1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare / Montare - Schimbare / Inlocuire - elemente interior la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de fdm_20, 30 Noi 2008.

  1. fdm_20 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 1.9 tdi 2005
    Stie cineva cum se demonteaza tapiseria de la hayon la un A4 b7 deoarece cand vreau sa dau cu apa pt stergator o mare parte din aceasta se scurge in portbagaj cred ca s-a spart furtunul de la lichidul de spalat.mai a patit cineva la fel ?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iun 2012
    dragota și adu2 apreciază asta.
  2. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Modificare / Schimbare interior la A4 B7 - probleme si rezolvari

    salut,shtie cineva cum se scot fetele de usi de la B7? Eu am gasit un singur surub pe mijloc in partea de jos a fetei de usi,exact unde se imbina fata de usa cu metalul portierei. Daca a dat jos cineva fata de usa sa-mi zica si mie cum pls . Si inca o intrebare,pentru usile din spate se procedeaza la fel? Daca nu,rog sa-mi spuneti si la alea cum se face ca mi-e sa nu rup vreo clema sau ceva sa fac vreo nenorocire
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Am eu ceva documentatie despre demontarea fetei de usa (pe fata, dar banuiesc ca pe spate e aproximativ la fel, poate vreun surub pozitionat altfel), incerc sa atasez aici pozele si textul, dar ar fi de preferat Y!M daca folosesti.
    Nu e greu, dar din auzite (inca nu am incercat, astept caldura) nu prea scapi fara macar 1-2 cleme rupte, asa ca ar fi bine sa le comanzi din timp, ca sa mearga treaba rapid. Gasesti la volksman (volksparts.ro / vwforum la Vanzari) cleme originale, daca vrei sa faci treaba buna.
    Ai grija cum montezi la loc ca sa nu ai surprize (greierasi) dupa.

    Am atasat pozele. Nu stiu ce vrei sa faci exact dupa desfacerea fetei de usa, dar in poze este prezentat si schimbarea manerului si a butoanelor de actionare a geamurilor el (care de obicei se cojesc de vopsea, boala la toate A4).

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Aici ai si un text, copy/paste (nu sunt eu autorul) pe care il aveam salvat alaturi de aceste imagini:
    " Azi mi-am facut timp si am schimbat ornamentul manerului de pe usa sofer. Pentru ca sunt mai multi doritori, am facut si cateva poze, sper sa va fie de ajutor. Pai sa-ncepem:

    Dupa ce ati desfacut toate suruburile, se desprinde panoul de usa incepand cu partea de jos spre sus. Incercati sa va fixati dinainte cam unde se afla clemele si trageti din dreptul lor. Cand le-ati desfacut pe cele mari, ati ajuns in partea de sus (la geam). Acum, din partea dreapta apasati usor spre geam si impingeti in sus(vertical). In partea stanga, apasati usor spre geam si trageti spre dreapta(orizontal). Astfel panoul a fost scos. Urmeaza:

    Am reusit sa pierd o clema, cea mica alba din coltul stanga sus. Am forta-o un mic nestiind ca se trage spre dreapta. Mi-a luat cam o ora. Curaj si spor la treaba. "
     
    Ultima editare: 4 Feb 2009
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    clemele se rup oricum, de obicei sunt de unica folosinta.
    sunt de fapt niste chipling-uri care se deschid ca o floare in momentul in care sunt introduse in locasul lor.
    trebuie sa iti cumperi altele, se gasesc si universale, insa dupa ce le dai jos iti vei da seama de care iti trebuie
     
  5. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    gaby1773 :applaus:
    bun tutorialul...mai ales cu pozele...la marele fix
     
  6. fdm_20 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 1.9 tdi 2005
    La b7 se desfac cele 4 suruburi de la jumatatea de tapiterie din material, doua sunt in locul de unde se trage hayonul in jos si doua in locasul triunghiului refrectorizant si apoi prin decupajele de la stopuri se baga mana si se trage de tapiterie sa iasa si din cleme, dupa care se se trage usor si de jumatatea din plastic respectiv cea care inconjoara geamul. Nu este foarte greu dar trebuie avut grija la cleme te poti ajuta si de o surubelnita. Eu am reusit sa repar defectiunea care era de la furtunul ce stropeste luneta care se rupsese chiar la balama din cauza inchiderii si deschiderii hayonuli si a materialului prost din care era facut respectiv plastic, nu cauciuc, lucru care m-a dezamagit foarte tare la o asemenea masina.
     
  7. lika 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2010
    Locație:
    Magurele
    Masina:
    A4 B7 ,1.9 TDI ,2007
    Demontare Captuseala Usa

    stie cineva cum se demonteaza captuseala usii soferului ?
     
  8. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Da ai vreo 3 suruuburi si dupa tragi de ea din partea de jos spre tine...sa iasa din cleme. Dupa partea de sus o ridici paralel cu geamu, scoti mufele si :undwech:
     
    Ultima editare: 8 Noi 2010
  9. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Interior S-Line pentru A4 B7 - modificare si inlocuire - probleme si rezolvari

    Buna ziua tuturor :)

    Am gasit si vreau sa imi pun pe masina interior complet S-Line (scaune sport fata,piele/alcantara,electrice si incalize,bancheta spate) pe masina mea. Insa eu am interior stofa fara scaune sport, incalizite fata si fara reglaj electric.

    Ceea ce nu stiu eu este la partea cu reglaj electric. Dupa cum va spuneam, eu nu am reglaj electric pe masina. Ce presupune aceasta modificare?Este un alt computer de reglaj sau ceva?La incalzire presupun ca e vorba de ceva plug and play. Si as vrea sa stiu, daca a mai facut cineva asa ceva si cat ma costa pe langa scaune :(

    Multumesc anticipat :)
     
  10. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    eu zic ca merge! am avut interior fara reglaj electric ,si am pus unul sport cu reglaj electric lombar.
    din ca am vazut la electrcian ,s'a legat cu fir + din panoul de sigurante ,si cu fir-,de pe caroserie.
    cauta un electrician priceput si o sa iasa bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mai 2011
  11. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Mersi de raspuns :) faza e ca nu prea stiu un electrician bun si as vrea sa le montez la reprezentanta ca sa 1.) imi dea garantie la manopera si 2.) sa iasa totul ca la carte. Am sunat la PBN, mi-au zis ca se pot monta fara probleme daca vin cu piesele necesare, insa nici ei nu stiu care ar fi acele piese deoarece nu au mai facut asta niciodata :(
     
  12. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Din ce cunosc, unele fire care sunt destinate reglajului electric, incalzirii in scaun se gasesc intr-o mufa aflata sub scaun. Problema ta este ca daca nu ai avut nimic electric pe scaun nici acea mufa nu exista la tine implicit nici fire trase.
    Cred ca totusi cel putin partea de reglaj electric se trage din calculatorul de confort - scaunele electrice suporta si functia de memorie. Asta presupune si un calculator de confort compatibil. Partea cu incalzirea si aceasta cred ca tot de acolo vine. La incalzire cu siguranta este necesar si un releu intrucat acea rezistenta ca sa se incalzeasca are nevoie de amperaj mare.
    Cum a spus rac, este posibil ca un elecrician auto sa te poata ajuta prin conectarea firelor la unele existente dar asta presupune, din punctul meu de vedere o adaptare. Personal nu sunt adeptul.

    Oricum niste treaba suplimentara la partea electrica va fi cu siguranta.
    Ca scaunele sa beneficieze de incalzirea OEM ar trebui sa ai si panoul de clima care sa posede cele soua comutatoare responsabile pentru incalzire.
    La fel, functia de memorie presupune coutatorul din portiera soferului si cred eu un calculator de portiera adecvat. De regula aceata functie este legata si de oglinzile exterioare.

    LE: Scuze, acum am recitit si am vazut ca ai scaunele incalzite, deci aici ai rezolvat. In acest caz si mufa de sub scaune este acolo. Mai ramane sa tragi fire in ea si pentru partea de reglaj electric.
     
    Ultima editare: 31 Mai 2011
  13. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    zic sa cauti un electrician bun ,ca sa iti poate puna firele de amperajul corespunzator ,si sa iti puna si o siguranta pe traseul lor,.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mai 2011
  14. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ok, deci ca sa inteleg mai exact:
    1. scaunele tale se regleaza pe inaltime cu ajutorul unei manivele, reglajul lombar este electric si sunt incalzite?
    2. ceea ce vei pune sunt cu reglaj pe inaltime, reglaj pentru spatar, reglaj longitudinal si reglaj lombar electrice si incalzite, dar fara memorii?

    Daca ceea ce am spus e corect, atunci schema electrica nu e complicata:
    1. ai de identificat doua panouri de sigurante care presupun ca sunt ambele pe partea soferului
    2. ai de adaugat doua sigurante intitulate "Driver seat adjustment thermal fuse" si "Front passenger seat adjustment thermal fuse"
    3. de la aceste sigurante vei pleca cu plusuri permanente in mufele de sub scaune
    4. va trebui sa verifici daca pinul corespunzator din mufele de sub scaune pentru masa exista, daca nu exista atunci trebuie adaugat si creata o noua legatura la masa
    5. restul trebuie sa fie plug and play, adica restul instalatiei va fi pe scaunele pe care le vei cumpara.

    Recomand sa faci o poza cu mufele scaunelor pe care le vei cumpara, dupa care sa-ti desfaci un scaun si sa vezi sub el daca ai aceleasi mufe (le poti identifica dupa culoare, nu exista doua mufe de aceeasi culoare in aceeasi zona de cablare).

    Mai trebuie sa fii atent la airbag-urile din scaune, adica daca tu ai, trebuie sa aiba si cele sport, sau daca nu ai, atunci airbag-urile de la cele sport nu vei avea unde sa le mufezi.

    Eu la fiecare scaun am 4 mufe, presupun ca ai la fel si cele sport vor avea la fel (parca una rosie, una maro, una neagra si una galbena pentru airbag).

    Daca mai vrei detalii, poti sa ma contactezi pe PM.

    Am uitat ceva, mai exista posibilitatea desfacerii unui scaun de la tine pentru identificarea anumitor pini dintr-o mufa, exista posibilitatea ca ei sa fie deja acolo daca ai reglaj electric lombar.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mai 2011
  15. Bamse555 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2007
    Audi A4 B7 Interior S-line

    Stie cineva daca si unde as putea gasi interior s-line pentru un A4 B7 din 2007?
    Ar fi minunat daca as putea sa il dau pe al meu la schimb.
    Danke
     
  16. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Un interior nou costa foarte mult si oricat ar fi de comod nu stiu daca se merita o astfel de investitie.
    Parerea mea e sa cauti prin dezmembrari sau sa vezi pe la samsarii din vitan poate accepta un schimb cu diferenta din partea ta ;)
     
  17. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    salut, gasesti interioare SH sline de B7 pe ebay la pretul de aproximativ 1000 de euro
     
  18. Bamse555 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2007
    Danke, o sa incerc varianta vitan. Nu-mi place sa am de-a face cu samsari, dar poate rezolv cumva.
     
  19. Dan_ms

    Dan_ms 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7, 1,9TDI, 2006
    Salut,
    Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva: Cum se poate demonta geamul din plastic de la ceasurile de bord la un audi A4 B7 ?
    Sper ca nu trebuie dat tot bordul jos. Pentru ca de cand am cumparat-o e foarte mult praf acolo la ceasuri si e deranjant. As vrea sa il curat. Poate ma puteti ajuta cu o sugestie. Mersi.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2012
  20. adryanstancu Guest

    Stie cineva cum se schimba difuzorul din usa fata la un A4 avant din 2007 ? de fapt ma intereseaza cum se desface fata de usa.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Iun 2012

Distribuie pagina asta