1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Dacia Duster

Discuție în 'Stiri auto generale' creată de kellu, 3 Iul 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    "Forumul Daciaclub.ro a publicat primele fotografii cu primul SUV din istoria Dacia. In premiera mondiala, Daciaclub.ro a redat trei imagini surprinse intr-o hala de la Mioveni cu viitorul model care va fi lansat pe piata in 2010.
    Masini.ro anunta cu ceva vreme in urma, in premiera mondiala, ca primul SUV Dacia va fi construit pe platforma modelului Nissan Qashqai si va purta sistemul de tractiune al modelului nipon.
    Imaginele cu primul SUV Dacia confirma informatia anuntata de Masini.ro in urma cu cateva luni. Cel mai probabil, numele noului model va fi ales intre cele doua concepte prezentate de Dacia in ultmii ani: Steppe sau Duster.
    Noul model va fi prezentat de Dacia la Salonul Auto de la Frankfurt, in luna septembrie a acestui an."

    Mie imi place, dar se observa de la o posta ca face parte tot din categoria "low cost". Deh... e un 4x4 pentru romani :)
     
  2. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    eu zic ca e un progres pt dacia , cu modelul asta :p
     
  3. sorrow666draku

    sorrow666draku Bronze Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 (B7), 2006, 2.0TDI -140cp multitronic 7+1
    orice ar face, Dacia tot Dacie ramane.
    Bun... sa zicem..... In ultimii ani si-au inbunatatit portofoliul cu x modele : Logan sedan, MCV, Pick-up, sandero, Sandero steppe [parca asa nu?], facelift-uri la modele - acum vor si SUV.
    Ma intreb ce motor or sa puna pe acest minunat SUV? 1,5dci 85cp? Mi-e mila de ala care se va baga in depasiri cu masina plina ....

    Other stuff:
    Intreb: de ce nu imbunatatesc interiorul, confortul, siguranta, motoarele?
    - de ce nu schimba plasticul ordinar, scaunele ca de autobuz, volanul hidos, mai multe airbag-uri, esp, cutie cu 6 viteze si cursa mica [nu de autobuz..], consola, optionale scumpe, senzori etc???
    Stiu ca romanii viseaza nemtoaice.....insa au si de ce. Spun sincer ca daca Dacia avea o masina buna, fiabila, cu optionale multe, calitate [fac comparatie cu skoda care tot o masina de mama ei a fost insa au stiut ce sa ii faca] ... imi luam si eu una. Noua cu "ceolofan". :)
     
  4. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    simplu, deoarece n-ar mai fi low cost si s-ar transforma in vreun Golf sau A4 :p
     
  5. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Vai, mie cel putin fata mi se pare urata ca dracu:huh:
    Zici ca e turtita...
     
  6. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
  7. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Aceeasi handicapati care au reusit ca in aceasta perioada "de criza" urmatoarele:
    "n primul semestru 2009, Dacia a comercializat 153 826 vehicule, cu 20,3% mai mult fata de nivelul inregistrat in perioada ianuarie – iulie 2008, cand fusesera livrate 127 842 unitati.
    Pe piata din Romania, puternic afectata de criza, Dacia a vandut 23 158 vehicule, din care 21 542 autoturisme si 1 616 vehicule ..........
    La export, Dacia a vandut 130 668 vehicule, cu 60,4% mai mult fata de primul semestru din 2008. Cu 95 667 unitati inmatriculate, Europa Occidentala reprezinta prima destinatie pentru exporturile Dacia. in plus, Dacia este marca auto cu cea mai rapida crestere a vanzarilor pe piata vest europeana in primul semestru al anului 2009 (+99,8%). "
    Deci ... felicitari marcii ROMANESTI Dacia
     
  8. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ...si uite asa scapam de criza:)
    ce nu sti poate cine a cumparat in germania aceste masini si de ce?????
    au si ei someri lor...in programul "rabla" nemti platesc 2mi de euro daca duci masina ta(care costa 5-6 sute euro) platesti diferenta si uite asa pleci acasa cu DACIA minune ...
    Pina la urma nu conteaza cum arata totu este sa nu te ploua cind te deplasezi din punctul A in punctul B
    Din ce am vazut la stiri parca spuneau ca uzina iar are probleme.....ori s-au saturat nemti de "Lux"
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Si uite asa demonstrezi din nou caracterul tau pur anti national (nu ca ar mai fi necesar ... doar ai facut-o de fiecare data).

    Scuze de off topic ... sa revenim la Dacia (a carui conducere, in emisiunile de stiri de zilele trecute, anuntau intentia de a produce autoturisme cu volanul pe dreapta pt Marea Britanie).

    Tot din statistici: "Renault a investit in Romania 1,5 miliarde de euro de la preluarea Dacia, in 1999, si are, in prezent, 18.000 de salariati, generand alte 130.000 de locuri de munca in industria pe orizontala."
     
  10. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    :sign_ot:Aline dar sensibil mai esti tata,nu poate omul sa zica nimic ca gata o dai cu "anti national",,,,anti patriot,etc...sper ca nu esti in PRM:p
    Si cum la subiect...chiar as vrea sa vad cu ce masina ar concura Dacia in UK
    sunt deja citeva modele de masini cu motorizari mici care se vind cu 6-7 mi £:)NOI
    Tare as fi curios sa vad pretul de vinzare al dacilor aici...probabil "moca"
    Ce mai conteaza sa facem multe...si poate le dam la export ca pe timpul inpuscatului cu rezervorul plin de benzina...ca daia este criza:beerchug:
     
  11. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    ma da ce au mai camuflato:eyebrows:,sa nu cumva sa le fure germanu liniile sexy:nyah:am vazut si eu alte masini camuflate,bmw,merc.chiar ferrari si nu aveau atata camuflaj pe ele,putin pe aripi triple faruri
    Sa-i fereasca dumnezeu de un vant mai puternic ca li se umfla parasuta:)
     
  12. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    E frumoasa. Se observa si la francezi noile tendinte cu triplele in colturi... ca la BMW si Audi. Am vazut si la Citroen asta.... (C5 parca), care seamana mult cu noua serie 3.
     
  13. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Si eu cand am vazut C5 am zis ca parca e copie chinezeasca a lui bmw. Cat despre noul renault, spatele mi se pare ca seamana cu sora mai mare Laguna, in special la stopuri. Masca de sub faruri fatza care seamana cu un zambet imens imi aduce aminte de peugeot.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2009
  14. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    eu zic ca arata decent fata de ce avea inainte Citroen...
     
  15. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    arata chiar foarte bine, dar prima impresie cand o vezi e aceea unui BMW
     
  16. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    nu am zis ca nu arata bine... dar puteau sa vina cu ceva original zic eu. asa face o firma care isi respecta brandul.
     
  17. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    mai sunt cazuri.... Seat de exemplu :)
     
  18. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Spionat: Duster, primul SUV Dacia vine la Geneva 2010

    Fostii proprietari de Aro au de ce sa se bucure: Duster in productie de serie.

    Stire reprodusa de pe Auto.ro

    Italienii de la Autoblog.it au publicat o noua fotografie-spion cu primul SUV din istoria Dacia . Acesta se va numi Duster, iar debutul a fost anuntat pentru Salonul Auto de la Geneva din martie 2010.
    Aceasta poza apare la aproape patru luni de la primele imagini reale cu offroader-ul autohton, surprinse probabil chiar in uzina de la Mioveni acolo unde va fi produs. In imaginea de fata se poate observa ca Duster se afla pe o platforma, iar pe placuta de inmatriculare frontala scrie numele Duster.
    La nivel de design, SUV-ul romanesc a pastrat numeroase detalii de la conceptul cu acelasi nume prezentat in 2009, la Geneva, intre care partea frontala, calandrul si linia geamurilor.
    SUV-ul low-cost de la Dacia va avea la baza modelul Nissan Qashqai, iar la capitolul motorizari se va apela, probabil, la propulsoarele Nissan si Renault. In ceea ce priveste tarifarea, lista de preturi ar putea incepe de la 16.000 de euro, cu 3.000 de euro mai putin fata de varul Nissan.

    daciasuv0.jpg daciasuv1.jpg daciasuv2.jpg daciasuv3.jpg
     
  19. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Doamne ce faruri i-au putut pune...:tapedshut:
     
  20. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    .....uitativa la ultima poza!!!!!!! cred ca au folosit teava de la calorifer pentru esapament:wtf::)
    hmmmm...16 mi euro:banghead:
    ...bai fratilor ma intreb cind naiba o sa scapam de "epavele" astea comuniste!!
    o sa le cumpere tarani sa se duca la sapa cu ele:sob:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta