1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motor diesel la A3 8V

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de MrAlexS, 7 Aug 2017.

  1. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Salut,

    Are cineva informatii vis a vis de intervalul maxim de schimb al distributiei la acest motor adica la Audi A3 8V sedan 2014 cu 2.0 tdi 150 cp ?

    Multumesc
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Distributia la motorul tau se schimba / inlocuieste la 210.000 km fara limita de ani (dar te sfatuiesc sa nu profiti de aspectul asta).
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  3. Miller0396 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi a4, 1.8 TFSI 160cp, 2011/ Audi a3, 1.6tdi 105cp CLH, 2013
    Salutare,

    Pentru un A3 8v 2013 cu motor 1.6 tdi de 105cp, la cati km trebuie facuta distributia ?
     
  4. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Si eu vreau sa fac schimbul distributiei, kitul il iau contitech, insa la pompa de apa surpriza, poate fi mai scump decat tot kitul. Cica ar fi cu nu stiu ce senzor, si ajunge pe la 1000 ron, verificata din mai multe surse. Ma rog, sper sa o iau eu o originala si mai ieftina, dar nu va ganditi la diferente foarte mari. Intreb insa acum pentru ca pe niste siteuri de piese publice si comune (nu dau piese dar unul incepe de ex. cu A...) pompa de apa vine si cu senzor si fara senzor. De o saptamana nu am putut gasi o explicatie de la careva, majoritatea IA-O CU SENZOR, dar totusi vorbim de o diferenta de aproape 7-800 ron in unele cazuri. Voi merge pe cea cu senzor, dar macar pentru mine si pentru alta lume, sa se stie despre ce este vorba, daca gasim si pe forum aici pe cineva in masura. Adica e simplu si rational sa iei cu senzor (desi poate fi un moft ca si la placute de ex. , insa trecem peste), dar curiozitatea vine daca exista cumva posibilitatea si montarii unei pompe de apa clasice ca si pana acum (mecanica) sau toate sunt electrice si este o prostie ce scriu pe aici si greseala unor siteuri, desi s-a verificat dupa VIN.

    Si eu vorbesc de motorul 2.0 150 cp (8 valve cred, cod motor crbc).
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salut. Pompa pe original e mai ieftina decat cea Hepu. Iar daca vrei calitate, mergi pe Graf, Hepu sau original.

    Pe original costa in jur de 600 lei iar codul e 04L121011L si vine cu senzor, deoarece are un regulator integrat.

    Metoda romanului, ia fara, ca e acelasi lucru, merge si asa si iesi mai ieftin. Daca masina a fost dotata cu senzori, de ce sa alegem noi sa eliminam din acestia? La fel si la suportii de motor la B6/B7, unul e cu senzor, celalalt fara. Luam amandoi fara, ca-s mai ieftini.

    Daca considerati ca e scumpa intretinerea acestei marci, aveti variante mai ieftine: Logan, etc. La fel am vazut postarea unui individ, ca vrea sa puna brate la B6 sau B7, ce o fi avand, din acelea clasice, sa poata pune stergatoare cu 10 lei "ca la Logan". Desi era dispus sa dea ~150-200 lei pe bratele sh si sa cumpere stergatoare cu 20 lei, in loc sa-si ia un set de lamele Bosch/SWF de silicon, care costa 100-120 lei setul. :banghead:

    Ma rog, aici poate-mi vor da dreptate colegii si domnul @Cristi.

    Totusi sa nu fiu marlan, iti las codul pentru setul HEPU cu pompa fara senzor integrat: PK06690M. Posibil sa poti demonta senzorul de pe pompa veche si sa-l atasezi acestei pompe, ca are locas de senzor.
     
    Ultima editare: 5 Iul 2018
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @merlinboy Pompa de apa vine cu sau fara senzor deoarece acesta este demontabil.
    Deci poti cumpara linistit pompa de apa fara senzor si folosesti senzorul de pe pompa veche.

    Acestea fiind spuse, mesajul de mai sus este cam ... tras de par.
     
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ulterior am gasit kitul cu pompa fara senzor inclus, mai ieftin si am facut editarea comentariului. Am ales sa nu-l editez deoarece si asa a fost vazut/citit de cativa utilizatori. Dar probabil textul e prea "dur", nu a fost cu intentie. Imi pare rau.
     
  8. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Bun, asa l-am gasit si eu. Dar sunteti siguri ca se poate folosi acel senzor de la pompa veche si ca nu este incastrat cumva? nu m-ar mira ca sa coste mai mult. Si da, pe original este mai ieftina decat pompa HEPU. Care sa fie explicatia?
    Audi66 ceea ce spui tu poate fi si verificabil ? Nu vorbim de o pompa integral electrica, incastrata?

    hightechaddict eu stiu ce zici, dar nu este cazul aici. Deocamdata ma informez, incat sa iau decizia cea mai buna, dar nici banii nu ma dau afara din casa si sa arunc imediat cu ei...
    Doar sa fie lucrurile verificabile si sa iasa totul ok.

    Totusi, sa fim seriosi, doar pentru un senzor sa creasca exponential pretul unei pompe de apa care in trecut pentru motoarele diesel nu depasea 200 ron, nu este chiar ok, asa ca mai bine sa ne informam. Va multumesc si mai astept si alte pareri, poate avizate ca sa stiu ce fac!
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate folosi senzorul de pe pompa veche 100%.

    Apare ca reper separat in ETKA, are cod separat, deci demontabil si reutilizabil.
    Cumpara cu incredere pompa fara senzor inclus si folosesti senzorul tau.
     
  10. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    O sa iau totusi originala, mi-a gasit-o un prieten la 700 ron , nu are rost sa ma complic pana la urma cu "tiganeli din astea"...Altii care va pricepeti si va asumati poate ca puteti iesi clar in avantaj..

    Deci, este bine de stiut si acest aspect...ca se poate folosi daca este vreun mecanic priceput.

    Deci, ca idee, pe mine kitul contitech m-ar duce 460 ron si pompa 700ron si sa vedem si de cat antigel mai este vorba...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    merlinboy daca mergi la un mecanic care stie ce face si are scule dedicate nu iti asumi tu nici un risc. Tu totdeauna ai fost "prapastios" :) cu reparatiile la masina si asa vad ca ai tot ramas.
    Apeleaza la profesionisti si lasa-i pe ei sa cumpere piese ca tu nu faci nici o economie daca mergi la cei mai prosti mecanici. Trebuia sa ma suni si iti explicam eu ce ai de facut. Bafta.
     
  12. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Merg la cineva care a lucrat in reprezentanta, iti zic in privat daca vrei despre cine este vorba, din toamna am fost la el si stie meserie se si cunoaste cu lumea si l-am verificat (are si scule si il pot recomanda fara probleme caci nu vorbesc aiurea).

    Insa, el mi-a zis de pompa hepu 1100 ron si nu a mai oferit alta solutie(nici eu nu am mai insistat pe solutii din astea), asta acum 1 saptamana. Cumpar originala la 700 ron fata de vreo 300-350 ron la autokarma fara senzor si complicatii. Nu e vorba ca-s prapastios, ma informez mai din timp si mai vad si altii solutiile...ca de aia e forum (fac si schimbare kit accesorii, revizie, etc.).

    Si, tocmai ca am avut si a4 b7 stiam ca dadeam pe pompa 150-200 ron maxim (tot hepu) ca sa mi se spuna 1100 ron...

    Acum, spune si tu ce solutii exista si pentru altii care vor fi in dilema asta. Inclusiv pentru a4 2.0 150cp sau golf 7, intrucat stiu ca motorizarile sunt aceleasi...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Solutia este cea mentionata de colegi mai sus. Bafta
     
  14. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Confirm, am luat pompa de vreo 2 saptamani dar nu am mai apucat sa scriu si nici sa ajung la mecanic (necoordonare cu plecari fiecare), ce pot sa zic - un kkt (scuzati expresia) de senzor, o prostie, care se poate scoate dintr-un surub.
    Cand o sa ajung la mecanic o sa-l mustrez putin, pentru ca e cam aiurea situatia, dar e bine ca se poate invata din greseli si poate mai citesc si altii si sunt ok. O pompa de apa sa ajunga sa coste mai mult decat distributia in sine, pentru un mic senzoras domle. No comment.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    I told you so.
     
  16. Adrianmc 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Roșiorii de Vede
    Masina:
    Audi A3 8v 1.6 tdi 2014
    Eu mă mustrez pe mine pt că n am citit topicul asta înainte să schimb distribuția.
    Tot pompă cu senzor am luat și eu.
    Pe de altă parte, care e rolul acelui senzor și se observă mesaj de eroare daca se strică ?
     
  17. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Acum este destul de tarziu, primisem raspunsul atunci vis-a-vis de senzor, dar sincer sa fiu l-am uitat. Insa, asa ar fi frumos, sa apara avertizari macar. :)
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intra mai des pe forum sau activeaza-ti notificarile pe e-mail. :)
     
  19. Bebelu22 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8v 2013
    Salut vreau sa schimb si eu cureaua de aceesori si rola intinzatoare la audi A38v 2.0tdi cod motor crbc, ma puteti ajuta si pe mine cu codurile pentru rola si curea. Si ce producator imi recomandați . Multumesc!!!!
     
    Albert999 apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Despre ce marci cumperi citesti si te documentezi in toate topicurile deschise aici pe forum despre distributie. Ai toate informatiile necesare despre ce marci sa cumperi. Doar trebuie sa citesti. De coduri nu ai nevoie. Se merge la magazin cu seria de sasiu si se comanda fizic acolo pentru a alege impreuna cu vanzatorul experimentat ceea ce vrei si ceea ce iti recomanda.
     

Distribuie pagina asta