1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri (Xenon sau Halogen) si proiectoare ceata la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri sau lupe far

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RALLYMAN, 5 Apr 2008.

  1. ciklon 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2007
    Locație:
    Sfantu Gheorghe
    Masina:
    a6,1.9tdi,2002
    Va multumesc!
    Nu am precizat ca farurile mele nu sunt matuite, nu nimic! Daca ar fi fost, le-as fi dus la polishat , etc. Pe faza scurta nu vad cu ele, am schimbat becuri, dar tot nimic. Undeva am citit ca deja din fabricatie nu au fost reusite. Cred ca ce as lua SH nu ar fi ca ele, cel putin ca aspect, ce se vede. Am citit tot, aproape, pana sa postez, Sa fie de vina lentilele? Oricum nu ma bag, desfacut si altele, ma depaseste. Depo am citit ca face faruri si pentru prima echipare, de aceea v-am intrebat.
    Astazi am gasit : http://www.dectane-romania.ro/d-lite-faruri-audi-a6-4b-97-01-negru-swa06lgxb_4978532.html . ,, Se merita ? "
    Daca nu , merg pe Hella. O idee pentru un pret rezonabil?
    Stie cineva cat trebuie sa arate aparatele de masura de la service reglare faruri si unitatea de masura? Daca totul e OK ,eu nu vad .Port ochelari.
     
  2. boteanu marian 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2016
    Locație:
    Chitila
    Masina:
    Audi A8 D2 1995 AFB quattro tiptronic
    Salut,stiti cumva daca farurile de a6 c5 allroad 2002 se potrivesc pe sedan 2001? Ma refer la prinderi capota aripi..din ce se vede ar trebui..stie cineva?
     
  3. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Se potrivesc daca masina din 2001 este fabricata pana in luna aprilie, adica daca ai masina fara facelift.
    Daca e fabricata dupa aprilie, atunci e facelift si nu se potrivesc farurile de Allroad.
     
  4. boteanu marian 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2016
    Locație:
    Chitila
    Masina:
    Audi A8 D2 1995 AFB quattro tiptronic
    Este non facelift nu are grila patrata Mulțumesc!
     
  5. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Se potrivesc.
    Allroadu a avut facelift mult mai tarziu de 04.2001
     
  6. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    La faruri nu a avut niciodata facelift Allroadul.
     
  7. boteanu marian 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2016
    Locație:
    Chitila
    Masina:
    Audi A8 D2 1995 AFB quattro tiptronic
    Va multumesc pentru răspunsuri,deci le voi cumpăra.
     
  8. buyak 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi a6 avant C5 2005 1.9 tdi
    Salut , a pus cineva xenon pe modelul de far normal , daca da unde pot ascunde balasturile sa nu le gaseasca baietii de la RAR. Multumesc !
     
  9. Remus Iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2017
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi Allroad 2.5 model 2004
    Se pot baga in far cu un pic de grija .Trebuiesc farurile demontate de pe masina.
     
  10. Lapadat

    Lapadat 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A6 quatro, motor 2.5,din 2000
    Buna seara
    Am si eu o problema cu farurile,xenon din fabrica.Am demontat farul de pe masina,A6 2.5 quatrro din 2000,si i-am dat jos plasticul sa-l curat,ca facea condens.
    L-am montat inapoi cu silicon.Totul e in regula acum,nu mai face condens,dar ceva am miscat ca acum imi bata lumina prea jos.Cum as putea sa-l reglez fara sa-l mai demontez iarasi?Oare ce am miscat acolo,ca inainte mergea bine?
     
  11. Lapadat

    Lapadat 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A6 quatro, motor 2.5,din 2000
    Buna seara ,din nou...
    M-am uitat din nou la far,am dat jos capacul din spate si pot misca cu mana corpul de la far cu oglinzi cu tot...e ceva normal?Pe langa asta se mai aude si un tiuit de la motoras...
    Ma poate ajuta cineva?
    Multumesc anticipat.
     
  12. Sudokuuu

    Sudokuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A6 2.5 TDI 2003
    Lapadat

    Ai miscat si ai scos farul din motoras, desfa motorasul si vezi ca ai o bila pe pe el care intra intr-un sant in oglinda care se misca, bafta

    La masina mea nu imi functioneaza reglajele de faruri automate, imi sta mereu aprins in bord, si pe tester imi da: semnal neplauzibil sau scurt la masa. Mentionez ca masina are xenon din fabrica, este facelift an 2003. Are vreo legatura ca am schimbat farurile cu unele fara xenon dar le-am modificat eu pentru xenon, arata alfel motorasele. Mentionez ca motorasele functioneaza, sunt verificate. Masina a fost putin atinsa in fata si am luat-o de la cineva care pusese pe masina faruri bara, capota modelul non facelift an 2000 si atunci era aprinsa eroarea. Am montat totul original inapoi, doar farurile sunt modificate pe mufa si la prindere becului. Cine care are idee ce poate fi ii multumesc.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe faruri cu halogen nu ai asa ceva, decat pe cele cu xenon.
    Deci, ori renunti la farurile cu halogen, ori la xenon-ul OE.
     
  14. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Farurile cu halogen au motoras reglabil electric, cu comanda langa volan, in timp ce farurile xenon au motoras cu reglare automata, in functie de incarcarea masinii si pozitia fata de orizontala. Daca verifici conectorul de la faruri vei constata ca un loc pentru pini este liber, acel pin este tocmai al patrulea fir al motorasului care regleaza automat farul. Daca doresti sa functioneze reglarea automata trebuie faruri xenon.
     
  15. Sudokuuu

    Sudokuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A6 2.5 TDI 2003
    Multumesc frumos, deci trebuie sa iau faruri cu xenon originale, probabil de aceea nu functioneaza
     
  16. Lapadat

    Lapadat 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A6 quatro, motor 2.5,din 2000
    Sudokuuu Multumesc pentru raspuns. Am rezolvat, acolo era problema.
     
    Sudokuuu apreciază asta.
  17. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Eu am cumparat faruri tuning after-market, cu halogen si am avut aceeasi problema. Am incercat sa adaptez, dar in zadar. Am tras al patrulea fir, dar cand am incercat sa montez motorasele m-am impotmolit. Am renuntat. Cand folosesc acele faruri stiu ca am aprins martorul de avertizare ca nu se autoregleaza farurile (nici altfel nu le poti regla, ca nu ai comanda electrica de langa volan). Cand le pun pe cele xenon, fac o adaptare simpla si apoi calculatorul "vede" autoreglarea si stinge martorul.
     
  18. aetohnadgob

    aetohnadgob 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 2001
    Buna seara,
    Imi poate spune și mie cineva ce tip de bec am pe faza scurta/lunga la farurile mele cu halogen. Model Audi A6 C5 din 2000 luna 12 (am precizat și luna deoarece am văzut în comentariile anterioare că este destul de importanta). Mersi
     
  19. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    La farurile cu halogen ai H1 pe faza scurta si H7 pe lunga iar la farurile cu bec ce are descarcare in gaz (cu xenon) ai D2S pe faza scurta si H7 pe faza lunga.
     
    dhan67, Zsoldos Robert și aetohnadgob apreciază asta.
  20. aetohnadgob

    aetohnadgob 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 2001
    Mulțumesc pentru raspuns #boresque.
     

Distribuie pagina asta