1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri Halogen si/sau Bi-Xenon OEM la A3 8P - inlocuire becuri far - inlocuire far

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de andreas, 23 Sep 2010.

  1. SVG22

    SVG22 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI CBBB 2009 170 CP Quattro
    Salut! Am cumparat niste LED-uri Canbus pentru pozitii de la un magazin de piese auto (24 de lei, Vecta). Cand aprind pozitiile si nu e contactul pus, totul e in regula. Pozitiile merg. Cand pun contactul si aprind si faza scurta, pozitiile se sting si in bord imi da eroare de bec ars. De ce se intampla asa?
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De bune ce sunt.
     
  3. SVG22

    SVG22 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI CBBB 2009 170 CP Quattro
    Momentan am montat la loc becurile normale. De care ar trebui sa iau sau de unde mai exact? Am mai luat si unele pentru numarul de inmatriculare. Nu se aprindeau asa ca le-am montat la parasolar si acolo merg.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  5. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Sau daca nu te grabesti, comanda lampile alea de pe aliexpress sau ebay. Model identic, am dat pe ele 14$, au 1 an si 2 luni de cand sunt montate si lumineaza ca in prima zi. Pretul ala 160 roni e nejustificat de mare.
     
    SVG22 apreciază asta.
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Link-ul este pus informativ. Evident le puteti achizitiona de unde doriti.
    Ca idee, eu am luat de pe site de la Dectane acum 3 ani (daca nu mai mult) aceleasi lampi, am dat 50 sau 55€ pe ele si merg foarte bine si azi.
     
    AndreyPH apreciază asta.
  7. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
  8. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Fiabilitate scazuta in primul rand si aici vorbesc la modul general. Becurile astea "fortate" sa dea mai multa lumina, nu rezista in timp foarte mult. Eu m-am ars cu 3 seturi pana acum, philips, osram si narva. Tot ce este +130%, +100%, +150%, etc, lumineaza un pic mai puternic ce-i drept, insa indubitabil se ard in 3-4-5-6 luni.

    Ca sa-ti dau un exemplu, luasem ultima data niste Philips-uri +130% bla bla super ultra bright nu stiu ce ... la 3 luni mi s-a ars becul pe stanga si am pus in loc unul normal de 8 lei. O luna mai tarziu mi s-a ars si ala de pe dreapta, la fel am pus unul no-name. De peste 1 an merg cu ele si nu au niciun drac...

    Una peste alta, daca nu te deranjeaza sa iei cate un set o data la ceva timp, merita genul asta de becuri. :)
     
  9. cobra1bv

    cobra1bv 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 Sportback S Line - 2.0 TDI 170 HP (CBBB) 2010
    Salut, odata cu ceata asta deasa, am observat aseara ca farul de pe partea soferului bate mai sus decat cel din dreapta, e normal? Sunt farurile stock. Reglajul pe inaltime functioneaza ok, il tin pe minim in jos, dar am observat ca tot primesc flash-uri de la colegii de pe contrasens. Se pot regla usor farurile sau e nevoie sa merg la un service?
     
  10. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Trebuie mers in service si reglat cu aparat special care sa le centreze cum trebuie.
     
    cobra1bv apreciază asta.
  11. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Buna ziua, a montat cineva lupe in farurile stock ? am modificat pana acum 3 seturi cei drept alta marca, nu imi dau seama ce ornamente ar fi bune pentru A3, multumesc.
     
  12. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu cred ca sunt colegi care sa se laude cu asemenea modificare. Cel putin aici pe forum, nu am vazut pe nimeni sa pomeneasca de asa ceva.
    Am gasit si eu de-a lungul timpul, mai multe seturi "home made" cu lupe, si toate aratau foarte ciudat, aproape kitsch, tocmai din cauza ornamentelor lupei. Nu neg faptul ca lumineaza mult mai bine decat becurile cu halogen, si oricum ii stimez pentru faptul ca nu au pus xenon in far cu oglinda, insa d.p.d.v. al look-ului, arata meh ... cel putin ciudat.

    Xenoanele oem au drept ornament ceva foarte finut, un fel de inel in care inconjoara lupa, si arata extraordinar de bine. Ornamentele de GTI sau alte minuni proeminente iti spun sigur ca arata urat.
     
  13. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Sunt total deacord cu tine Andrey, dar farurile stock nu-mi plac cum bat, parca au oglinda prea mica. Am analizat foarte bine OEM-urile si difera de astea stock, sunt 2 curburi ciudate una jos si una langa faza lunga. Imi trebuie ornamente APOLLO si sa le fac cu dremmelul altfel nu vad cum. Ornamentul Apollo trage cel mai bine cu stock. :) Daca se incalzeste si ma apuc de modificare o sa revin cu poze.
     
  14. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Am cautat putin pe net si am gasit ornamentele astea de lupe ---> click

    Modelul E55 Benze cum scrie acolo, aduc cel mai mult la look cu cele oem, nu sunt foarte iesite in exterior sa arate ca nuca in perete. :)
     
  15. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Mersi Andrey, dar nu sunt ok astea, trag un pic a GTI mai lipsesc punctele pe lateral, APPOLLO sunt identice fara striatile alea si trag cel mai bine de OEM.

    EDIT : pe site-ul de la tine se numesc IRIS ! :)
     
    AndreyPH apreciază asta.
  16. SilviuAndrei

    SilviuAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a3 8pA, 2.0tdi cr 170cp quattro cfgb, 2012
    Pentru colegii care vor sa isi activeze US-Style (semnalizari aprinse la 20-30%) faceti asa:
    09.Cent Elect > Coding> Long coding> Byte 07 > la valoarea initiala daca aveti 128 pentru activare functie se socoteste valoarea dorita in modul urmator 128 (cea initiala) + 20 (20% intensitatea la care vreti sa stea semnalizarea aprinsa) = 128+20=148 (148 este valoarea care trebuie introdusa pentru a functiona US-Style la 20%).
    Daca folositi ca la VW adica pleci de la valoarea 0 si pui 20 (aprins 20 %) o sa inceapa sa licareasca luminie din interior de pe portiera, clima, volan). Sper sa fie de ajutor unora ca eu am patit-o si nimeni nu ii dadea de capat. O zi buna.
     
  17. SVG22

    SVG22 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI CBBB 2009 170 CP Quattro
    Salut!
    Am pe masina becuri originale cu xenon D2S Osram (cred ca sunt cele de 4300k) si doresc sa le schimb pentru ca pe faza scurta abia mai vad. Ce imi recomandati? Osram Cool Blue Intense? Night Breaker? Exista si altceva mai bun?
     
    Ultima editare: 25 Feb 2017
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Poate D1S, pe farurile originale nu se potriveste D2S, sau ai lupe custom made ?

    Osram CBI e lumina usor albastruie si gasesti de la 5000k ---> 8000k , Night Breaker gasesti de la 4100k, lumina alb-galbuie, alb - rece depinde ce vrei, sa vezi bine sau arate bine ?! Personal folosesc Osram Xenarc simple 4300k (foto ) si sunt multumit pana acum de ele, din "auzite" Night Breaker ar fi mai puternice, dar nu le-am testat sa am un feedback personal.

    IMG 21.jpg
     
  19. SVG22

    SVG22 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI CBBB 2009 170 CP Quattro
    Lupele nu sunt custom made. Vreau mai intai sa vad bine. Apoi urmeaza aspectul. Presupun ca acela e igniter-ul pentru D1S. La mine arata asa:

    Igniter.jpg
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da, e xenon simplu, mă gândeam la bi-xenon care oricum era fabricat după 2005 , nu văzusem din ce an e fabricată mașina ta.
     

Distribuie pagina asta