1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A4 B9 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de saionut, 20 Noi 2018.

  1. gociu_vio@yahoo.com

    gociu_vio@yahoo.com 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 S-tronic 2.0 TDI 190cp,2018
    Salutare,

    Stie cineva codarea pt semnalizarea la far led (nu matrix) sa se aprinda ca in poza atasata?
     
  2. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Ai putea fi mai specific? In poza atasata se vede semnalizarea fff puternic, proabil din cauza camerei sau a luminii exterioare. Ce vrei mai exact sa modifici la semnalizare?
     
  3. gociu_vio@yahoo.com

    gociu_vio@yahoo.com 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 S-tronic 2.0 TDI 190cp,2018
    Am codat ceva si acum semnalizeaza ca in poza de mai jos,adica doar partea de sus a DRL.La mine initial semnaliza cu tot ''ínelul''

    upload_2020-2-11_6-54-13.png
     
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Standard semnalizeaza doar partea de sus ca in poza atasata de tine la LED si LED Matrix. Probabil ca cine a avut masina inainte a vrut sa semnalizeze diferit. Era interesant de vazut cum semnaliza inainte, ai vreo poza ?
     
  5. gociu_vio@yahoo.com

    gociu_vio@yahoo.com 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B9 S-tronic 2.0 TDI 190cp,2018
    Masina este cumparata din Romania asa a venit de noua.Intradevar toate pe care le-am gasit pe net semnalizeaza doar partea de sus,insa este din codare.

    upload_2020-2-14_6-23-52.png
     
  6. niccoo

    niccoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 8W2 B9, 2016
    Salutare,
    Stie cineva cum se demonteaza farurile la Audi A4 B9 (8W2) model 2015 - prezent ? Ma intereseaza in special procedura pentru farul drept. Multumesc
     
  7. CristiT

    CristiT 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9 8W5 2.0 TDI 190CP 2017
    A facut cineva retofit de la faruri full led la matrix led. Stiu ca trebuie sa existe si alte optiuni pe masina (de exemplu camera fata) dar le am deja pe toate si trebuie doar montajul si codarea noilor faruri.
     
  8. ierusalim

    ierusalim 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2011
    Locație:
    Vatra Dornei
    Masina:
    audi a4 2.0 Tdi 2017 190 ps
    Ma poate ajuta cineva care stie ? La un Audi A4 2016 ce are LED-Tagfahrlicht( LED-uri de lumină de zi) si Xenon-Scheinwerfer Plus (Abblend- und Fernlicht) (Faruri xenon plus (față mică și înaltă) se poate trece la Matrix ? Multumesc
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  10. ierusalim

    ierusalim 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2011
    Locație:
    Vatra Dornei
    Masina:
    audi a4 2.0 Tdi 2017 190 ps
    Multumesc.
     
  11. Horatiu1977 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line Quattro, 190 CP, 2017
    Salut,
    Am instalat (in farurile xenon plus cu becuri OE din fabrica D5S de 25 W) leduri de 35 W la faza scurta si pentru faza lunga iar la cele pentru ceata am montat leduri 35W. Diferenta este majora, recomand.
     
  12. srulz

    srulz 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI
    Salut,
    De cand am luat masina (cateva luni) nu am avut drumuri noaptea decat de vreo doua ori (prin oras) si spre surprinderea mea, nu am vazut niciodata xenon asa slab ca la A4 B9... in plus prin parcarile subterane am constatat ca nici macar cornering nu are (ma asteptam sa se aprinda halogenele allweather din laterale). Din ce am citit aici, constat ca exista defapt 3 sisteme de faruri pe B9, Xenon Plus, Led si Led Matrix. Din moment ce am pe masina Xenon banuiesc ca este Xenon Plus (desi, nu m-ar mira sa fie si aici cu cantec). La acest sistem stie cineva daca:
    - are autoleveling ?
    - daca nu se misca lupa la xenon stanga/dreapta cum se poate activa cornering pe halogenele allweather din far ?
    - ledurile de zi (DRL) daca se ard se schimba tot farul sau se poate inlocui doar ledul ?

    - @Horatiu1977 ce bec de 35W ai pus pe faza scurta si ce bec D5S pe lunga ?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este ca nu ai citit nimic din manual si nu ai citit nimic pe din ce este scris pe acest forum referitor la ce ai intrebat ?
    1 - are autoleveling. Toate farurile au sistem de autoleveling pe puntile masinii sau chiar in far
    2 - nu se activeaza nimic pentru ca ai functia cornering sau nu o ai. Cornering-ul la masina pe care o ai este dat de becuri separate la farurile normale cu bec si la farurile ce au becuri descarcare cu gaz = xenon, ori/ sau se misca LED-urile la farurile cu LED.
    3 - se schimba tot farul.

    Nu te mai repeta cu intrebari care au deja raspuns aici pe forum chiar daca nu in acest topic ( de exemplu trebuia sa citesti pagina anterioara sa vezi ce fel de faruri exista pe masina ta) si te rog sa citesti obligatoriu manualul de utilizare si intretinere pentru masina ta. Ce a fost sters NU are legatura cu acest topic si nu discuti sau intrebi (din mai multe motive) despre ceva ce nu are legatura cu acest topic .
     
  14. Horatiu1977 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line Quattro, 190 CP, 2017
    Salut @srulz,
    Pentru schimbat becurile faza scurta/lunga trebuie sa demontezi bara fata. Becurile faza lunga/scurta sunt tip D5S eu am pus inlocuitor led de 35 W iar pentru ceata (daca nu gresesc) sunt H8 si am pus inlocuitor led de 35 W. Diferenta este majora fata de xenonul de 25W montat de fabrica Audi. Acele becuri OE montate din fabrica in faruri, sunt facute cred pentru cei care circula doar ziua.
     
  15. Catanescu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B9 2022
    Salut,
    La masina din profil un Audi A4 B9 cu faruri Matrix, par a fi aburite in special noaptea cand si folosesc functia Matrix, atasez cateva poze.
    Masina e noua, ridicata marti 15 Noiembrie de la dealer. Credeti ca este o problema ? Multumesc.
     
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    La Audi A4 B9 era o problema cu microfisuri de la inchis si trantit capota.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la garantie (dar nu stiu cata intelegere vei gasi pentru schimbare farurilor). Una din cauze este cea descrisa de @bobalex18. Alta cauza este faptul ca asa se intampla in tot grupul VAG cu farurile. Si eu patesc acelasi lucru adica sa se abureasca farurile (la alta marca din grupul VAG) la o masina relativ noua ca si an de fabricatie. Sunt prost construite si apar microfisuri in far. Citeste si mesajul scris de mine in prima pagina. Nu trebuia a intrebi nimic doar sa citesti. Ai toate explicatiile aici pe forum. Nu degeaba ti-a disparut primul mesaj.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  18. Catanescu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B9 2022
    Multumesc frumos.
     
  19. srulz

    srulz 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI
    Salut,
    In primul rand nu vreau sa creez nicio polemica cu cat am citit fiecare si ce ...
    In al doilea rand degeaba citesti topicuri vechi pentru ca in multe cazuri ceea ce se aplica la B8 nu mai e valabil la Audi A4 B9
    In al treilea rand, ma gandesc ca daca e forum pentru Audi putem sa impartasim la obiect niste informatii intre pasionati, asa ca revin cu niste lucruri concrete referitoare la farurile Xenon Plus de la A4 B9 pana in facelift:

    1- Autoleveling are dar, ce am eu este static, adica un sensor pe bratul superior stanga spate comanda prin BCM motorasele de la lupe sa coboare in functie de incarcarea masinii. La aprindera farurilor nu se face test sus/jos. Mai mult de atat, farurile nu au module ci sunt controlate direct din BCM, in far avem motorasele de reglaj sus/jos, o bobina care muta lupa in sus pentru faza mare, un bec D5S care are incorporat si balastul (de aia este atat de scump), un halogen pentru luminele All Weather, Ledul DRL si becul de semnalizare. Tot ce se poate coda/verifica pe faruri se face din Centrala Electrica 09. Pe vremuri se facea din modulele de far ... dar aici Audi a evoluat mult dupa cum se vede la punctul urmator:
    2 - Da se poate activa cornering pe halogenele All Weather, dar partea interesanta e ca, odata activat cornering-ul, adica la viteza sub 32 km/h cu luminile pe Auto, sa se aprinda halogenele stanga/dreapta la viraj, insa, luminile All Weather nu vor mai functiona din buton, pentru ca asa e la B9, BCM nu suporta si cornering si lumini de ceata in acelasi timp.

    Multumesc tuturor celor ce au impartasit din experinta si va doresc Sarbatori Fericite si drumuri fara probleme !
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta