1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri OE la Audi A4 B5 - schimbare becuri - demontare si reglare far - inlocuire geam faruri - etc.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Gimi, 6 Noi 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Greu de spus. Inclin spre Bosch. Eu le am montate pe o masina de peste 4 ani cele Bosch si sunt ca in prima zi. Pretul este putin mai mare fata de Osram. Oricum, orice ai alege sunt peste medie amandoua.
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Exista kit reparatie urechi pt far original valeo?
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Este. Circa 85 ron costa.
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Daca te rog imi spui sub ce nume sa-l caut? Sau unde gasesc asa ceva? Mulțumesc!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact cum ai mentionat in mesajul anterior. Mergi la reprezentanta si il gasesti acolo la pretul mentionat de Ovidiu. Bafta
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Am înțeles! O zi buna!
     
  7. robert2691 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B5 Avant 1.9TDI 81kW 110PS
    Ce părere aveți despre becurile "scumpe"? Adică se merita în jur de 100 lei pe 2 becuri? Un exemplu ar fi Bosch plus 90%. Sau la Philips extreme vision. Ați testat astfel de becuri? Se merita?
     
  8. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Salut Robert! S-a mai vorbit despre dilema ta...
    Eu de exemplu am Philips extrem vision de 1 an si jumatate. La inceput eram incantat de ele, "parca" luminau 100% cum se lauda ei. Intre timp si-au mai pierdut din putere (la iluminat ma refer)... ce sa spun mai pe scurt: sunt mai rezistente fata de becurile de 14-17 lei :friends:
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu merita 100 ron.
     
  10. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Si eu sunt de parere ca nu merita banii, dar avand in vedere ca e singura solutie pentru a avea o lumina decenta consider ca nu avem de ales. Eu sunt multumit de becurile Philips, dar de cele ambalate individual cu plasticul lipit de folia de carton, nu de seturile de 2 bucati in cutie care sunt ceva mai ieftine, dar sunt prăștii. E singura solutie legala si se vede clar diferenta fata de becurile de 15 - 20 lei. Si Osram se tine bine, la preturi ceva mai decente, dar dupa parerea mea, nu egaleaza Philips.
     
  11. robert2691 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B5 Avant 1.9TDI 81kW 110PS
    Am înțeles, mersi. Și oricum asta depinde și de far. Cat este curat. Dacă e matuit, nu prea vezi diferența. Și oglinda din far asemenea. Cred ca dacă as schimba becurile de faza scurta și cele de ceata (care sunt de asemenea tot în far) cu becuri care se spune ca sunt mai puternice cu pana 90% fata de cele obișnuite, s-ar vedea într-adevăr diferența. Dar cine da în jur de 50 euro pe 4 becuri.... Am găsit un clip pe tube tare interesat. Avea ala niște faruri zici avea soarele în far.
     
  12. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    A reusit cineva sa schimbe motorasul de reglaj al farului fara sa-l dea jos?(ma refer la far).M-am chinuit ceva ca sa scot motorasul ,dar la montat este foarte greu datorita faptului ca oglinda farului se misca si nu reusesc sa infing motorasul in locasul de la oglinda.A schimbat cineva,ceva idei? Sau trebuie dat jos farul si demontat sticla.
     
  13. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Cel mai simplu dai farul jos scoti sticla si montezi motorasul si te chinui mai putin. Acum depinde cum e montata sticla la facelift daca e lipita sau e prinsa in cleme ca la nonfacelift
    . Daca e lipita sticla atunci ai ceva de munca sau o gadili pana prinzi posita in care se blochiaza oginda si pui motorasul
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Gabi, nu inteleg de ce te feresti sa demontezi farul. Daca aveai B7, te-as fi inteles.
    Scoti afara becul de faza scurta si bagi degetul mic pe gaura aia. Apoi in timp ce cu degetul mic tragi ansamblul oglinda/lupa spre motor cu cealalta bagi motorasul. Banuiesc ca stii ca trebuie sa il agati stramb si apiu sa il fixezi normal.
    Daca nu reusesti in primul minut, da jos farul. O sa termini mai repede decat daca nu dai jos farul.

    Ionut, incepand cu 1999, pe Audi nu mai exista far care sa nu aibe "sticla" lipita.
     
  15. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am reusit sa schimb motorasul ala.A trebuit dat jos farul, si cu putina indemanare s-a rezolvat.Multumesc Ovidiu pentru indicatii.
     
  16. Andry

    Andry 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2015
    Locație:
    SB/BV
    Masina:
    Allroad 2.5TDI V6 BAU 2004
    Indicaţii pentru cei aflaţi în aceaşi situaţie: cel mai rapid este să detensionaţi oglinda farului rotind şurubul de reglaj pe orizontală, astfel încât oglinda va avea destul joc încât să puteţi introduce uşor tija motoraşului în locaşul de pe oglindă.

    La mine nu funcţionau motoraşele, problema a fost din interiorul butonului de comandă, un traseu de pe circuitul imprimat era ars.
     
  17. bogdans19 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4, 1.9 TDI AJM, 2000
    Salut, am cautat pe topic dar nu am gasit cum se schimba becul de pozitie. Cel de pe faza scurta cu lupa e intr-o parte, iar capacul unde e faza lunga e altul iar acolo nu vad foarte bine inauntru ca sa schimb becul.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Initial, am citit mesajul tau si e clar, vrei sa schimbi becul de pozitie.
    Apoi te-am pierdut. Cel de pe faza scurta NU E bec de pozitie. Iar capacul celalalt... e pentru becul de faza lunga si tot acolo e si becul de pozitie. Bagi 2 degete si tragi de soclul becului de pozitie inspre afara.
     
  19. spanu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    B-n
    Masina:
    Audi a4 avant 2I tdi 2007 B7
    Nu imi spune si mie ce tip de soclu este la pozitie la farul de tip cu xenon din fabrica la A4 B5 2001? As vrea sa inlocuiesc cu led pozitia.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    spanu Deci, te duci frumos la mașină, deschizi capota și scoți capacul de la fază lungă de la farul stând. Tragi de soclu afară și te uiți la bec/soclu. Durează 1 minut. De ce trebuie să scrii pe forum chestii simple pe care poți să le verifica singur fără să demontezi nimic și la care risti să primești informații eronate.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Sep 2015

Distribuie pagina asta