1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Daca am Servodirectie se poate monta ServoTronic la A4 B8 ?

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Audi_A4_8k, 3 Apr 2011.

  1. Audi_A4_8k 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2012, 2.0 TDI 177 CP
    Pe A4 2008 B8 2.0 TDI 143 HP , am SERVO DIRECTIE normala, in schimb pe A6 am SERVO TRONIC, si e super usor, iar pe A4 am jante pe 18" cu 245.40 R18 cauciucuri si merge putin greut volanul , as fi interesat sa am sipe A4 SERVOTRONIC...SE POATE ??? A mai facut cineva o astfel de modificare ?IN ce consta? Si cat este pretul ?
     
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu stiu daca diferenta nu e din caseta.
     
  3. Audi_A4_8k 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2012, 2.0 TDI 177 CP
    Sa Fie Din Pompa Servo ?
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cum am mai spus eu cred ca diferenta consta in caseta, cele servotronic au un senzor cred.
     
  5. Audi_A4_8k 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2012, 2.0 TDI 177 CP
    Sper Sa Fie Cineva Care E Cunoscator In Domeniu Si Sa Ma Ajute Si Pe Mine Cu Un Sfat
     
  6. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Servo ....

    Logic, servotronic are in plus un sistem, ce regleaza presiunea din pompa de servo, functie de viteza de deplasare.
    Servotronic este mai simplu si ieftin la sistemele de directie cu actionare electromecanica ( Ex. Opel ).
     
  7. Audi_A4_8k 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2012, 2.0 TDI 177 CP
    TEKO ma poti ajuta si pe mine cu un sfat ceva mai concret ? adica ce anume ar trebui sa schimb pe audi meu ca sa am servotronic?
     
    cristi_roibu apreciază asta.
  8. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    servo

    Nu am vazut, pe viu, asa ceva demontat. Nu cred ca se poate face o asemenea modificare la nivel de amator.
     
  9. dodo_xd90

    dodo_xd90 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2012
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, CAG, 2009
    As dori si eu o informatie : am un a4 b8 cu servodirectie clasica si as vrea sa fac un retrofit la servotronic, are idee cineva de ce piese am nevoie inafara de caseta de directie servotronic propriu-zisa ? Mersi mult

    Audi_A4_8k ai reusit sa faci schimbarea pana la urma ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2013
  10. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Salut, am sa raspund aici intrebarii facute de dodo_xd90 in legatura cu montarea aftermarket a servotronicului. Se poate face si la modelul AUDI A4 B8 (8K) .Eu mi-am facut la B6 ,am avut nevoie de caseta de directie cu servotronic, mufa mama pentru conexiune la valva solenoid +conectori , 1,5-2 m de cablu bifilar 2x0,5mm releu servotronic + soclu si conectori si mai trebuie un conector pentru a prelua semnal de viteza din bord. Nu are nevoie de codificare ptr ca releul este comandat din bord. Merita investitia facuta .
    Acum sa revin la modelul B8 (8K) din ce am citit pe net se poate face la fel de usor este nevoie de caseta de directie cu servotronic , mufa de legatura + conectori ,cablu bifilar 2x0.5mm 2 conectori ptr legatura la centralina J519 un Vagcom ptr codificare .
    Va pun si niste site-uri unde am gasit procedura , ptr cine are putin habar de electronica si de mecanica nu este asa dificil , costurile sint mai ridicate pentru achizitionarea unei casete cu servotronic pe ebay am vazut undeva la 400-450 euro cod etka 8T1 422 066 B (X-revizionata) sau mai 8T1 422 065 P(X-revizionata).
    http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/...cruise-control-and-servotronic-steering-to-b8
    http://www.motor-talk.de/forum/servotronic-nachruesten-t2140333.html
    http://www.a5oc.com/forums/a5-s5-topics/10568-vag-com-change-audi-10.html
    Spor la munca -
     
    Ultima editare: 9 Feb 2013
  11. dodo_xd90

    dodo_xd90 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2012
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, CAG, 2009
    mersi mult pentru raspuns ! o sa ma apuc de cumparat piesele si dupa sa gasesc pe cineva care ar putea sa mi le monteze pentru ca eu nu ma pricep deloc. Merci mult inca o data !

    inca o intrebare daca se poate: cand bag primul cod adica 8T1 422 066 B imi apare pt e-bay servo de audi a5,deci se potriveste si la masina mea ?
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2013
  12. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Da este compatibila dar cauta mai bine pe ebay.de (scuze ptr publicitate) ptr ca vei avea si costurile de transport care se adauga la pretul de cumparare .
     
    RaresAudi apreciază asta.
  13. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Salut. A reusit cineva pana la urma sa faca modificarea? Din cautarile mele pe net doar un italian a finalizat retrofit-ul de servotronic. Este cineva care se incumeta sa faca pe masina mea? Am gasit pe net caseta de directie pentru servotronic dar nu cunosc nici un service care sa aiba cunostinele necesare sa faca retrofit-ul.
     
    MarcF apreciază asta.
  14. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    La ce preț ai găsit ? Și eu caut.
     
  15. ovytt

    ovytt 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2007
    Locație:
    Rm. Valcea / Bucuresti
    Masina:
    Audi RS5
    La Nurvil Audi Rm Valcea au facut baietii retrofit-uri inca de acum cativa ani.
     
  16. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Eu am vazut pe audizine ca au facut cativa domni la a4 b6, deci logic ar fi sa se poata pune si pe b8, nu? Eu am adus in discutie chestia asta la reprezentanta ( TES Brasov) dar am ajuns la o suma exorbitanta si am ajuns la concluzia ca piese noi nu merita. Ei au pomenit ca trebuie schimbata si pompa servo, suportul de la pompa si multe altele. Au dreptate sau doar caseta trebuie schimbata?
     
  17. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pompa cred ca cu siguranta trebuie schimbata. Ma documentasem si eu cu ceva timp in urma de retrofitu asta... Dar am renuntat.
     
    ram_ryder06 apreciază asta.
  18. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Eu in ziua in care am fost reprezentanta am facut si un test drive cu un a4 care avea servotronic. Sincer la cati bani mi-au cerut, nu cred merita. Pot spune ca e foarte placut la viteze mici si mai ales la parcari, dar in rest consider ca nu-ti da suficient feedback, ca toate celelalte sisteme dealtfel. Ma scuzati ca am deviat.
     
  19. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Pai zi si cati bani ti-au cerut. Sa stim.
    Pe forumul italian unde am vazut retrofit-ul nu a schimbat si pompa. Era doar caseta de directie si vreo 2 fire conectate + codare. De aceea m-am si gandit ca daca gasesc o caseta de directie second cu servotronic nu ar ajunge foarte mult acest retrofit. (<700 euro)
     
  20. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Cu toate piesele pe care le-au mentionat am ajuns undeva pe la 6000 si ceva de lei. Aveam o hartiuta pe care mi-am notat toata lista inclusiv cu preturile. Sper sa o gasesc prin vreo pereche de pantaloni sa pot posta si aici. Oricum, si nu vreau sa fac reclama proasta, tipul de acolo nu prea stia despre ce era vorba. A ramas foarte nedumerit cand am intrebat de servotronic si s-a pus pe laptop si a inceput sa-mi dicteze acolo o sumedenie de piese. Imi pare rau ca nu mai stiu tot ce mi-a zis, asta mi-a ramas in cap cu pompa servo ca trebuie, in rest chiar nu mai stiu.
     

Distribuie pagina asta