1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie de viteza automata la Audi Q5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi Q5' creată de Vanssitoo, 27 Noi 2014.

1. DSF

DSF Bronze Member

Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Am avut timp duminica sa testez putin masina, intradevar cand dau pe manual din schimbator nu imi afiseaza pe bord manual si nu pot schimba din ea. Daca vreau sa dau cuti in S din maneta nu merge decat din ADS. Daca dau din padele schimba manual vitezele.

2. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Deci asa cum am intuit initial.

Probleme la cablaj pana in mecatronic sau la acesta.

Eu nu am acces la laptop acum, dar daca iti ataseaza schema un coleg ce are ELSA, un bun electrician ii da de cap imediat.

3. DSF

DSF Bronze Member

Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Problema rezolvata, am schimbat timoneria 2.600 lei OE noua + 200 lei manopera montare. A disparut eroarea si acum merge si S si manual.

4. Negrea Catalin 1st Gear Member

Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.8 TFSI 2009
    Va salut! Am și eu nevoie de ajutor intr-o problema la un Audi Q5, 2012, 2.0, 177 cai, automat, cod cutie NHD, cu probleme la cutie.
    Nu intra in marșarier și nici treptele 2, 4 și 6.
    Intra doar 1, 3, 5 și 7.
    Masina are 320.000 km și uleiul în cutie este roșu, deși mi s-a transmis ca ar fi trebuit sa fie verde. Masina mi-a fost trimisa din Spania cu problema respectiva, vreau sa o repar și sa o folosesc ca masina de familie.
    Apare următorul cod de eroare: P17E00.
    Un mecanic la care e masina in prezent a recomandat schimbarea cutiei, motivând ca pot apărea și alte probleme ulterioare dacă încercăm reparatia, dar nu găsesc second-hand.
    Aveți idee de unde vine eroarea? Ce ar putea fi? Ce ar însemna reparația?
    Eu sunt din Rm. Valcea și băiatul la care e masina e recomandat ca fiind cel mai priceput, lucrând în trecut mai mulți ani la reprezentanta Audi. Nu am găsit în județ vreun service specializat pe cutii automate.
    Mulțumesc anticipat pt răspunsuri.

5. marmureanuweb

marmureanuweb 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI, 125Kw (170HP), 2009, cod CAH
    Salut Catalin,
    Aceeasi problema am si eu la a mea. Ce m-a ajutat foarte mult a fost schimbul de ulei si update la soft-ul cutiei de viteze (vreo 500 lei)
    Nu cred ca e cazul de schimbat toata cutia. In Bucuresti, exista un service in Militari specializat pe cutii automate (VW, Audi, BMW, Rover) Mi-e mi-au spus ca trebuie schimbata volanta si discurile din cutia de viteze.
    Eu primesc uneori "Gearbox malfunction" si da, nu ma lasa sa mai dau 3, 5, 7. Costul reparatiilor ajung undeva la 12.000 lei. Dar cum spuneam dupa schimb ulei, update soft si scos maner de la schimbator care cauza o parte din probleme, merge foarte bine. Evit insa algomeratiile de genul Valea Prahovei, unde stai cu orele la cozi.

6. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Mai devreme sau mai tarziu, tot trebuie sa schimbi ambreiajele.

7. Negrea Catalin 1st Gear Member

Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.8 TFSI 2009
    marmureanuweb Dădea același cod de eroare ? Mulțumesc pentru răspuns

audi66 dacă schimb ambreiajul și uleiul la cutie și ar funcționa, ar fi ok pana la urma. Chestia cu o cutie second-hand e ca nu știu ce probleme pot sa apară mai devreme sau mai târziu. Plus ca nu găsesc.

8. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Vezi-ti de treaba cu SH-urile, ai numai dezavantaje.
    Nu ai nici o garantie asupra km, nu ai un istoric al reviziilor, nu stii in ce conditii a fost utilizata, nu poti verifica starea ambreiajelor, etc.

9. Negrea Catalin 1st Gear Member

Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.8 TFSI 2009
    Și ma sfătuiți sa refac cutia asta? Sa încerc cu uleiul și resoftare (nu știu unde as putea face asta la Rm. Valcea, dar o sa caut)? Sau sa schimb ambreiajul?
    Cineva de la Audi mi-a zis ca ar fi mecatronic ul și ar trebui schimbat... chiar nu știu ce sa fac exact.

10. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Sa te duci la un bun reparator de cutii automate pentru o constatare, chiar daca asta inseamna sa ajungi la Bucuresti sau sa demontezi cutia pentru constatare.
    Din fata PC-ului doar ne putem da cu parerea.

Distribuie pagina asta