1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de succesio, 23 Oct 2014.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Vezi ca ai o siguranta verde de 30A sub volan arsa. De acolo aceste probleme.

    FB_IMG_1608069926191.jpg
     
    lucaflo26 și Dany 07 apreciază asta.
  2. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Multumesc mult Marian! O sa ma duc la un electrician, ca nu ma bag sa umblu pe acolo. N-am scule pentru desfacut masina. Vroiam doar sa am o idee depre ce e vorba, ca sa nu ajung la service si sa mi se spuna ca trebuiesc schimbate nu stiu cate module, cabluri si eventual jumatate de masina. (nu ca ar fi o problema asta, daca chiar asa ar trebui) Nu am patit personal, dar am auzit de situatii de genul acesta. Consider ca e mai bine sa am idee si sa fiu informat, decat sa merg pe incredere. Stima si o noapte linistita!
     
  3. Otto0907 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7
    Va salut,
    Detin, de 8 luni, un A6 C7 BiTdi dotat cu faruri matrix dar pana acum cateva zile nu am observat ca farurile nu functioneaza corect pe faza scurta. Ma refer la faptul ca nu se aprind toate led-urile aferente fazei scurte. Cele trei leduri pe lateral nu se aprind. Am postat o poza cu cele trei led-uri. Mentionez ca acele led-uri nu functioneaza nici pe partea stamga nici pe partea dreapta iar in bord nu imi apare nici o eroare. Va multumesc anticipat.

    3B4B90BD-7CCD-4E08-9C3B-236162BF22CD.png
     
    CristianPodar apreciază asta.
  4. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    Salutare,
    La masina mea (din profil) intampin urmatoarea problema: na mai functioneaza faza lunga pe dreapta. Atunci cand cuplez faza lunga primesc 3 erori in bord:
    - Fernlichassistent Systemstorung
    - Audi adaptive lights storung
    - Fernlicht rechts storung

    Dupa o scanare VCDS am primit urmatoarele:

    2 Faults Found:
    0038 - Adjusting Motor for Variable Lighting Right
    C1097 07 [008] - Mechanical Failure
    Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
    Freeze Frame:
    Fault Status: 00000001
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 247
    Mileage: 174979 km
    Date: 2021.01.31
    Time: 20:17:43

    0046 - Sensor for Variable Lighting Motor Right
    C1099 02 [008] - Signal Failure
    Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
    Freeze Frame:
    Fault Status: 00000001
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 247
    Mileage: 174979 km
    Date: 2021.01.31
    Time: 20:17:43
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa ce verifici cablajul din far si mufele care intra in far mai mult ca sigur trebuie inlocuit farul deoarece motorasul pentru reglaj si pozitie a lentilei se afla in far iar farul nu poate fi desfacut pentru a inlocui motorasul care oricum nu se gaseste ca si piesa separata.
    De ce folositi diagnoza daca nu stiti ce sa faceti cu ea si nu stiti unde sa umblati, conform ELSA, in urma diagnozei ?

    Si la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  6. Răzvan.c.l

    Răzvan.c.l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7 CGLC WAUZZZ4G4CN034388 2012
    Salut,
    La masina mea Audi A6 C7 2.0 TDI an 2012 de doua zile îmi apare în bord "Front right side light- Front left side light" dar ambele faze funcționează perfect.
    Se pot arde ledurile (DRL) la ambele faruri în același timp ? Am cautat în manual și nu găsesc siguranță pentru acele leduri.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Verifica sigurantele de sub volan. Una este responsabila pentru DRL.
     
  8. Răzvan.c.l

    Răzvan.c.l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7 CGLC WAUZZZ4G4CN034388 2012
    Marian, Le-am verificat astăzi pe toate, nu am găsit arse din cele de 30.
    Acesta este codul farurilor.
    Am tot întrebat pe la service-uri și toți îmi spun ca nu se ard niciodată sau nu se ard în același timp.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  10. Răzvan.c.l

    Răzvan.c.l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7 CGLC WAUZZZ4G4CN034388 2012
    Am desfăcut panoul, nicio siguranță din cele de 30 A nu este arsa. Este normala sa fie doar doua ? Am mai montat o siguranță dar tot nu s-au aprins.
    Ce as mai putea verifica ? Mulțumesc.

    IMG_20210212_214116.jpg
     
  11. CristianS95 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6, 2L, 2013
    Salutare,
    Se poate schimba doar sticla farului, de pe un far cu xenon, care este putin crapat ?
     
  12. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Da, se poate schimba sticla. Este operatiune destul de migaloasa, in zona noastra exista cineva care face acest lucru.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E destul de usor, daca nu ai 2 maini stangi.
    Iei “plasticurile” de pe Aliexpress, ca nici cele OE nu sunt de sticla, o rola de butyl-rubber, o cutie de carton in care sa incapa farul, un pistol cu aer cald si 5-6 cleme (care o sa iti trebuiasca la montaj).
    Intre pistol si far se pune o bucata de carton, pentru a evita ca fluxul de aer cald sa loveasca direct farul, in caz contrar se va deforma. Exista tutorial pe youtube de unde te poti inspira.
     
  14. marcean adrian ion 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2017
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    audi a6 2.0 tdi 2013
    Salutare,
    La farul stang la masina din profil un Audi A6 C7 din 2013 in urma unui accident nu foarte grav am fost nevoit sa schimb farul stang complet.
    După ce l-am schimbat nu a funcționat nimic. Am schimbat și unitatea de comanda lampa descărcare gaz plus becul xenon. Toată problema a fost de la o siguranță de 30 A care alimenta releu. S-a aprins banda de leduri, semnalizarea și restul în afara de becul cu xenon. Am verificat toate sigurantele plus unitatea de comanda cea de sub far, plus cea din lateral toate sunt în regula becul nu funcționeaza. As fi tare recunoscător dacă m-ar ajuta și pe mine cineva cu problema mea.
    Toate cele bune.

    Si codul de eroare.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cablajul este defect / intrerupt sau ai pini indoiti in mufe. Mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici si la care nu ai fost. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  16. Burla Benimin

    Burla Benimin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2020
    Locație:
    Vicovu De Sus
    Masina:
    Audi A6 BITDI 2013
    Salutare,
    Am un Audi A6 C7 an 2016 cu faruri matrix led. Stie cineva de unde pot regla faza lunga ? Mai precis cum m-ati putea ajuta cu reglajul la linia aia din poza ? Am mers la reprezentanta si mi-au reglat farul si tot asa aiurea se vede. Din cate stiu exista un led pe faza scurta care e prins de faza lunga.
     
  17. Răzvan.c.l

    Răzvan.c.l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7 CGLC WAUZZZ4G4CN034388 2012
    Salut,
    Se pot testa manual ledurile (DRL) din far ? Daca da cum se poate face asta ?

     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu teoretic si Nu recomandat de catre fabricantul farului. Iti trebuie alt far daca linia de leduri este defecta.
    Sau desfaci = dezlipesti sticla (plasticul farului), desfaci mai departe farul prin spate complet si scoti firele care alimenteza DRL-ul = LED-urile pentru a le putea verifica alimentarea si functionarea. Dar odata ce ai desfacut = dezlipit sticla (plasticul farului) ai mare grija ce fel de pasta siliconica pentru etansare folosesti pentru ca la relipire sa arate ca scos din fabrica si sa nu ai surprize neplacute ulterioare din cauza ca ti se abureste farul sau intra apa la interior pe unde ai desfacut = dezlipit sticla (plasticul farului).
    Oricum, ce ti-am descris eu, este o operatiune extrem de grea, sensibila si cu grad mare de dificultate, pentru cineva care nu a mai facut asta de cel putin cateva ori pana acum si oricat de "mesterica = minitehnicus" ar fi el. Bafta.



    sau



    Si mai sunt si alte tutoriale, pe internetul asta infinit, pentru mai multe explicatii si lamuriri despre cum desfaci in bucati un far auto.
     
  19. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    Salutare. Faza lunga dreapta nu functioneaza uneori. Am postat mai jos eroarea din bord si erorile de pe Vag.
    Poate a mai trecut cineva prin asa ceva si a rezolvat fara sa schimbe farul complet.
    Multumesc!
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fara sa desfaci farul, e cam la ghici …

    Cam asta gasesti inauntrul farului :

    • V446 - Left variable headlamp positioning motor
    • G695 - Sensor for left variable headlamp positioning motor
    • G474 - Left swivel module position sensor
    • J892 - Left headlamp power output stage 2
    • V318 - Left adaptive cornering lamp motor
     

Distribuie pagina asta