1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri Halogen si/sau Bi-Xenon OEM la A3 8P - inlocuire becuri far - inlocuire far

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de andreas, 23 Sep 2010.

  1. SVG22

    SVG22 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI CBBB 2009 170 CP Quattro
    Eu am A3 8P din 2004 (non-facelift) si am reusit sa schimb becurile fara sa demontez ceva. Mi-a incaput mana in spatele farului, dar tot m-am chinuit destul. Din cate stiu, la modelul tau, cea mai buna varianta e cea spusa de tine. Sa dai carenajul jos. Avand in vedere anul de fabricatie al masinii tale, tind sa cred ca ai D3S. Dar o sa te lamuresti singur cand o sa dai becurile jos.
     
    cosmin_moto apreciază asta.
  2. cosmin_moto

    cosmin_moto 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant S line quattro 2018, 2.0 TDI 190Cp
    Am reusit sa schimb becurile fara a demonta farul si implicit bara. Am dat roata jos, am desfacut carenajul din plastic cat sa pot trage putin de el sa imi intre mana prin spatele lui si am avut acces la bec. Becurile pe care le-am gasit montate pe masina sunt D3S.
     
  3. TM-26-BMM

    TM-26-BMM 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A3 2006 SLine,2.0 tdi BMN 170ps
  4. Seby_A3 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 Sportback Ambition, 2.0 TDI, BKD, 2005, 140CP
    Salut,

    Am schimbat si eu becul D3S cu mare grija si fara sa demontez farul si bara.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dar tu nu ai citit ca si el a reusit sa schimbe becul fara sa demonteze bara ?
     
  6. Adx11 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2018
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2011
    Salut și eu am schimbat becurile ds3 osram identice cu ce au fost pe masina. Ideea e Ca la mine rezultatul lasă de dorit deoarece lumina este slaba când ploua nu se văd deloc și le-am reglat dupa aparat la itp. Știe cineva care sa fie problema ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lupa murdara.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sau becuri contrafacute.
     
  9. Adx11 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2018
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2011
    Cum sa curat lupa ? Demontez farurile adica același procedeu ca schimbarea becurilor ? Becurile au fost cumparate de pe eMAG sunt osram xenrac d3s sau cam așa ceva exact ca cele care au fost.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Degeaba cureti lupa daca oglinda este matuita.
    N-am desfacut niciodata un far de A3, nu stiu cat acces ai acolo.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Demontezi = scoti farul efectiv de pe pozitie, il iei in casa sau daca ai un atelier incalzit este ok si cureti lupa cu betisoare de urechi usor si cu atentie = munca de chinez batran. :) Sau folosesti laveta mica din microfibra si antistatica = tot munca de chinez batran.:)
    Scoti becul si cureti lupa prin lacasul becului. Mare grija sa nu bagi obiect ascutit sau care nu este bine protejat la capat pentru ca deteriorezi lupa iremediabil, adica o zgarii. Bafta.
     
  12. Adx11 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2018
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2011
    Pana acum un an a avut lumini foarte bune indiferent de condițiile meteo. Și este din 2011 oare sa se fi matuit farurile așa repede nu are nici 10 ani!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inseamna ca audi66 are dreptate. Becurile sunt fake chiar daca le-ai luat de la Emag. Emag este o platforma de vanzare si atat. Trebuia sa cumperi becuri de la importator. De exemplu trebuia sa cumperi Osram (echivalentul Philips) de la firma Aspad.

    Hint: Sa tii minte ca Audi A3 indiferent de model are printre cele mai bune lupe pentru becuri cu descarcare in gaz = xenon montate vreodata pe orice platforma Audi. Asa ca ce patesti tu nu prea este o problema curenta.

    Am avut Audi A3 8P cu bi-xenon si stiu bine ce spun. Are o lumina aproape perfecta ca si intensitate, chiar mult peste modele noi de Audi inclusiv cu LED.
     
    Ultima editare: 5 Mar 2018
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  14. Adx11 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2018
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2011
    M-am uitat peste comanda și becurile au venit de la autohut.ro. Probabil sunt contra făcute.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De curiozitate, ce pret au avut ?
     
  16. Adx11 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2018
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2011
    247 lei bucata!
    Și sunt și eu de părere ca audi A3 are la xenon cea mai buna lumina, doar ca după ce trece un timp se consuma becurile nu știu ce se întâmpla!
     
  17. Tolas 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2018
    Locație:
    oradea
    Masina:
    Audi A 3 8P
    Salutare tuturor,
    Am achizitionat recent un Audi A 3 8p 2009 insa are un mic inconvenient visual ca sa zic asa . Farul din dreapta este murder in interior o diferenta enorma intre cele doua aparuta in urma inlocuirii celuilalt far care este ca si nou . Ceea ce vreau eu sa va intreb este daca exista ceva variant de a curate farul pe interior sau este necesara inlocuirea acestuia cu totul . ?
    Multumesc ,
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai fi citit pe forum, chiar in acesta pagina ai fi vazut procedeul. In schimb exista riscul sa zgarii lentila si in plus sigur este matuita si nu mai ai ce sa cureti. Asa ca te sfatuiesc sa cumperi ul alt far.
     
  19. moog 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    VW, Passat, 2l, 2006
    Salutare! Am făcut retrofit la un Audi a3 2006. Știe cineva dacă codul de centrală 8p0907279k suporta led? Eu am 8p0907279c și nu prea vrea deloc. Menționez ca am avut xenon de fabrica nu bixenon. Acum am pus faruri OEM bixenon.
     
  20. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Ce led sa suporte? Ai pus faruri de facelift cu DRL pe led sau? Cum adica "nu prea vrea"?
     

Distribuie pagina asta