1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri far la A8 D4 - schimbare - erori - codari faruri Led - probleme diverse

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de adi_sax, 12 Mar 2016.

  1. adi_sax 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 Allroad
    Buna ziua ,

    Am un A8 din 2012 cu faruri led ..Am fost plecat din tara si pe parcursul calatoriei ambele faruri sau aburit pe interior .Ajuns acasa aceste au ramas la fel .Am mers la service autorizat si mi sa spus ca sunt de vina aerisitoarele de la faruri.Le-am schimbat si problema persista...adica farurile sunt aburite in continuare...
    Stie cineva ceva ? S-a mai intamplat si altora ?
    Multumesc ...anticipat de sugestii sau sfaturi..

    Adi...
     
    mmunt și Bogddan apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este o "booala" comuna in ultimii ani la Audi si in general la grupul VAG aburirea farurilor. Eu patesc asta la alte masini noi (VW Golf - Seat) din grupul VAG. Cred ca trebuie sa te impaci cu ideea. Scoate capacul din spate al farului (daca se poate adica daca ai faruri cu becuri ce au descarcare in gaz- xenon) cateva ore daca ai posibilitatea sa lasi masina intr-un garaj cat de cat incalzit si ulterior montezi capacul la loc si vezi daca mai face. Acum este exact perioada cu umezeala maxima si din cauza asta ti se intampla asta. Bafta.
     
    lucian190 apreciază asta.
  3. adi_sax 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 Allroad
    Ciudat este ca pana acum nu am mai patit asa ceva ...si deodata ambele faruri ??? Aici nu inteleg....dar sa zicem ...Dar la asa masina ai ceva asteptari !!! NU ??
    Multumesc de sfaturi ....Problema este ca farul nu se poate desface ....!!! Ca sa aerisesc !!! Are un orificiu de comunicare cu exteriorul...atat..
    Multumesc...
     
  4. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Ar trebui pus un tester pentru a verifica functionarea ventilatoarelor cat si senzorii de temperatura din faruri. Insa, intai de toate, dupa cum te-a sfatuit si Cristi, ar trebui sa le "usuci"pe interior. Se dau jos de pe masina (3 suruburu) iar capacele din spate sunt prinse tot cu suruburi si se dau jos. Daca tot demontezi farurile, sa verifici si furtunasele de aerisire.
     
  5. adi_sax 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 Allroad
    Neata ,
    Da, am schimbat aerisitoarele de la ambele faruri si problema persista .... Cei de la la service spun sa circul asa ca se vor usca singure..!! Daca duc masina la spalatorie , cum am iesit cu ea afara farul din dreapta se abureste instant....si nu stiu de ce ? Cel din stg nu mai abureste asa tare..
    Merg asa pana se vor usca ...dar eu nu am vazut A8 pe strada cu farurile aburite !!!!
    Multumesc...
     
  6. Velescu Beniamin 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2016
    Locație:
    Resita
    Masina:
    skoda octavia
    Salut,
    Ma gandesc sa achizitionez un Audi A8 D4 din 2012, dar vreau sa ii instalez farurile matrix de pe modele noi. Am inteles ca trebuia bara plus capota si farurile plus un adaptor. Intrebarea mea este daca vor functiona ca si cele de pe 2015 sau trebuie programate pentru recunoasterea automata a vehiculelor din fata cand esti cu faza lunga ? Multumesc
     
  7. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Cred ca nu farurile iti recunosc vehiculele din fata, cum nici stergatoarele nu recunosc cand incepe sa ploua. Senzorii de lumina de obicei sunt montati pe oglinda centrala.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca ai High Beam Assist ca optiune pe masina vor functiona.
    Exact, senzorul este in oglinda retrovizoare.
     
  9. alin100

    alin100 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2012
    Locație:
    galati
    Masina:
    S7,4000cm,2013
    Apropo de faruri,am de gand si eu sa cumpar un Audi S8,ceva 2013-2014....Cred ca au standard Matrix lights,dar intrebarea este la semnalizare,au standard semnalizari dinamice fata si spate?M-am uitat pe Youtube,dar nu sunt sigur.Cineva care stie?
     
  10. florianos 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2016
    Locație:
    londra
    Masina:
    A8 3.0 tdi LWB, 2015
    Semnalizarea dinamica se activeaza cu VCDS
     
  11. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
    Salut,
    Ai idee se poate activa si la model cu far normal Xenon din 2011 ?
     
  12. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Salutări,

    Din ce stiu Eu, semnalizarea dynamica au doar cele de la facelift incoa. Restul nu au nici macar optiune din VCDS.

    Dacă totusi a reusit cineva din faruri 2010-2012 xenon si full led sa aiba dynamic signaling sunt si eu curios cum se face.
     
  13. Marius Podiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2017
    Locație:
    London
    Masina:
    Audi A8, 3.0 Diesel 2013
    Eu am un Audi A8 D4 din 2013. Ideea e ca nu mai funcționează High Beam la mine. E ceva ce trebuie sa fac din vag ? Va rog ajutați-mă. Înainte funcționau dar m-am uitat puțin prin long coding cu OBDeleven si acum nu mai merge faza lunga. Mulțumesc
     
  14. Alex sv

    Alex sv 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a8 3.0tdi 2013
    Buna tuturor,
    Vreau sa reglez farurile la A8 2012 cu volan dreapta pentru RAR. Are optiune pentru EU, dar nu este de ajuns. Stie cineva cum ? Va multumesc.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai ce sa reglezi. Iti trebuie alte faruri pentru a corespunde circulatiei normale si a trece inspectia R.A.R.
     
    Alex sv apreciază asta.
  16. Andreyhot

    Andreyhot 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Salut,
    La un Audi A8 D4 am fost sa polisez bara din fata și când m-am dus sa o iau tocmai seara am văzut ce s-a întâmplat. Cum a fost posibil sa între picatelele alea de polish în interiorul farului ? Țin sa mentionez ca nu am nici un fel de problema cu aburire sau sa fie sparte. Problema este cum pot sa le aduc înapoi ca noi în interior ?
     
  17. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Salut,
    La un Audi A8 D4 (4H) am cumparat faruri full led, am pus BCM1 (4H0 907 063 CG) care suporta faruri led (cu LIN la T16C/ pin 1) dar m-am blocat la instalatia electrica. Conform ELSA, am nevoie de LIN de la faruri la pin 1 T16C in BCM1. Din ce am observat, la farul din stanga in pin 14 intra LIN, la dreptul la fel, dar firul trebuie sa fie acelasi si conectat direct in BCM1 sau trebuie sa il leg si la altceva ?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai iti arata destul de clar in schema.
    Unesti ambele LIN-uri si ori te “intepi” in cablajul principal (B710), ori duci firul direct la BCM1.
    Nu ai LIN stanga si LIN dreapta, e unic.
     
    Tudor.chirila apreciază asta.
  19. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Stiti cumva codul pinilor care intra in mufa ? Am gasit N10335807 pentru cablu cu sectiunea de 1 mm2 dar nu sunt sigur daca e bun.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce pini, ce mufa ?
     

Distribuie pagina asta