1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze Manuala la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de dannypapuc, 9 Sep 2007.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am inlocuit cutia cu una SH, nu am gasit pe cod in dezmembrari toti spuneau ca nu conteaza codul atata timp cat a fost montata pe cod motor AVF cu tractiune fata, nu i-am crezut dar, intr-un final le-am dat dreptate.
    Problema: vajait destul de accentuat la viteze peste 50 km/h iar dupa 70 km/h pe decelerare mai aparea un sunet deranjant care disparea cand era scoasa din viteza (nu si primul).
    Cutia in rest schimba foarte bine, intra usor in viteze, nu ingheta iarna - comportament normal.

    In cutie am gasit ulei rosu (in stanga este uleiul de la cutia montata) un lucru ciudat in conditiile in care am masina de la 150.000 km iar acum am 240.000 km si eu nu am schimbat niciodata uleiul in cutie, nu stiu daca asta a fost si cauza defectarii.

    upload_2022-11-23_14-53-25.png

    Nu am desfacut cutia sa vad exact ce este spart pe acolo dar cred ca un rulment ceva de pe la un grup, am gasit o bucatica mica de metal cand s-a scurs putin uleiul din ea.

    upload_2022-11-23_14-46-53.png

    Am tot vazut discutii despre cheia utilizata pentru a goli/umple cutia de viteze...sincer la mine s-a folosit un imbus de 10, nimic special.

    M-am tot uitat dupa codul de cutie (01E 300 049/ GBA) dar nu l-am gasit scris pe undeva, doar codurile componentelor, nici pe cea nou montata nu am gasit. Este posibil sa fie/existe codurile dar nu am stat sa o intorc in toate pozitiile :) (stanga cutia defecta).

    upload_2022-11-23_14-54-18.png

    In cutie am pus ulei nou marca MOTUL MOTYLGEAR 75W-90

    Ca si o concluzie: cutia s-a potrivit la fix, sunetele au disparut si eu zic ca se potriveste orice cod atata timp cat a fost montata pe codul de motor.

    Bafta
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Rulmentii de la diferential fac probleme de genul, cu toate ca mai sunt si alti rulmenti in cutie.
    Costa in jur de 4-500 ron toti, Koyo, mai greu cu manopera.
     
    K3nT apreciază asta.
  3. xxbogdanxx

    xxbogdanxx 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4, 1.9 tdi , 2004 , AVF
    Pentru cei care le intra direct in marche-arriere in loc de treapta 1 atunci cand vor sa introduca in prima treapta de viteza vedeti ca trebuie schimbata piesa cu codul 8D0711279. Cand cautati codul il gasiti ca fiind pentru A4 B5 si A6 C5 dar se potriveste si la A4 B6 fara probleme.
     

Distribuie pagina asta