1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributia motor Benzina la TT Mk1 (8N) - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de Emeraldu, 7 Apr 2008.

  1. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ok, deci distributia o vroiai tu!
     
  2. lin67

    lin67 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 101cp anul 2003
    spune-ne si nou cand s-a rupt cureaua ce s-a auzit,sau cum ti-ai dat seama ca e cureaua rupta????
     
  3. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    si eu am cumparat masina second hand si crede-ma ca indiferent ce iti spune fostul proprietar cel mai bine e sa ii schimbi tu distributia,mai ales daca vrei sa pastrezi masina..indiferent cum arata cureaua,poate avea uzuri care la o simpla verificare nu se vad.in fine bine ca ai rezolvat-o pentru ca sincer,masina arata super.bafta!
     
  4. nbarti 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2010
    Locație:
    bv
    Masina:
    tt,180 cp,2005
    Salut

    Doresc sa adaug doar atat ca degeaba da audi schimbare de distributie la 180.000 km sau 5 ani cand fabricantii de curele spun ca o curea tine 60.000 km-90.000 km sau maxim 5 ani.Deci schimbati distributia in timp!!!!
     
  5. boranalex

    boranalex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 225cp BAM, 2002
    Schimbare distributie Audi TT 1.8T BAM 225 cp . Sfaturi si recomandari

    A venit timpul sa schimb si eu distributia la masinutza mea. Acum am si eu cateva intrebari deoarece aici sunt oameni cu mai multa experienta si cu vechime. In primul rand cine ma poate ajuta cu un mecanic bun ca sa mi-o schimbe(in Timisoara) si in al doilea rand sa imi zica daca urmatoarele piese sunt ok: Curea distributie Contitech, role INNA si pompa de apa HEPU. Piesele acestea mi-au fost recomandate de cineva care lucreaza la reprezentanta audi(nu mai retin unde). Ce parere aveti sunt ok? Sau alte pareri daca puteti sa ma ajutati cu un sfat si un nr de tel al unui mecanic( care nici sa nu ma usuce de bani ca sunt si eu student:) ). Va multumesc
     
    Ultima editare: 28 Mar 2011
  6. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Ca si calitate sant ok.
     
  7. faragriji 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 2004 , 175 CP
    Salut.Si eu vreau sa schimb distributia dar tot ma gandesc la faptul ca trebuie cineva priceput bine pt a face distributia..sau ma insel?Sau cat de mult conteaza mecanicul care o schimba,e posibil sa faca ceva grav...
     
  8. boranalex

    boranalex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 225cp BAM, 2002
    Conteaza ca mecanicul sa aiba kitul de schimbat distributia(fara acesta nu face nimic) si sa mai fi lucrat tipul nostru de masini, sa aiba habar ce trebuie desfacut si cum trebuie pus la loc;). Totusi eu astept poate vede postul meu cineva din timisoara care a mai schimbat distributia si ma poate ajuta cu un nr de tel al unui mecanic sau un service bun. Mai sunt mecanicii specializati care lucreaza la Audi, si mai lucreaza si acasa dar nu cunosc niciunul :D.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2011
  9. boranalex

    boranalex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 225cp BAM, 2002
    Cu piesele am rezolvat:).... Am fost astazi la Ciclop si mi-am luat kitul complet: CUREA+ROLE Contitech(400lei) si POMPA DE APA Hepu(191lei). Acum astept sa gasesc un mecanic care sa mi l-e schimbe. Mai astept sugesti ;)
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Off Topic

    boranalex dute la intalnirile din Timisoara si ia legatura cu cei care vin la intalniri si ei te vor sfatui in cel mai bun mod cu putinta. Sunt pasionati de masini cu adevarat printre cei care participa. Bafta

    O zi buna
     
  11. boranalex

    boranalex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 225cp BAM, 2002
    Mersi pentru sfat, incerc sa-l urmez ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2011
  12. seliuc daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2010
    Locație:
    p-neamt
    Masina:
    tt 18t 2001
    salut, am schimbat si eu distributia acum 10 zile(la reprezentanta) nu cred ca are vreo relevanta cine si unde produce curele, role, pompe......pe cureaua care a fost 85000km folosita scrie citet si clar ...made in china si tot la reprezentanta a fost schimbata. intr-un final toate sunt produse in china chiar rulmenti role si intinzatore doar ca spre final sunt pansonate...germany. ce stiu ca firmele mari sunt cele mai copiate cat despre continental cum se explica 4 preturi la acelasi produs in acelasi magazin? oricum distributia la tt, nu apar probleme de distributie inainte de 60 mii.
     
  13. CTT-Audi tt 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi TT,1.8,2001
    Cureaua de distributie deplasata

    Buna,am un Audi TT din 2001, motor de 1.8 si am schimbat tot kitul de distributie si dupa 18.000 km s-a rupt cureaua,dar ca norocul la relantiv.Nu a afectat nimic s-a montat din nou cureaua de proba si motorul merge perfect.Dar dupa cateva minute de functionare cureaua iese in afara rolei mari de sus(exterior) vreo 2 mm...Nu gasim cauza... Apropo am schimbat si cureaua si rola de ghidaj crezand ca aceea este de vina...Ma poate ajuta cineva???
     
  14. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    rola intinzatoare are o margine pe care calca cureaua, teoretic marginea aia ar trebui sa opreasca cureaua cand vrea sa sara de pe fulie.

    E posibil ca rola intinzatoare sa nu vina perfect aliniata cu fulia mare si din cauza ei cureaua sa nu fie oprita cand vrea sa sara...
     
  15. CTT-Audi tt 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi TT,1.8,2001
    Multumesc!o sa vad daca e asta...te anunt daca rezolv ceva
     
  16. CTT-Audi tt 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2013
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi TT,1.8,2001
    S'a constatat ca pompa de apa arunca antigel.. Probabil o fi descentrata... Sa fie din cauza ei deplasarea curelei?
     
  17. Tibi2789 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T 2001
    Motor AMB Lamuriri

    Dragi colegi AudiMobilisti, grup iin care intru si eu timid, deja cu probleme.
    Recent, am cumparat un Audi TT Quattro, 1.8 T225 Cp

    Mi s-a rupt cureaua de distributie si am constatat ca pe carte, codul motorului meu de 225 de cai este APX, dar in realitate motorul meu are poansonat pe chiloasa AMB ...

    In fine, important este sa gasesc o chiloasa potrivita cu cea pe care am avut.o pana acum (AMB scrie pe ea) si vreau sa va intreb daca exista cumva, o compatibilitate intre AMB-ul meu si alte coduri ?
    Sunt in cautarile unei chiuloase complete si nu prea gasesc... poate imi scapa ceva, pareri ? Multumesc frumos si daca am gresit ceva, sunt incepator :)
     
  18. Diggy

    Diggy 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2015
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    TT 1.8T AUQ 2003
    Salut tuturor! Intentionez sa schimb si eu distributia la TT-ul meu AUQ din 2003. Problema e ca nu stiu ce tip de rola intinzatoare am pe masina (CU sau FARA amortizor) si prin urmare nu stiu ce kit sa comand. Ma poate ajuta cineva? Se poate afla dupa seria de sasiu?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Orice magazin de piese auto, fie el si on-line o sa iti filtreze comanda dupa seria de sasiu.
     
  20. Diggy

    Diggy 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2015
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    TT 1.8T AUQ 2003
    Eu am cautat pe autokarma si autoatu si nici unul nu cere seria de sasiu. Daca stii tu cateva magazine online care fac asta, spune-le aici te rog.
     

Distribuie pagina asta