1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de succesio, 23 Oct 2014.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fara becuri noi nu va asteptati la mari schimbari. Eu de ani de zile folosesc Osram CBI, dar la fel de bine se poate folosi si CBB sau CBH.
    Altii pun Philips-uri ... eu nu le recomand. Cautati pe Google/Youtube diferentele. Fiecare cu gustul lui ...

    P.S.:

    Daca aveti nevoie si de splittere, costa 10 €uro perechea.

    upload_2022-11-5_18-44-58.jpeg
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Exfoliat sau matuit, nici nu conteaza, rezultatul e acelasi…

    Mi-a mai zis cineva de CBI, sunt chiar atat de OK ? Imi e teama de cum se vede pe ploaie, acolo doar in jurul a 5000k si mai jos se vad bine. Cele de la 5000 K in sus intotdeauna au mari probleme pe ploaie/ceata, desi multe modele noi au 6000 K
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, sunt foarte ok atat pe ploaie cat si pe uscat, eu le folosesc de 6-7 ani.

    Raportul calitate/pret e imbatabil, sunt cu mult peste Nighbraker.
    Eu le-am “vanat” mereu pe eBay si mai mult de 100-110€ nu le-am platit niciodata (atat D2S cat si D3S), in Romania am vazut ca sunt muuult mai scumpe.

    Cand o sa le prind la un pret ok, urmatoarele pe lista sunt CBB (Cool Blue Boost), mult peste CBI sau Nightbraker.

    Acum vad ca sunt si CBI NextGen (cutie verzuie), inainte cele simple aveau cutia albastra.

    upload_2022-11-5_21-35-13.jpeg
    upload_2022-11-5_21-35-37.jpeg
     
    Ultima editare: 5 Noi 2022
    bx3m apreciază asta.
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ca tot vine Black Friday, poate gasesc in pret bun pe undeva. Mersi!
     
    Danyelnr1 apreciază asta.
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Am o intrebare - din cate stiu eu, intre D1S - D2S - D3S nu sunt diferente majore, si se pot pune D2S sau D1S cu adaptor la soclu. Stiu bine? Intreb doar pentru ca am vazut si ceva diferente de pret intre ele, si nu inteleg foarte bine de ce D3S sunt mai scumpe decat D1 sau D2. Ma poate lamuri cineva?
    Multumesc!
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum sa nu fie diferente.

    upload_2022-11-7_9-9-3.jpeg
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ceva nu se leaga in mintea mea. La A6 C6 ce l-am avut inainte, am avut becuri D2S, iar soclul nu era asa. In plus, ma uit aici si vad ca intr-adevar intre D1 si D3 nu sunt diferente chiar atat de mari...
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ba sunt diferente (intre becuri cu descarcare in gaz) pentru ca difera mufa din spatele droserului (becului). Cumperi doar ce ai pe masina. Lasa experimentele.
     
    bx3m apreciază asta.
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Aha, mersi de info! Am tot cautat si nu am gasit ;)
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @bx3m te inseli.
    Ba fix asa avea soclul becul D2S de pe A6 C6 non-facelift. Pe A6 C6 facelift ai D3S.

    Si, D1S / D3S nu sunt interschimbabile deoarece nu o sa reusesti sa bagi mufa din far in bec.

    upload_2022-11-7_11-28-8.jpeg

    Nu stiu ce “artificii” tot incerci sa gasesti, dar nu vad bine ideile astea ale tale ...
     
    bx3m apreciază asta.
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Caut comanda sa ma lamuresc. Nu caut artificii, in momentul asta vreau doar sa ma informez. E clar, ce e pe masina, aia punem ;)
    L.E. Ai perfecta dreptate, tot D3S aveam si pe C6, era FL.
     
  12. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Salutare,
    La masina din profil un Audi A6 C7 an 2015 este o problema estetica la farul drept. Pare ceva exfoliat pe marginea farului. La atingere nu se simte nimic, adica ciobit sau altceva. Nu face condens si functioneaza normal. Merita sa il schimb (eventual casco) sau doar sticla ?

    20220627_111422.jpg
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu vad de ce ai pune “sticle” chinezesti cand ai Casco.

    Lasa-l sa se agraveze, pana te deranjeaza vizual si schimba-l pe Casco.
     
    klausdiag apreciază asta.
  14. Răzvan.c.l

    Răzvan.c.l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2021
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7 CGLC WAUZZZ4G4CN034388 2012
    Salut,
    Astăzi am schimbat un modul DRL la masina din profil un Audi A6 C7 pe partea stângă deoarece nu mai funcționa, se aprindea câteodată doar pe timp de ploaie. Am schimbat modulul din prima imagine cu modulul din cea de a doua imagine. Menționez că am erorile: front right\ left side light day time running lights. Am incercat sa codez modulul conform codurilor de pe modul dar nu-mi permite, îmi dă următoarea eroare: error 31 : Request out of range. Mă poate ajuta un coleg cu ceva informație despre cum se codează mudulele DRL ? Mulțumesc.
     
  15. Sebastian Cimpoca 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 , 2.0 TDI , CGLC , 2013
    Buna seara,
    Aveti idee droserele din faruri pentru un A6 C7 ce marca vin OE ? Multumesc.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Droserele sunt Mitsubishi.
     
  17. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Un mic update - am pus unul din becurile vechi si tot nu se aprinde. Deci, nu e becul, cel mai probabil este balastul. Am gasit asta ca si cod, dar voi verifica acolo sub far, poate reusesc sa fac o poza: 8K0 941 597 E.
     
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Dragi colegi, am reusit sa fac o poza codului de balast, si acesta este 8K0 941 597 C, si din ce am gasit pana acum, este acelasi lucru cu E, asa ca am comandat si m-am programat si la un atelier specializat pentru inlocuirea sticlelor (de care, apropo, abia-abia am reusit sa ma apropii, se pare ca este o mica "criza" de asa ceva in momentul asta) vineri dimineata. Acum, as avea nevoie de sfatul vostru intr-o dilema - cei de la atelier mi-au spus ca NU este nevoie sa schimb lupele, ca acestea de pe far se pot curata, ele doar se "afuma" si nu se exfoliaza si produc fix acelasi efect ca si unele noi. Ma gandesc doar ca daca tot desfac farul, ce naiba fac daca sunt afectate dincolo de orice curatare? Ma gandeam sa le comand, sa le am la mine, si in cazul in care e nevoie, le schimb, daca nu, le dau inapoi... Voi ce parere aveti? As prefera pareri de la cei care au desfacut farul, adica stiu exact ce se gaseste acolo, ca pe presupuse si teorii am spus deja cum as face eu...
    Si, inca o intrebare - oare pot inlocui lupele mele cu bec cu unele full led? Cei care le vand spun ca nu cred ca se potrivesc, ca droserul este si controller, iar daca il elimin, nu mai merge becul... Am inteles ca diferenta dintre lupa cu xenon si lupe full led este WOW... Doar ca, intrebati, si cei de la atelier au zis ca nu stiu cum sa faca modificarea asta. Orice informatie este binevenita!
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Lupele se afuma, dar odata curatate o sa ai "placuta" surpriza sa vezi cat sunt de matuite. :)

    Si da, in legatura cu balastul ai dreptate :

    upload_2023-1-17_9-45-50.png
     
    bx3m apreciază asta.
  20. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Exact la asta ma gandeam si eu. Mai bine comand un set sa il am la mine :D Mersi de feedback!

    P.S.:

    Imi mai spunea cineva aseara ca mai bine comand 2 balasturi, si le schimb impreuna, ca si pe becuri. Oare chiar asa sa fie, sa se strice curand si al doilea din cauza ca unul e nou ? Are vreo treaba ?
    Fara a face reclama, vreau sa iau lupele astea - ce parere aveti ?
    https://tuning-store.ro/Lupe-Morimoto-Bixenon-D2S-3-tip-Hella-G3-cu-orname
     

Distribuie pagina asta