1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie 2.4 V6 benzina la A6 C6 - interval inlocuire - piese folosite - diverse probleme si rezo

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de martinivodka, 1 Aug 2011.

  1. martinivodka 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6, 2.4 V6, 2005
    Salutari tuturor,
    Am si eu 3 intrebari legate de schimbul de distributie la un 4f din 2005, cu motor v6 de 2.4 litri benzina:

    1. La cat se schimba distributia prima data la un astfel de motor?

    2. Ce trebuie sa contina kitul de distributie si ce firma imi recomandati (stiti voi, cea mai buna varianta a raportului calitate/pret)?

    3. Stiti cumva cat este manopera la service Audi daca am deja kit-ul?

    Multumesc anticipat!
     
  2. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Distributia la motorul asta ii pe lant.
     
  3. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Motorizarea asta o am si eu,super multumit de ea..Ar fi bine sa-i schimbi curelele si rolele de accesorii...Distributia e pe lant deci nu ai treaba dar si astea se schimba cica la nu stiu cate sute de mii de km.
     
  4. martinivodka 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6, 2.4 V6, 2005
    Multumesc pentru raspuns.

    Sunteti siguri ca este pe lant distributia? Si stie cineva la cati km (exact) se schimba prima data?

    @mariobos imi poti da, te rog, mai multe detalii despre "curele, role si accesorii"? Se schimba separat, fara a se da jos distributia?
    Si cum ar trebui sa intreb la magazinul de piese auto?
     
    Ultima editare: 7 Aug 2011
  5. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Cureaua de clima, accesorii, rolele,se schimba separat fara sa se dea jos distributia si la orice magazin de piese auto te duci cu talonu si gata.Asta in caz ca nu ai rezolvat deja avand in vedere ca au trecut 2 luni de la ultimu post al tau...:).Rog si alti posesori sa-si dea cu parerea sper sa nu gresesc.
     
  6. B149SAN

    B149SAN 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2,4i, 2005
    Este pe lant 100%
     
  7. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Salut baieti. Se pare ca asta e singurul post in care se vorbeste despre motorul de 2.4 benzina. Eu as vrea in anul 2014 sa-mi iau un A6 cu motor de 2.4 benzina....vreau asta pentru ca o vreau musai quattro. Motorul de 2.4 este echivalentul la 3.0 TDI in ceea ce priveste consumul si puterea...si cum eu sunt deaptul la benzina, iar la benzina asta e cel mai accesibil motor cu quattro...As vrea de la voi , daca ma puteti ajuta, o parere despre aceste motoare de 2.4 ce probleme au, sau la ce sa fiu atent cand o cumpar, iin afara de aspectele generale pe care trebuie sa le verific la o masina
     

Distribuie pagina asta