1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Eeee A4 B5 din 98

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ionut BZ, 25 Feb 2011.

  1. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Salutare tuturor!

    A venit momentul sa prezint pe "fata" mea: Asta Mica.

    A4 B5 , 1998, motor 1.6, 101 CP. Masina are 220 000 km rulati prin Germania, a fost adusa in tara prin luna noiembrie a anului trecut, iar eu am cumparat-o la inceputul lui decembrie.

    Am schimbat la ea distributia, antigelul, un semering de la axe, lichidul de s-directie(pe comanda am gasit si acel G002000 mineral - asa cum am citit pe aici),uleiul si filtrele toate. Era sa uit , si becurile din bord, deoarece aveam 3 arse - a fost simplu si usor atata timp cat am gasit aici toate explicatiile necesare si m-am putut apuca de modificari fara nici o teama.

    Masina merge si functioneaza ireprosabil, eu unul nu mai pot dupa ea :)).
    A trebuit sa trag cablu pana la difuzoarele spate(n-aveam semnal), apoi am tras si cablul de alimentare, respectiv cel de semnal ptr un amplificator + subwoofer.. am rezolvat si asta simplu si usor.(n-am vazut explicatii prea ample pe aici, pe aceasta tema.. am avut ceva de furca, insa i-am dat de cap - daca are careva nevoie de ajutor, voi explica asa cum stiu eu mai bine).

    Cat despre dotari ce pot spune: geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, ABS, 2 airbaguri, climatronic , volan reglabil, si altele nush daca mai sunt importante.
     
  2. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    foarte bine arata masina ;)
    sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara evenimente :racer:
     
  3. jemil

    jemil 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ex Golf 6 2.0 TDI
    :sign_welcome:

    Frumoasa si ingrijita!
    Cred ca e culoare identica cu a mea.:)

    Km fara probleme!
    Cu timpu, pune-i niste jante sa o faci si mai frumoasa.;)
     
  4. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Incerc sa cumpar si niste jante, mai ales ca sunt nevoit sa iau si cauciucurile de vara.. daca stau mai bine financiar.. cu siguranta am sa aleg ceva frumos ptr "Asta mica"
     
  5. vebby85

    vebby85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 1.6 ,1995 si A6 C6 2.0 TFSI 2007
    fumoasa achizitie..mult norac,km cu ea si fara incidente :)
     
  6. audiDRIVER

    audiDRIVER 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4,1.6,ADP,1998
    Bravo :applaus:, s-o stapanesti sanatos si fara neplaceri!
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa o stapanesti sanatos Ionut. Insa as avea si o observatie, masina ta este din 1997 garantat, are n elemente care arata asta.
    Sunt sigur ca mai multi useri ar dori sa stie ce player ai, deoarece se integreaza perfect culorile in bord.
    Sa ai noroc de ea si la cati mai multi km. ;)
     
  8. audiDRIVER

    audiDRIVER 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4,1.6,ADP,1998
    Daca-mi permiteti, aviz amatorilor, am gasit si eu un model "full red" LG de care sunt tare multumit, display rosu/alb si taste rosu/verde simplu de mixat din meniul lui, 4x53, telecomanda,mp3...
    model: LAC3900RN
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    L-am avut si eu pana luna trecuta, insa nu am fost multumit de el. La culori da, se pupa exact cu bordul.
    Hai ca poluam topicul lui Ionut.
     
  10. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    Eee, frumoasa tare "Asta mica".Sa o stapanesti sanatos!
    Din curiozitate "Aia mare"care e? :)
     
  11. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Ovidiu nu neg ceea ce zici. Am luat acum Cartea de service, si da e fabricata spre sfarsitul lui 97 ;). Dar la prima inmatriculare au trecut baietii 98.

    Cat despre Cd playeru ala.. la capitolul frecvente joase sta ceva cam slabutz, in rest suna bine.(am amortizat cu subwooferu - revin cu ceva poze).
    Ca design chiar da bine, bine.

    "Aia mare" este mai inalta ca mine cu vreo 12 cm :))) Moni si Iri.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2011
  12. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Asa cum am promis, am revenit cu poze.

    Subwooferu este acordat intre 40 si 45HZ(am tot stat si am calculat cu 2 amici care creeaza incinte conform unor scheme si caracteristici ale difuzoarelor; am prins ideea, pot oferii ajutor ) + un amplificator Magnat. Suna decent si atat cat sa-mi zica mai toti prietenii, lasa ceva mai incet. Urmeaza sa-l mochetez si cam atat ptr moment la capitolul muzicuta.
     
  13. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Re!!

    In sfarsit soare, am putut sa schimb datorita vremii (desii azi sarbatoare mare) cele doua difuzoare spate pe care in urma cu vreo saptamana le-am ars, cum? ... probabil vechimea :)).

    Am stat si am citit pe aici cum se demonteaza placajul ce acopera difuzoarele spate.. si pana la urma am trimis 2 pm-uri colegilor de pe forum si am primt explicatii simple si concrete. Mi-a luat ceva timp, insa a meritat.

    1. Rabatezi bancheta spate;
    2. Deconecteaza mufele de la stopul ce se afla in spatele lunetei, si mufa becului din portbagaj (cel din mijloc sus);
    3. Impingi in sus de cele trei cleme negre(din portbagaj);
    4. Ridici placajul din stanga, apoi din dreapta.. fara frica, cu tupeu , o sa iasa usor;
    5. Tragi de placajul acela acoperit cu mocheta spre tine(spre parbriz) nu spre luneta, ridici, si grija mare la difuzoare.. apoi continua sa tragi.


    La capitolul difuzoare.. fiecare se descurca..:D!

    P.S: La multi ani celor care azi isi sarbatoresc ziua onomastica!
    *Marti montez folie Llumar... abia astept sa vad ce iese:blush:.
     
  14. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Bravo.
    Ce difuzoare ai pus?
    Folia unde o montezi si cat te costa?
     
  15. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    nrk mariusik!


    Scrii pe google asa - folii-omologate-rar . Au sediul pe strada Sculpturii, Mun. Buzau. Din 2007 pun baietii aici folie si lucreaza cu vreo 3 tipuri : llumar, solarzone si inca una (ceva mai slab calitativ).

    Preturi ptr toate geamurile masinii:
    1) Llumar - 400 lei (doar luneta si geamurile spate 300 lei) - 5 Ani garantie;
    2) SolarZone - 500 lei (doar luneta si geamurile spate 400 lei) - 7 Ani garantie;

    Singura diferenta intre cele 2 din ce am auzit si eu ar fi al 4 lea strat ce il are in plus Solarzone, fata de cele 3 ale Llumar - un strat ce protejeaza geamul de zgaraieturile din interioru usii.. ceva de genu.

    Mariusik, din ce mi-au zis baietii cica au autorizatie RAR ptr montare de folii pe masini, bineinteles folia omologata..peste tot "omologata" :))).
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2011
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ionut, ca sa stii si tu si sa nu te lasi manipulat, folia Llumar, 3M si SolarZone are 6 straturi, nu 3 sau 4 sau mai stiu eu cate:

    Structura generală a straturilor:

    1.strat de protectie – linerul
    2.strat adeziv cu stabilizator UV
    3.folie poliesterica clara sau colorata cu filtru UV, colorat sau incolor
    4.strat metalizat (la unele tipuri)
    5.folie poliesterica clara sau colorata
    6.substrat anti-zgariere

    Sursa 1
    Sursa 2
    Sursa 3
     
  17. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    ms de informatie ovidiu, concluzie ultimu strat e diferenta..sau cam asa am dedus din ceea ce am citit pe netu asta, acel strat anti zgariere.. .

    Dupa tine asa, e potrivita acea folie Llumar?



    Interzis Quote la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste Post Quick Reply. Citeste si respecta regulamentul.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2011
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am pus Llumar (nu eu, ci tipul la care merg sa puna folii) pe cel putin 8 masini si nici una nu m-a dezamagit in timp. Asadar daca ar fi dupa mine, nu as experimenta cu alt tip.
    Si te asigur ca Llumar are acel strat antizgariere si, de asemenea te asigur ca se vorbeste de acele zgarieturi fine la stergere nu la orice zgarieturi.
     
  19. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Inteleg, abia astept sa vad ce o sa iasa maine :>, sunt nerabdator ca un copil de Craciun.. :))
     
  20. Ionut BZ

    Ionut BZ 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 b5 1.6 97
    Gata si cu folia.

    Dupa 4 ore de asteptat, am rezolvat si capitolul "Folie".

    Scuze ptr masina.. este murdara , vremea nu se prezinta prea bine azi.. si o voi spala cand o sa iasa soarele, apoi un polish si ceara!

    Deocamdata acestea sunt primele poze de dupa montatul foliei (luneta si geamuri spate).
     

Distribuie pagina asta