1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  2. albescu valentin

    albescu valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C6 2006 2.0 TDI 140cp
    Salut baieti, ajutați mă și pe mine cu niste răspunsuri privind luminile de zi . Mașina A6 C6 2006 , 2.0 tdi. wauzzz4f26n178016. Nu reușesc să mi dau seama daca am o astfel de funcție. Pe modul Auto funcționează doar aprinderea normala a tuturor becurilor ,fata- spate, dar asta doar seara sau pe lumina scăzută. Farurile sunt halogen, h1 - fază lunga , H7 - scurtă și bineînțeles bec poziție. Asta fiind configurația, am sau nu funcție de DRL sau lumini de zi? In modul exterior lighting am doar funcția coming și living home. Am tot citit că mulți aveți xenon, bixenon, un bec suplimentar in fata,etc. dar la mine sunt doar cele menționate. Mulțumesc anticipat.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    NU ai DRL = functia lumini de zi pe masina.
     
  4. albescu valentin

    albescu valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C6 2006 2.0 TDI 140cp
    Multumesc mult, Cristi.
     
  5. Bogdan P 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 , 3.0 quattro, 2007
    Salutare. Am si eu un A6 C6 la care am rezolvat aproape toate problemele pana la Adaptive Lighting System. Am rasfoit topicul si google-ul in ultimele zile dar tot nu am gasit un raspuns si o rezolvare exacta la problema. Aceasta este eroarea de pe VCDS. Ce ar trebui sa schimb sau eventual sa repar?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Farul cu totul. Mai mult ca sigur motorasul pentru AFS este defect sau calculatorul AFS este defect. Cine ti-a facut diagnoza trebuia sa-ti spuna ce ai de facut. Cand facem diagnoza mergem la profesionisti ce au VCDS original, nu ne jucam noi cu calculatorul si interfata VCDS mizerie clona chinezeasca si pe urma intrebam pe forumuri pentru ca nu ne pricepem. Nu ai citit topicul integral si asta se vede.

    La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
    kosty și Bogdan P apreciază asta.
  7. Bogdan P 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 , 3.0 quattro, 2007
    Pai el mi-a spus ca ar trebui sa schimb modulul de lumini/afs ca nu primeste niciun semnal din faruri sa-mi poata spuna daca sunt ambele defecte sau doar unul si mi-a mai spus ca eroarea care o da VCDS pe faruri are alt cod. Unde gasesc modulul ? Sub volan langa cel de confort sau in alta part e? As incepe de acolo inainte sa-mi schimb si farurile.
    Mersi
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa cum intrebi te asigur ca este cazul sa cauti un electrian auto competent dedicat VAG. Calculatorul pentru AFS este pe far. Mai ai un calculator in masina dar ala este pentru altceva. Despre tot ce intrebi este scris deja pe forum si nu ne repetam cu intrebarile si raspunsurile, deja scrise, aici pe forum. Bafta.
     
    Adrian Vesa și Bogdan P apreciază asta.
  9. radu maerean 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2019
    Locație:
    suedia/bistrita
    Masina:
    audi a6 c6 2 tfsi 2006
    Salutare!!

    Si eu am probleme cu farurile pe faza lunga. Am bixenon,am schimbat becurile ,am montat philips(cele vechi fiind putin afumate). La faza scurta e ok,la faza lunga nu am o lumina in profunzime ci mai curand una disipata. Stiti cumva care ar fi problema
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Schimba lupele.
     
    Adrian Vesa apreciază asta.
  11. radu maerean 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2019
    Locație:
    suedia/bistrita
    Masina:
    audi a6 c6 2 tfsi 2006
    ok, mersi
     
  12. Bogdan cucerdean 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Sheffield uk
    Masina:
    Audi a6 2.0 2007
    Salut,
    Am nevoie si eu de o schemă mufa far, semnificatie pentru fiecare fir / cablu din mufa. Motivul este ca doresc sa leg un led pe becul de poziție si semnalizare. Multumesc.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are timp nimeni de asa ceva. Descarca ELSA (o gasesti la noi pe forum) si te ajuti singur. Bafta.
     
  14. Bogdan cucerdean 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Sheffield uk
    Masina:
    Audi a6 2.0 2007
    Da-mi te rog mai multe detalii, ce e Elsa, unde o gasesc ...
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu intreba ce este ELSA pentru ca asta inseamna ca nu stii cu ce se "mananca masina asta, ce inseamna instalatia electrica, diagnoza si altele. Mergi la un profesionist in electrica pentru ca in felul in care ai pus intrebarea treaba e clara si risti poate sa iti dai foc singur la propriu.
    Mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici si care te poate ajuta. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  16. AlexandruC

    AlexandruC 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    A8L , 3.0 TDI CTBA , 2014
    Dupa ce am citit o mare parte din acest topic si urmarind multele videoclipuri despre lupele Hella Evo-x R m-am decis sa fac si eu aceasta schimbare. Dar, m-am lovit de diferitele branduri care vand aceste lupe tip Hella astfel incat am urmarit un link pe olx despre aceste lupe amintite in topic
    Am cautat pe Google si am mai gasit urmatoarele 2 tipuri de lupe si nu stiu daca sunt doar vandute sub brand dar toate sunt la fel sau difera calitatea acestora. Multumesc anticipat.
    Ah, si ar mai fi niste baieti cu care am discutat pe facebook si mi-au spus ca ar costa undeva la 700 de lei cu tot cu manopera, montajul si modificarea farului, dar le-as schimba personal mai ales ca nu e nevoie sa decapsez farul.

    https://www.emag.ro/lupe-bixenon-xt...MZsTiBuc72IFoPJA7dFkENxDzWG2xFsxoCzD8QAvD_BwE

    https://www.emag.ro/lupe-bixenon-d2...pDvmsTd2EqfCzyD-aGK9bsPWyz4_U0khoCCtMQAvD_BwE
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    NU pune varianta cu prindere a becului prin inel.
    Este mai scurta si o sa se vada urat la imbinarea cu ornamentul cromat (lupa o sa fie mai inauntrul farului decat ornamentul).
    Pune varianta clasica, cu prindere a becului prin clema.
     
  18. AlexandruC

    AlexandruC 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2016
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    A8L , 3.0 TDI CTBA , 2014
    Adica ar trebui sa cumpar varianta 1.0 ? Imi puteti lasa dvs totusi un link cu produsul exact pentru masina mea , n-as vrea sa iau vreo teapa cu lupele . Farurile sunt fara AFS
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, varianta 1.0.
     
  20. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Cu toate ca este cam tarziu banuiesc, solutia este sa codezi urmatoarele fara AFS - Can - Instrument clusters si Bordnetz cu xenon simplu fara AFS.
    Mai departe trebuie scoasa definitiv siguranta Nr. 9 de pe partea Dynamic Headlight Range Control (Automatic Headlights) si scoasa temporar, pentru cateva secunde, siguranta Instrumentelor de bord si CAN. Nu uita: doar siguranta 9 de pe partea dreapta din portul maro (Std.2) va ramane scoasa permanent pentru ca acum vei avea doar bixenon fara AFS. Dupa ce pui sigurantele bordului si CAN la loc, pune contactul si sterge erorile stocate (eu folosesc autoscan pe VCDS sau VCP, ce ai tu la indemana). Sper ca am explicat pe intelesul tuturor si daca nu intelegeti va pot explica mai detaliat dar momentan sunt rupt de somn.
     

Distribuie pagina asta