1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motoare Benzina 131 cp la A4 B6 - interval schimb - preturi componente si scule folosite

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bogdan75, 30 Mai 2008.

  1. BlackAngel 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2017
    Locație:
    Satu-Mare
    Masina:
    Audi A4 B6 2.0i 2001
    Am cumparat si eu un B6 2.0 ALT recent, si nu stiu exact cand a fost schimbata distrubutia ultima data. Credeti ca mai duce un drum de 500km inainte sa fie schimbata? Chiar nu pot ajunge pana atunci la mecanic si mai trebuie sa fac un drum de aprox 500 km. Nu se aude nimic, pare sa fie totul ok, ce spuneti?
     
  2. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Daca iti spunem ca poti merge linistit si se intampla ceva spui ca noi suntem de vina, daca mergi si nu se intampla nimic spui ca, mai bine nu te luai dupa noi asa ca..mergi pe riscul tau daca nu stii nimic despre masina.:):)
    Teoretic 500 km nu ar trebui sa fie o problema sau da.
     
  3. BlackAngel 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2017
    Locație:
    Satu-Mare
    Masina:
    Audi A4 B6 2.0i 2001
    Asa cred si eu ca nu o sa fie probleme, multumesc oricum! Merg pe incredere ca doar e Audi :icon_thumright:
     
  4. DavidStefanel 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4, 2.0i 130 CP, 2002
    Buna imi zici te rog unde scrie in manual intervalul de schimbare al distributiei sau la ce număr de kilometri? O poza cu pagina unde scrie ar fi perfecta!
    Mulțumesc frumos!
     
  5. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    De ce iti trebuie si dovada foto cu pagina unde este scris ?
    Du-te si intreaba la dealer-ul vw/Audi si vezi ce zice, sunt curios !
     
  6. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    A doua pompa de apa Graf care curge dupa 4 ani si in jur de 35-40.000 km.
    Am optat pt pompa apa originala de data aceasta, dublu la pret fata de Graf.
    Vizual arata mult mai calitativ, sa speram ca si functional. Daca si aceasta va curge nu e nici o afacere.
    Restul pieselor: curele Graf, role SNR, NTN.
    Kit conti returnat, piese dubioase made in china, neinscriptionate de nici un fel decat Made in China scris mare, cutii de INA returnate pentru ca in ele erau role Litens China care nici macar nu se potriveau desi au fost comandate pe serie sasiu (erau model cu intinzator fara amortizor si rola pentru acest tip de intinzator).
    Intinzatorul de la accesorii INA, cutie INA cu piesa Gates in interior de asemenea returnat deoarece era cu 50% mai scump decat daca comandam direct marca Gates in cutie de Gates. Am comandat direct Gates mult mai ieftin fata de Gates-ul ambalat in cutie de INA.
    Prin urmare sa nu mai aud de INA la distributie, veti plati doar cutia de INA iar piesele din cutii vor fi de proasta calitate sau la preturi mult mai mari, ca doar trebuie sa castige si INA ceva ca ambaleaza piesele altor producatori ( asta e cam furt pe fata ).
    Rola de distributie si intinzatorul de distributie SNR, NTN au fost comandate intr-un kit de SNR, unde am primit si curea distributie dar era Made in Romania si am preferat sa pun curea Gates. Nu stiu, a fost buna alegerea sau trebuia sa montez cureaua SNR ?
    De mentionat ca piesele originale din fabrica in 2002 au fost curele Gates, rola si intinzator distributie NTN.
    Am preferat sa pastrez aceleasi marci si de data aceasta, sper sa fi fost o alegere buna.
    Si intr-adevar, toate piesele de distributie pe original erau dublu la pret in jur de 2.100 lei fata de 1.100 lei (cu pompa apa originala).
     
  7. alin351

    alin351 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    a4 b6 2000 cmc 2001
    Salutare,
    La Audi A4 B6 cod motor ALT 2.0 benzina distributia din spate, cea pe lant, are semne pe coroana dintata ?
     

Distribuie pagina asta