1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si Inlocuire - nuca si husa piele schimbator viteze la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de juve_star, 4 Ian 2009.

  1. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Stiti cumva cum se poate inlocui pielea de la schimbator? Am controlat si se simt niste sarme tari inauntru, sau ceva de genul asta. La mine arata cam urat si ma gandeam sa o schimb, mai ales ca interiorul masinii este ok.
     
  2. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    da se schimba,am schimbat eu la un golf dar nu mai tin minte cat a costat.Eu vroiam sa schimb doar "maciulia" ca mi se desprinsese capacelul care arata vitezele,si cei de la service mi-au schimbat cu tot cu "captuseala"
     
  3. viorelucu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    united kingdom
    Masina:
    audi a4 tdi 130
    incearca la tapiteri,eu mi am schimbat de curand pielea pe volan si pe schimbator,m a costat in jur de 1milion jumate,problema mea a fost ca nu am gasit nuanta potrivita si dupa ce am umblat pe la toti tabacarii am gasit o bucata de piele potrivita.
     
  4. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Ma gandeam sa scot vechea imbracaminte si sa fac alta noua, la o croitorie, tabacarie si sa o pun tot eu la loc. Da nu stiu cum se scoate.:think:
     
  5. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    pune si tu o poza cu volanul ca si eu vreau sa-mi imbrac volanul in piele.
     
  6. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ce ai tu acolo nu e piele,este musama;poti sa cumperi de pe ebay un inlocuitor,sau la cineva care se ocupa de asa ceva.
     
  7. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Este un baiat din Ploiesti care face asa ceva! Tiberiu - 0722670097. Nu il cunosc, nu-i fac reclama doar vreau sa ajut. Un telefon eu zic ca nu strica!
     
  8. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    eu am schimbat pielea. 15 ron m-a costat . e usor de demontat. maciulia de desfileteaza simplu si se scoate pielea. jos e fixata doar in niste cleme . deasemenea se scoate usor. si am dus-o cu tot cu cadrul ala de plastic pe care e fixata la un croitor si in 2 ore mi-a dat-o gata facuta .pielea iese cu tot cu un plastic cilindric in partea de sus, care. si ala.. se defileteaza ca e din doua bucati :)
     
  9. pynk panter 2 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2008
    Locație:
    onesti
    Masina:
    audi A4 B5
    din ce an e masina? eu am schimbat mansonul si s-a demontat cam greu. a trebuit sa dau jos toata consola. are niste suruburi pe interior.
     
  10. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    1.se desfileteaza maciulia
    2.cu o surubelnita se trage usor acolo unde se imbina mansonul cu plasticul
    (in final poti sa deteriorezi pielea cu un foarfec pana ajungi la cadrul de plastic care o sa iasa in final printr-o tragere usoara)
    3.o sa iasa un cadru format din doua parti si pielea.
    4.cautati o piele de aceasi dimensiune o duceti la un croitor sa o coase identic ca cea veche.
    5.repunerea se face in ordine inversa.
    Bafta;)
     
  11. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Maine o sa incerc procedura descrisa de iulian. Ca sa iau de pe ebay cred ca taxele ma duc dublu fata de produs...asa ca, ma pun eu pe treaba. Mersi iulian! Oricum ma gandesc, mai bine sa caut locul unde fac noua imbracaminte si apoi o scot, nu de alta dar risc sa umblu cu schimbatorul belit, scuze de expresie.:)
     
  12. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    juve.. nu tre nici un e-bay pt treaba asta :) o desfaci, mergi cu ea la un croitor si "te executa". si intre timp poti umbla si cu schimbatorul " belit" ca maciulia o poti infileta la loc,:yes:
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ebay e varianta cea mai simpla,e vreo 15euro din piele ecologica,plus vreo 5 euro sa ti-o trimita;nu se platesc nici un fel de taxe daca e cumparat de CE.Personal eu am facut ceva cumparaturi de pe ebay.
     
  14. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Sa stii ca am lucrat la firma de curierat si preturile nu sunt chiar asa de mici. De exemplu un colet te costa vreo 14 lei acum ( in 2007 cand am lucrat era 12,5) si asta sa nu depaseasca 1 kg si sa nu ai km exteriori. Afara cel mai ieftin era din bulgaria sau rep moldova si asta insemna vreo 35-40 lei (tot in 2007). Sincer, cred ca e prea infim obiectul ca sa-l cumperi de pe e-bay. Ca sa nu mai luam in calcul si o eventuala teapa.
     
  15. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    pe mine m-a costat 15 ron. am mers la croitor si mi-a dat sa aleg din ce piele vreau si ce culoare.
     
  16. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Sigur asa o sa fac si eu, dar chiar nu stiu o croitorie cu piele prin bucuresti. Gasesc nu-i asta problema si tot asa ma gandeam, ceva repede, la 20-30 lei.
     
  17. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ....sa va spun sincer eu am gasit pielea de la cineva ce producea posete,geci sepci si avea resturi de piele .La croitor m-a rezolvat in 5 minute manopera este de toata jena ;) .
    ...mai ramane volanul nu ar fi rau sa-l rezov si pe el.
     
    Ultima editare: 5 Ian 2009
  18. BUHUHU007

    BUHUHU007 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 95 benzina 1,6
    Juve star, daca gasesti pe undeva prin bucuresti te rog sa lasi si o adresa pt ca si eu am aceeasi problema si vreau sa o schimb. Am inteles ca una gata facuta ar fi undeva la 70 lei dar nu am vazut nicaieri. Multumesc
     
  19. goiamarian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5, 1.6, 1996
    schimbare husa piele schimbator viteze

    Buna, am si eu o problema.. Doresc sa chimb husa de piele de la schimbator deoarece e uzata si nu prea stiu cum sa o demontez. Cu forta nu ma risc, sa nu rup ceva.
    Multumesc anticipat (primul post hehe)
     
  20. geoamd

    geoamd 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6
    Tu vrei sa scoti manerul de la schimbator afara sau burduful de piele? Manerul ii pe filet, la burduf tragi de una din margini si iese afara.
     

Distribuie pagina asta