1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri - becuri far - semnalizare - la A6 C5 Allroad - demontare si reglare faruri - inlocuire becu

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de atomixa6, 5 Iun 2013.

  1. fabrizio

    fabrizio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F,2.0 TDI 2005+A6 C5 ALLROAD,2.5 TDI 2001+A8 D2,2.5 TDI 1999
    Cred că o să fac şi eu cât de curând această operaţie pentru că am probleme asemnatoare.Nu merg avarile decât pe o parte,semnalele merg perfect şi de curând mi să ars si o poziţie.Interesant tipicul şi cred că destul de util.
     
  2. b0n3s

    b0n3s 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, 2001
    Farul din stanga(partea sofer) imi bate putin cam sus si ii orbesc pe cei de pe contrasens. Se poate regla cu VCDS-ul sau manual?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai far cu becuri xenon OEM obligatoriu reglajul il faci cu VCDS-ul (se deschide sesiunea de reglaj cu VCDS-ul, se regleaza mecanic din suruburi, se inchide sesiunea de reglaj cu VCDS-ul, se da save si gata). Daca ai far normal doar cu halogen, il reglezi din suruburi si gata.
     
  4. b0n3s

    b0n3s 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, 2001
    Am far cu lupa si halogen. M-a mancat undeva si m-am jucat cu VCDS-ul si am facut reglajul de fabrica dar se pare ca unui hais altu' cea :)
    Poti te rog detalia procedura?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel mai bine te duci la cineva care are aparat pentru reglat farul (la un ITP de cartier, pentru ca sunt obligati de lege sa aiba aparat pentru reglat si masurat fasciculul luminos al farului) si iti reglezi farul.
    Nu ai nevoie de VCDS pentru ca la tine se regleaza simplu din suruburile cele 2 (doua) de reglaj ale farului. Bafta
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    b0n3s, daca vrei poti regla farurile dupa procedura de mai jos. Eu am facut asta dupa ce mi le-a reglat cu un aparat la ITP si vedeam noaptea doar coroanele copacilor :)
    Rezultatul e garantat.
    LE. Uite si un link tot despre asta.
     
    Ultima editare: 22 Aug 2013
  7. djcyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Fieni
    Masina:
    allroad 2.5 tdi 2002 132 kw AKE
    salut

    Cine poate sa-mi spuna si mie ce e de facut am doua erori care nu le dau de cap.
    Am verificat senzori din fata si spate sunt ok, am aprope 3 volti si pe fata si pe spate la senzori, am reglat manula farurile si eroare tot nu dispare.
    2 coduri de defecte
    01539 - Farurile nu sunt reglate
    35-00 - -
    65535 - Modul comandă defect: defect de memorie
    Stima!
     
  8. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    schimba modulul.
     
  9. djcyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Fieni
    Masina:
    allroad 2.5 tdi 2002 132 kw AKE
    si unde se afla modulul?stima
     
  10. djcyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Fieni
    Masina:
    allroad 2.5 tdi 2002 132 kw AKE
    salut

    revin cu problema farurilor, am schimbat modulul, totul ok! am plecat cu masina la drum, nu am mers mai mult de 20 de minute iar eroare, de data asta doar prima eroare 01539 - Farurile nu sunt reglate
    35-00 - - daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat ceva! stima
     
  11. djcyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Fieni
    Masina:
    allroad 2.5 tdi 2002 132 kw AKE
    buna!

    Problema a fost rezolvata! Pentru cine mai are probleme modulul pentru reglaj faruri se afla in partea dreapta in spatele torpedoului. Modulul trebuia adaptat,asta era eroarea cu pricina! Stima
     
  12. Mirea Silviu Adrian

    Mirea Silviu Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2017
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a6 allroad 2.5 tdi Quattro triptonic
    Salutare,
    Am si eu o problema cu farurile sunt de Anglia si nu stiu cum sa le reglez sa pot trece RAR-ul ca m-au dat inapoi din cauza lor. Sunt performante cu motorase xenon si alte alea au si lamela pentru Anglia si Europa dar am nevoie de cineva care stie cum sa le regleze perfect fiindca nu as vrea sa le schimb pentru ca sunt foarte scumpe. Astept orice informatie. O zi buna. Precizez ca acum sunt in Ploiesti.
     

Distribuie pagina asta