1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri Bi-Xenon OE la Audi A4 B8 (8K) - inlocuire becuri far - DRL/lumini de zi in far

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de laurxxl, 12 Mar 2011.

  1. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Stiti cumva cum se pot curata farurile cu xenon/led? Daca se scoate farul si se declipseaza acei mici calareti metalici, fata farului se poate desface usor? Mai sunt alte prinderi la care trebuie avut grija? Calaretii cum ii scoti sa nu se zgarie ceva pe acolo, ca am observat ca sunt prinsi cam dur.

    Ma intreseaza pt ca dupa un timp de rulat in Romania, orice far se umple de praf pe interior si noaptea se vede oribil....
     
    Ultima editare: 23 Ian 2013
  2. BlackIP 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.7 TDI, 2009
    Si eu am aceasi problema cu farul murdar. Nu m-ar deranja asa tare ca sunt murdare sau prafuite dar farul de pe dreapta este schimbat recent iar cel de pe stanga este vechi si se vede foarte urat diferenta. Eventual o recomandare la cineva care se pricepe sa il dezmembreze pentru al curata.
     
  3. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    te pot ajuta cu desfacutul ... dar daca este matuit plasticul nu ai ce ii face diferenta tot o sa se vada
     
    dcaramarin apreciază asta.
  4. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    isvaly cu cine ai vorbit? ti-am dat un pm, dar nu ai raspuns.
     
  5. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Salutare,
    Ma poate ajuta cineva sa schimb becurile din far? S-a ars 1 xenon si vreau sa le schimb ambele, dar nu am sculele necesare(torx 30) si nu ar strica daca cineva care a mai facut m-ar ajuta :)
     
  6. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Te-as fi ajutat eu daca erai din Bucuresti
     
  7. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Sunt in Bucuresti :). Am uitat sa modific la profil ca m-am mutat in Bucuresti :D
     
  8. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Salutare, a mai avut careva pana acum probleme cu xenonul? De aseara mi se stinge xenonul pe dreapta si imi da o eroare de bec ars in bord. E ciudat ca daca, comut de pe auto pe faza normala se reaprinde, sta ce sta si apoi iar se stinge.. De la ce kkt o fi?
    Mentionez ca nu am luat vreo groapa sau vreun soc..

    ImageUploadedByTapatalk1363081970.174649.jpg

    ImageUploadedByTapatalk1363081998.291134.jpg
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Pregateste-te sa iti cumperi becuri pentru ca cel care se tot stinge e pe terminate ....
     
  10. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Asa am patit si eu. Cand se aprindea statea 2 minute aprins apoi se stingea si aparea eroarea de bec ars in bord. Am schimbat becul si a mers. Din motive de look am schimbat ambele xenoane deoarece cel nou lumina mai "tare" decat cel vechi,iar cel vechi care inca mai merge il tin de rezerva .
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Si nu ai inecrcat initial sa muti becul de pe un far pe altul sa vezi de unde ar fi eroarea gen bec sau balast?
     
  12. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Nu am incercat. Am schimbat direct becurile. Am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca 90% se arde xenonul si 10% ar fi balastul. Am fost "norocos" si cand am pus becul nou...a mers .
     
  13. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    sa pun de 4300k sau de 6000k? Sunt curios astea ce le avem noi pe masina de cat sunt?
     
  14. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    De 4300K avem din fabrica. Eu am pus la fel,dar sunt alti colegi care au pus alte valori pt look. Eu am lasat 4300K pentru o vizibilitate mai buna :)
     
  15. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    In afara de a da farurl jos, nu exista o modalitate mai simpla de a schimba becurile astea? Am urmarit DIY-ul ala de pe audiworld insa mi se pare cam incomod, mai ales ca nu stiu daca am sculele necesare..
     
  16. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Nop.Doar daca dai farul jos.Bine ca nu trebuie data bara jos ca la alti colegi de forum sau sa calibram pozitia de iluminare.
    E simpla operatiunea si dureaza 1 minut la fiecare far. Doar torx si surubelnita iti trebuie
     
  17. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Gata am luat becurile, nu-mi ramane decat sa gasesc priceperea si sculele necesare sa le montez..
     
  18. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    S-a rezolvat problema, simplu si relativ usor. Let it be light :)

    ImageUploadedByTapatalk1363207111.504986.jpg
     
  19. razvanpro

    razvanpro 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2011
    Locație:
    gaesti
    Masina:
    Audi A5, B9 2.0 TFSI 252 cp Quattro
    ce tip de becuri am ?

    salut , am un audi a4 b8 din 07.2008 cu bi-xenon si nu stiu sigur ce tip de bec sa imi comand si de unde .. am vb cu unii pe un site de importator si mi-a zis ca nu crede ca ar fi d3s pt ca din cate stia el d3s are o singura faza in bec si sunt cam bulversat desi stiam ca eu am d3s nu stiu ce sa imi comand . cine a mai comandat sa-mi recomande si mie . mersi si cat costa ?
    conteaza osram sau philips sau ce alte marci recomandati .
    mersi de raspunsuri
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit de la inceput ? Asa de curiozitate macar. Ce e aia o singura faza in bec ? Tu ai Dacie care are bec cu 2 filamente pentru lumina ?

    Normal ca ai o singura faza in becul cu descarcare pe gaz, la faza lunga sa modifica pozitia lupei in far.

    Sa nu cumperi de la aia care nu stiu ce vand si nu stiu nici macar ce becuri au masinile si cum functioneza un sistem cu iluminare bi-xenon cu becuri prin descarcare pe gaz.

    Te las sa citesti ca sa descoperi singur ce fel de bec ai la masina.
     
    Ultima editare: 22 Mar 2013

Distribuie pagina asta