroiam sa vad daca are vreun coleg habar sa stiu sigur ce e de facut ca aici in mama Germanie se prefara piesa noua fara ceva reparatii la ea :)) in fine o sa vad eu multumesc oricum pentru interes :D
     
  10. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    e normal sa se auda , dar nu asa tare. cind apesi frina atunci se deblocheaza selectorul , de aici si vine tacanitul. la mine se aude dar incet.
     
    flaviuss15 apreciază asta.
  11. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
    si care sa fie problema totusi de se aude asa tare ?:think:
     
  12. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    gaseste un alt A8 si fa diferenta de sunet. poate nu e asa tare
     
  13. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Nu este normal sa se auda nici un fel de zgomot. Nu-si poate da nimeni cu parerea asa dupa un film. Mergi la service, fa o diagnoza si vezi daca apare ceva. Nu lasa orice ghelban sa-si bage mainile, mergi la un service civilizat care cunoaste A8.
     
  14. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
    auras@live.ru multumesc mult pentru interes, nu am unde sa gasesc aici pe cineva cunoscut cu A8 o sa ma duc la service saptamana viitoare sa vad sigur ce si cum, wug diagnoza am facut nu am eroare , o rezolva sigur baietii in service daca e multumesc mult . O zi buna!
     
  15. RazorGMR

    RazorGMR 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    Audi A8 , 3.0 TDI , AN FAB. 2006
    Am rezolvat cu zgomotul acela. Am fost la reprezentanta la audi si au zis ca e normal pentru ca exista nu stiu ce magnet ce intra in functiune si de aia face click-ul acela.
    Am alta problema si asta sigur nu e normala: cand isi da inferioara din a 4-a in a 3-a are un zdruncinat sesizabil bine de tot. Chestia e ca aici in Germania la audi au facut complet o diagnoza si spun ei ca nu ar avea nimic. Voi ce ziceti, ce ar putea sa aiba ? Va multumesc mult pentru sfaturi.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iun 2015
  16. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare,
    Am gasit pe http://www.audi-technology-portal.de/en/drivetrain/transmission-technologies/tiptronic_en urmatoarea chestie:
    "When the car is at a standstill, an internal coupling disconnects the transmission from the engine, even if the selector lever remains in position D. This prevents losses caused by oil circulating in the converter. As soon as the driver releases the brake, the clutch engages again, and the damping effect of the torque converter ensures a smooth start."
    Si acum intrebarea este ca eu mergand mult in Bucuresti si stand mult pe loc cu piciorul pe frana ea decupleaza si cand iau de pe frana ea cupleaza instant? Adica nu se intampla nimic daca stau in coada 10 minute cu piciorul pe frana?

    O seara buna.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu, nu se intampla nimic, scrie si in manualul masinii ca la semafor, etc, se lasa in D.
     
  18. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Ce usurare. Si eu care eram stresat ca se freaca acolo ceva. Am 210k si nu am schimbat uleiul si filtrul. Am sunat la cativa care se ocupa cu transmisii si nu isi asuma schimbarea uleiului si a filtrului pentru ca am uzura mare, zic ei. Cutia mea merge impecabil, dar vreau sa schimb pentru ca asa mi se pare normal. Oricum sunt niste preturi rezonabile pentru schimb ulei plus filtru, nu mai e cum era odata. As incerca sa verific macar nivelul sa vad ce se intampla....
     
    Xayron88 apreciază asta.
  19. Silviu22 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Parsdorf
    Masina:
    Audi a8 3000 tdi 2008
    Salut am si eu o intrebare? Se schimba uleiu la o cutie tiptronic S ,6 viteze.Multumesc
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vedi vini apreciază asta.

Distribuie pagina asta