1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri OE la Audi A4 B5 - schimbare becuri - demontare si reglare far - inlocuire geam faruri - etc.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Gimi, 6 Noi 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, pentru ca reglajul farului e in interior iar cand tu il desfaci de pe masina, nu il poti pune decat in aceeasi pozitie, dat fiind reglajul urechii din interior-jos.
    Motorasul evident ca are mufa, strangi de mustatile alea metalice in lateral si iese mufa. Motorasul nu ai de ce sa il demontezi de pe far daca vrei doar sa demontezi sticla si sa cureti de praf.
    Da jos farul si o sa iti dai seama si singur de mai multe lucruri despre cum e montat.
     
  2. duca18 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4(B5), 1.6 benzina, 1998
    iti multumesc mult pentru raspuns.sigur daca desfac sticla ji dau jos farul nu mi se deregleaza? am mai avut un audi80 b3 si cand am dat jos farul nu l-am mai putut aseza exact in pozitia care a fost si mi s-a dereglat reglajul si abea m-am chinuit si tot nu am reusit sa il reglez la fel.pentru siguranta mea niste date despre reglaj daca ms puteti ajuta(cat de sus sa bata lumina si unde sa fie punctul de lumina).multumesc mult.
     
  3. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Poti sa dai jos sticla linistit, nu se deregleaza. Despre reglaj, cauta pe forum ca gasesti informatii. E simplu, iti trebuie doar un teren drept in fata unui perete, o ruleta si o creta.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sticla face parte din carcasa si este fixa, iar reglajul se face cu oala din interior care este mobila.
     
  5. gila 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2015
    Locație:
    priboieni
    Masina:
    a4 b5 1,6 benzina adp 1995
    Buna ziua
    La a4 b5 din 96 motorasul de la faruri are siguranta de protectie ? Nu imi mai functioneaza reglajul pe farul din stanga.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adica nu iti merge motorasul din far, banuiesc ca vrei sa spui.
    Nu, nu are nici o siguranta special pentru el. Dealtfel daca aveai curiozitatea asta masurai firele ce intra in mufa motorasului.
    Cel mai probabil e mort motorasul.
     
  7. l3moN

    l3moN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2012
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI 150 CP 2014 CJCD
    @gila: Si eu am modelul din 96, 1.9 TDI, dar eu nu stiu nimic de motoras pentru reglare.

    Si ca tot veni vorba, stie cineva cum se regleaza farurile la acest model , fara motorase si daca le pot regla singur sau trebuie duse la ceva atelier specializat ?

    @Cristi : Da, m-am uitat pe pagina anterioara si nu am gasit nimic, dar am gasit in schimb cu cateva paginii in urma, sper sa ma descurc, majoritatea au motorase/xenoane etc, de aceea am intrebat.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    l3moN referitor la reglaj ai citit pagina anterioara si primele pagini din topic ? Obisnuieste-te sa citesti integral topicurile unde scrii/postezi mesaje.

    O seara buna
     
    Ultima editare: 10 Feb 2015
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Toate farurile (fara exceptie) au 2 reglaje manuale (sus-jos si stanga-dreapta).
    Motorasul suplimenteaza reglajul DOAR IN JOS pentru atunci cand masina e incarcata, intrucat spatele se lasa mai jos iar farurile ajung sa bata in ochii celor care circula din contrasens. Din acest motiv, se regleaza pozitia farurilor cu masina goala iar reglajul electric al motorasului sa fie pe pozitia 0. Mutand pozitia pe 1, 2 sau 3 cobori farul mai jos cand esti incarcat si invers dupa ce descarci.
     
    ionut29 apreciază asta.
  10. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Ce parere aveti despre becurile Philips x-treme vision +130% vs cele stock de fabrica?
    Fiabilitate,durata de viata,etc.
     
  11. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Nu am testat, insa am vazut la un cielo, diferenta era vizibila .
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Mar 2015
  12. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Diferenta in bine sau in mai putin bine?
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Durata de viata e mai mica (vezi tabelul de pe spatele cutiei). Poti cauta si postul meu #143 de pe pagina 15 a acestui topic pe care nu l-ai citit, sunt sigur.
    Pretul e imens pentru becuri H7 (circa 100ron).
    Nu bat mai tare decat un kit de xenon.
    Si nu in ultimul rand am o intrebare retorica pentru tine: +130% mai multa lumina fata de ce bec? Nu spun ca nu face mai multa lumina insa dublu si ceva e marketing mincinos.
    Eu am avut becurile din poza de mai jos, cica 100% mai multa lumina... sa zicem ca daca bagam motorina de 100 ron si ma plimbam aiurea, ieseam mai castigat! Undeva in topicul meu cu B5-urile am si spus ca desi e ceva mai multa lumina, nu a meritat banii.
     
    Ultima editare: 15 Mar 2015
  14. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Gabi, am incercat mai tot felul de becuri. Singura diferenta majora am observat-o la cele pe care le am acum, de aproape 4 ani, Osram Night Breaker. Si nu am ultimul model, Unlimitted. Ma refer strict la farurile mele, cele OEM ale masinii. In rest, nu ma pronunt. Despre X-treme vision, un coleg de-al meu imi spunea ca a dat banii degeaba, dar e doar parerea lui.
     
  15. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Despre Osram Night Breaker am si eu doar cuvinte de lauda. Am avut montate pe doua A4 si se vede diferenta. Si pe actualul A4 B5 fl am avut vreun an montate si le-am dat jos cand am montat kit xenon, dar becurile inca merg binemersi pe masina fratelui meu (tot un A4 B5 fl)
     
  16. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Ovidiu,intrebarile retorice nu trebuie sa m-i le adresezi mie,eventual producatorului care a scris pe ambalaj "+130",eu nu am facut altceva decat sa reproduc ceea ce,acesta a zis.Daca stiam cum sta treaba cu becurile respective,in mod sigur nu mai postam.De asta am intrebat si eu,in ideea ca poate cineva a folosit si eram curios sa vad chiar exista acel ++130.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Gabi, hai sa o luam logic.
    Mai multa lumina = mai mare consum ->
    Mai mare consum = mai mare disipare de caldura ->
    Mai mare disipare de caldura = distrugerea (arderea) oalei farului

    Acelasi lucru il repet si la xenon: nu puneti xenon de 55w, e cel mai ok cel de 35w. Cel de 55w, logic ca fiind mai puternic face ceva mai multa lumina, insa arde oala din spatele becului. Deci aceeasi treaba si cu becurile astea cu mai multa lumina...
    Daca nu vezi bine cu becuri normale noi, schimba farurile. In urma cu 10-15 ani, cand B5-ul tau avea becuri normale se vedea bine cu ele. De ce crezi tu ca acum nu se mai vad bine? Or fi becurile prea slabe sau or fi farurile prea batrane?
     
  18. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Farurile sunt batrane dar se vad bine,dar ce sa-i faci daca vrem mofturi si sa aducem un plus masinii.Acuma serios vorbind,cred ca nu se merita sa dai 100 lei pe becurile alea,cred ca ar fi mai avantajos cu un kit xenon si cand spun avantajos ma refer din toate punctele de vedere.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va rog sa nu dezbatem subiectul xenon in acest topic. Exista alte topicuri unde o puteti face.

    Ca si becuri H7 iti recomand Bosch Xenon Silver sau Osram Night Braker Unilimited. Eu astea le folosesc de ani de zile pe alte masini cu becuri H7 si sunt foarte multumit de lumina lor.
     
  20. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am inteles,si dintre cele doua care ar fi cel mai bun din punctul tau de vedere?
     

Distribuie pagina asta