1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Dacia Duster

Discuție în 'Stiri auto generale' creată de kellu, 3 Iul 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Am mai auzit si eu acest lucru, si in alte tari din vest. Parerea mea e ca fara low-cost nu poate intra Dacia pe pietele din aceste tari.
     
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Decat sa faceti speculatii intrati pe situri din Franta si Germania si astfel o sa puteti face o comparatie.:footy:
     
  3. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Eu n-am facut nici o speculatie, am spus doar ce mi-a zis un francez. De la Renault. Din Franta.
     
  4. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Parca ai fi vorbit cu Dumnezeu.

    Nici un model Logan sau Sandero nu se vinde sub pretul din Romania,puteti sa verificati si singuri.
    Dusterul in reclama care se face deja in Franta la tv spune ca incepe de la 11.900 euro.
     
  5. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Omul avea Logan si se gandea sa-l schimbe cu un Duster. Deci e clar ca era la curent cu preturile.
     
  6. bcsaby79

    bcsaby79 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi a4 diesel 2002
    da intradevar e un pas mare pt dacia acest duster dar nu inteleg un lucru,de ce nu a schimbat ceva si la bord cand stai in masina ai senzatia ca stai intr-un logan chiar acolo stau ascunse costurile reduse?in rest bravo lor ca la vanzari se inghesuie lumea nici n-au vazut unii masina pe viu si deja au si comandato
     
  7. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Da asa este,toate matritele sunt de pe piesele fabricate anterior pentru Logan,Clio,Megane,Espece etc.
    O mare parte din piese sunt chiar identice.
     
  8. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    @kellu ai spus ca ai fost in franta
    sub ce brand se vind aceste masini acolo RENAULT sau DACIA???
     
  9. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Eu sunt in trecere pe-acolo, meseria mea e de sofer. Toate Loganele si Sandero-urile care le-am vazut pe sosele poarta sigla Dacia.
     
  10. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    tot in trecere prin franta am vazut un sandero cu sigla renault....mi se pare aiurea o masina fabricata in ro 100% cu muncitori ro sa fie vinduta sub sigla RENAULT SANDERO
    Se stie ca skoda a fost luata de grupul VW dar nu am vazut pe niciuna sigla VW-SKODA!!!!
     
  11. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Da asa e. Am mai vazut si eu sigla Renault pe Logan in Ro. Nu stiu ce sa zic si care ar fi strategia. Chiar si la cele cu sigla Dacia, sub Logan sau Sandero scrie "by Renault". :)
     
  12. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Acele sigle se gasesc aftermarket in comert cu tot ce vrei pe ele. Eu personal am vazut sigle pe care scria club logan.ro, deci nu dacia si nici renault. Acum trebuie inteles ca dacia face parte din grupul renault-nisan deci in functie de unde sunt fabricate le denumesc astfel incat sa atraga clientul. Este o strategie clasica de markenting practicata si de alte companii mari. (vezi opel vs. vauxhall - sper ca am scris bine).
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci, am fost vineri sa vad Dusterul si am apucat sa fac si cateva ture cu el prin curtea parcului auto - neoficial bineinteles. Am condus un 1.5 dci de 110 cai si un 1.6 16v -105 cai. Diselul era cam variata de top (fara tractiune integrala) iar benzinarul, o versiune mai ieftina careia ii lipseau cateva elemente sesizabile la ochi.
    Impresii... e un alt Logan usor imbunatatit si cu garda la sol imensa. Merge la fel ca un Logan...

    Sa va spun punctele bune pe care le-am observat:

    * un design usor schimbat la interior, prin usor ma refer foarte foarte mic dupa cum urmeaza:
    - sigla Dacia este acum cromata pe volan
    - parasolarul de deasupra ceasurilor are niste urme in relief, interesante
    - trim-urile s-au facut si in varianta gri mat (vezi Sandero sau Logan 2) si, tineti-va bine, negru lucios exact ca piano black la Audi :)
    - spatiul la locurile din spate marisor
    - portbagajul cum era de asteptat e mare dar e mult spatiu pe verticala... pe orizontala e mai mare la A4-le meu.

    * faruri cu becuri separate pe faza lunga si faza scurta (in sfarsit :p )

    * comenzi volan (imprumutate de pe Symbol)

    * conturul ceasurilor usor modificat la baza, le-au tesit si sunt drepte la baza ca au lasat niste aripioare

    * design nou la jante, cauciucuri 215.65.R16 (R-ul mi se pare cam mic)

    * in mod interesant pe cele cu optiuni mai multe elementele de kit SUV sunt in cotinuare gri mat indiferent de culoarea masinii. Eu m-am plimbat prima oara cu un diesel de 110 cai FWD care era de culoarea maro perlat, o culoare foarte interesanta... cine cunoaste Allroad-ul nou a lui deocamdata poate sa isi faca o idee. Pragurile, carcasa oglinzilor si barile longitudinale e pe plafon erau gri mat. :)

    * geamuri lateral spate si luneta ionizate (e un verde destul de inchis)

    * interiorul e putin mai bine izolat, zgomot mai mic

    * poate cea mai importanta: motorul de 110 cai este EURO 5 (taxa 0 ron) si din cate am inteles singurul care are tractiune AWD cat si FWD, bineinteles la alegere.

    Puncte slabe:

    - din lateral e design de Sandero
    - interiorul e tot Sandero/Logan
    - cheile sunt identice Sandero/Logan
    - farurile au o ureche in partea superioara lunga de circa 10 cm. Nu consider asta un avantaj.
    - planetarele sunt foarte subtiri
    - caseta de directie e si ea subtire. Mai mult, piesa dintre caseta de directie si capatul de bara e facuta dintr-un aluminiu, sigur va ceda la prima bordura luata cu 40 km/h.

    Cam atat despre impresia ce mi-a lasat-o.
    Am constatat ca daca pana acum versiunea de Logan cu motorul de 1.6 16v si dieselul de 1.5 85 cai erau variantele de top, versiune denumita Prestige. La Duster motoarele astea sunt disponibile pe versiunile mai ieftine, versiunea de top are 1.5dci de 110 cai

    A, si sa nu uit, cea mai ieftina varianta de Duster e cea de 1.6 16v, fara clima, fara geamuri electrice si daca nu ma insel, fara servo-directie. Dar are ABS. Costa aprox 10 900 euro ca care se mai adauga 800 euro taxa de mediu pt. motoarele euro 4.
     
    Ultima editare: 13 Apr 2010
  14. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ...10900 euro pentru o "cutie de conserva" cu roti!!!!
     
  15. bcsaby79

    bcsaby79 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi a4 diesel 2002
    exact e un logan extra"facelift" hehheh in rest bravo lor poate la modelele urmatoare peste vreo 10 ani sa schimbe forma loganului si sa mai imbunatateasca cate ceva sa ne "convinga"si pe noi....bafta lor in continuare
     
  16. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Haide-ti fratilor ca nu ati vrea sa aiba dotari de audi si pret de dacia?!! Asta e, s-a facut un compromis intre low-cost si o masina cu norma de poluare euro 4 si cred ca si euro 5, cu 5 locuri si spatiu de depozitare generos, cu posibilitate de 4X4, cu diferite variante de echipare... Hai sa fim realisti, tot ce se incadreaza in clasa lui se apropie de 20.000 de euro plus-minus 1000 si ceva. Ca mai este de imbunatatit, asta e, nimeni nu e perfect. Doamne ajuta si spor la vanzari, ca asa mai aude si lumea de noi si tarisoara asta, ca in rest suntem confundati cu maghiarii si tiganii (fara ofensa si nici rasism pentru cele doua natii).
     
  17. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Problema nu este atat la dotari, cat faptul ca ei se pare ca merg in continuare pe "modelul" Dacia 1300, pe care au intins-o si au lalait-o timp de 40 de ani. In lumea auto de azi e necesara inovatie continua si rapida pentru a ramane pe piata. Sa scoti o masina cu interior aproape identic cu Logan-ul... nu stiu ce sa zic. Plus ca ii lipseste o motorizare adevarata (in special pe benzina), poate asta o sa apara mai incolo... Oricum, imi doresc sa aiba succes.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    otelea, cu 20.000 imi cumpar un Tucson si sunt mai castigat.
    Pe mine ma deranjeaza ca Dacia inseamna un brand ieftin si cu pretentii mici la extrase... asa aude lumea de tarisoara nostra, ca fiind "aia ce fac masina aia ieftina".
    Sincer, prefer sa renunt la categoria de ieftinituri doar sa stiu ca tara asta are un minim de calitate, asa cum au tari ca Germania, Austria si chiar maghiarii ce i-ai pomenit mai inainte.

    Tu ce parere ai despre marca "TATA", e bine sa fabrici masini ieftine?
     
  19. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Esti mai castigat cu ce? 3500 de euro sunt niste bani care un roman cu venit mediu la noi ii aduna poate in doi ani. Iar la un credit iti spun ca este suma importanta.
    In privinta renumelui, eu zic ca toti acei nemti si francezi si care natii or mai fi ei care au cumparat loganul, nu au facut caz ca nu are nu stiu ce extrase, au cumparat-o si circula cu ea. Am vazut reclama aseara la duster si cand cei doi posibili clienti au spus ca este prea ieftina pentru ei, am vazut toti romanii nostrii care sufera de acest lucru. Am vazut persoane care macau salam cu paine cumparat de la chioscul din colt in limuzina de cel putin 30.000 de euro la mana a doua. Vreau sa spun ca ne place sa creem o impresie falsa despre noi. Cumparam produse de lux doar de ochii lumii si chiar daca dam si ultimul ban din buzunar. Eu zic ca nu trebuie sa catalogam duster-ul pana nu il vom vedea la treaba. Asa s-a zis si de logan si cu toate astea s-a vandut foarte bine vreao 6-7 ani si inca se mai vinde.
    Legat de TATA, are un vecin un pikup din ala cu 5 locuri si vad ca circula cu ea toata ziua. Cred ca este bun pentru o masina din clasa ei si la pretul ei. Am vazut-o si la interior si am avut impresia ca ma uit intr-un ARO, dar insist, cea mai buna masina este aia cu care iti permiti sa circuli (adica sa ai costuri cat mai reduse).
    Oricum sa stii ca nemtii si austriecii nu se inghesuie sa cumpere masini scumpe de dragul lor. Dovada este ca loganul sa vandut bine la ei. Crezi ca nu s-au uitat si la calitate. Renault, din ce vad eu, nu se inghesuie sa pune foarte mare pret pe calitate la clasele mici. Parintii mei au un clio din 2005 si cinstit va spun nu vad mare diferenta fata de logan.
    Asa ca lasati masina sa iasa la sosea, sa faca un pic de vechime si apoi sa criticam.
     
  20. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    asa este, ar trebui sa se bazeze pe inovatie, modelele sa difere mai mult la interior, si sa foloseasca si mai multe motorizari, nu sa ofere 2 motorizari fiecare cu 2 trepte de putere. E de inteles ca ei se afla intr-un proces de stabilizare a imaginii de marca, si nu se pot risca sa ofere modele si motorizari prea scumpe, dar unele chestii erau chiar necesare pe duster, cum ar fi un interior ceva mai bun, un motor pe benzina de 1.8 sau 2 litri, si un diesel de 120-130 de cai putere. Probabil ca vor oferi si alte motoare in urmatorii 2-3 ani. Dusterul merita cumparat atata timp cat nu costa mai mult de 15 mii de euro. Cu 16990 iti iei un Qashqai nou, fie el cu tractiune fata, care oricum e o masina mai de calitate, care si in echiparea de baza e destul de bine echipata.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta