1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri - becuri din far - la A2 - demontare far - inlocuire becuri - Etc....

Discuție în 'Audi A2' creată de nely, 14 Ian 2009.

  1. nely 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    la multi ani!!!
    imi poate spune cineva ce fel de bec tb sa cumpar daca mi s-a ars cel de faza scurta??
    merci anticipat
     
  2. Vlad_accesories 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a2, 1.4tdi, 2002
    Buna ziua,
    I-am cumparat A 2-ului o pereche de faruri noi si m-am lovit de o problema la demontajul celor vechi ( nu pot desface mufa).
    As dori sa stiu daca mufa are un sistem de siguranta sau e posibil sa fie blocata. :tocktock:
    Daca e blocata, cum o pot debloca fara sa o rup ?
     
  3. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Daca e la fel ca la a4 b6 atunci vezi ca in partea dinspre fir are o clema care trebuie impinsa inspre fire si in acelasi timp trebuie sa tragi de mufa, e posibil sa iasa mai greu deoarece inauntru se afla o garnitura de cauciuc iar cu trecerea timpului s-au mai strans reziduri acolo dar poti incerca sa dau cu spray de contacte si dupaia sa incerci.
    Daca gasesc o poza sau daca faci o poza mufei iti putem explica mai detaliat.

    P.S. Nu baga surubelnita in mufa deoarece din cauza frigului se rupe foarte repede.Ai mai jos o poza cu mufa de care vorbeam este cea incercuita ,este de pe audi a4 b6.
     
  4. Cristi82

    Cristi82 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2010
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A4 S-line, 2007
    Uita-te pe farurile noi sa vezi unde au sistemul de prindere. ;)
    Asteptam noutati.
     
  5. Vlad_accesories 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a2, 1.4tdi, 2002
    Va multumesc pentru sfaturi, am rezolvat cu farurile.
     
  6. barburaalin 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2011
    Locație:
    Rmoania
    Masina:
    Audi A 2 1.4 TDI 2001 Decembrie
    Salutare ! Am si eu o mica problema m-am trezit dintr-o data ca ambele becuri de faza scurta nu ami mia maergeau . Care poate sa-mi fie problema ?
    Am verificat sigurantele si nu am gasit nici una care sa fie arsa , puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat util?
     
  7. Vlad_accesories 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a2, 1.4tdi, 2002
    ai incercat sa pui alte becuri?
     
  8. tudorgafiuc

    tudorgafiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 diesel 2001
    Si eu am aceeasi problema cu faza scurta... becurile si sigurantele sunt ok, dar nu se aprind deloc.
     
  9. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    sal

    Am si eu o problema, adica se aburesc farurile de fiecare data cand esfe frig si nustiu cauza. Daca a mai intalnit cineva aceasta problema si a rezolvat-o rog sa ma indrume si pe mine. Mulfumesc.
     
  10. audia38l 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A2, 1.4 Tdi, 2001
    cipri29 salut,
    Da jos capacele si scapi de "abureala". Iti sunt fisurate farurile si intra apa in ele, cam asta e problema iar cand e frig si cand ploua se vor aburi.
     
  11. djz

    djz 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Q3 2013 2.0
    Salutare,
    Pentru Audi A2 an 2001, imi puteti spune ce fel de becuri sunt pe faza scurta si lunga ? Multumesc
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu citesti forumul asa in general sau iti place sa ne repetam ?
    In al dolilea rand cand mai ceri ceva scrie obligatoriu seria de sasiu, cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti. Bafta.

    Pana iti raspunde cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi asta ca sa afli singur codul.
     
  13. djz

    djz 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Q3 2013 2.0
    Scuze. Am consultat 7zap parts, in cazul meu (A2 an 2001 motor 1.4 benzina) becurile sunt urmatoarele: H7 pentru faza scurta, H3 pentru faza lunga.
     

Distribuie pagina asta