1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie automata la Audi A2 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A2' creată de adrenake, 26 Sep 2009.

  1. adrenake

    adrenake 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audi a2 1200 tdi
    Mai e cineva cu un asemenea model? Propun sa discutam aici despre aceast model. Am probleme la cutie .Cand trece dintr-o treapta in alta se aude un zgomot de metal , ca si mcum ar fi ceva slab....duf-duf
     
  2. sica25 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A2,1.2 TDI, 2002
    Buna seara ,va rog sa ma ajutati cu schita electrica de la cutia de viteza automata de la A2 , motor 1.2 TDI ,anul fabricatiei 2002. Multumesc frumos !
     
  3. blade18

    blade18 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A2 3L
    Salutare grup
    Din Decembrie sunt posesorul unui A2 3L cutie automata si acum 3 saptamani a inceput sa-mi sara din viteza din cand in cand iar de o saptamana face si un zgomot cand sare. In rest, cand merge schimba lin, nu bruscheaza. Ca idee la inceput mi-a zis cineva ca e vasul de acumulare presiune, l-am schimbat si tot asa face dupa care am pus testerul si mi-a dat senzorul de turatie si l-am schimbat si pe ala si tot la fel imi face. Cineva de prin uk zicea ca ar fi furca de la cutie. S-a lovit careva de problema asta ?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    blade in primul rand mentionezi ce fel de cutie de viteze ai: automata sau manuala ca nu stam noi sa ghicim. Habar nu aveti sa scrieti mesajele si vreti raspunsuri.

    In al doilea rand te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Si nu in ulitmul rand daca ai cutie automata fa o diagnoza la cineva care stie cum sa faca asta adica la un profesionist.

    La electrician auto = mecanic auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    Vad ca esti din Brasov vezi ca sunt ceva priceputi pe acolo la diagnoza si la reparat cutii de viteze automate. Sunt si colegi printe noi care au service in Brasov.

    Citeste toate topicurile despre cutia de viteza automata (si cele inchise) pentru ca este scris un tabel cam cu toti reparatorii de cutie automata din Romania.
     
  5. blade18

    blade18 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A2 3L
    Eu am belele in vitezele 3 si 4, caraie sincroanele dar nu tot timpul. Pe langa asta mi-a cazut de tot cutia. Am dat de cineva foarte bun cu diagnoza si mi-a zis ca am fir intrerupt la releu sau unul din switch-uri de la maneta nu functioneaza iar cand am desfacut am gasit un fir rupt dintr-un switch de la maneta. Am reparat firul si acum cutia e functionala ca inainte. Maine vine iar sa-mi faca o adaptare la cutie pentru ca am schimbat o piesa de la timoneria sistemului hidraulic ce schimba vitezelè si daca tot asa imi face probleme, o sa demontez cutia si schimb tot in ea.
     
    Laurențiu222 apreciază asta.

Distribuie pagina asta