1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Folie pentru geamuri cu autorizatie RAR

Discuție în 'Exterior' creată de b-13-way, 4 Dec 2007.

  1. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Întâi vezi ce zgârie da fata de jos și verifica și chederul
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cand pune folia, se va uita ei, banuiesc. Si asa cred ca trebuie sa dea geamul jos, ca sa poata dezlipi folia veche si monta cea noua.
     
  3. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salutare!

    M-am hotarat sa pun folii pe masina deoarece este deranjant pentru bebe la drum cand este soare.
    Am inteles ca Llumar ar fi bune, as dori ceva sa opreasca soarele pe spate iar pe laterale sa nu pierd vizibilitatea aproape deloc.

    Ce transparente ati folosit, cum ati face?
     
  4. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    21% cel mai indicat grad de transparenta.
     
  5. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Eu pe spate+lunetă am folie ceramică cu 5% transparență. Arată foarte bine și respinge foarte bine razele UV.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lucian daca o sa citesti acest topic, unde trebuia sa scrii si unde a fost mutat mesajul tau, o sa afli tot ce te intereseaza. O zi buna.
     
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @lucianmarius LLumar intradevar este un producator de varf dar ca si oricare altii au mai multe game de folii:Llumar AT,ATC,ATR,LATI(in ordine crescatoare atat ca si performanta cat ca si pret ).
    Specificatii despre fiecare gasesti pe net,de ex:http://foliiauto-autorizate.ro/

    Eu in momentul de fata am montate pe cele din gama ATR cu transparenta 21% pe toata masina(inclusiv pe fata..chiar daca nu este legal),am ales sa merg pe aceeasi transparenta pt. aspect :)

    Pe alta masina am avut de la Solarzone..nu are rost sa intru in detalii cat de "bune"au fost...poate doar sa dea culoare geamurilor.
    Poti incerca pe pielea ta diferentele dintre folii la un salon de montaj profi,ei acolo au bucati de geam pe care este montata folie din diferite game si pun UV ca tu sa simti diferenta.

    Daca vrei pt bebe eu iti recomand sa mergi pe gama ATR dar 5% spate si pe fata sa alegi Llumar Air Blue,totul tine de cati bani vrei sa investesti(Air Blue cel putin pt. parbriz este scump ).
    Eu cu 21% si cu bebe pot sa iti spun ca este ok,dar razele de lumina patrund in interior.Ca si confort este ok.

    Bafta
     
  8. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    K3nT - mai vezi ceva noaptea la 21% ?

    Ma gandeam sa merg pe avangarde series cu un ceramic medium si un ceramic light pe luneta si geamuri (transparenta 38% respectiv 55%) si un AirBlue 80 pentru parbriz.

    tabel performante (1).jpg

    Maine la 15:00 am programare, daca gresesc grav sa ma corecteze cineva :)
     
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Am pus Llumar Lati 15 pe spate , 35 fata, si airblue80 pe parbriz. 1350 ron. Masina are un scurt dupa operatiune, claxona intr-una. Cred ca au bagat apa la bord. Amatori. Auto arata bestial. Revin cu poze dupa ce rezolv pb cu scurt-ul.

    Facut la http://www.folie-auto-bucuresti.ro/
     
  10. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Am vazut tarziu topicul .
    Eu am pus toata masina ( fara parbriz )cu AIRBlue si sunt foarte multumit .
    Pe parbriz am pus doar la masina sotiei ( R350 ) - sa nu fac experimente pe masina mea :D Sunt multumit - am sa repet istoria si la A5.
    Din experienta iti spun ca e posibil sa ai probleme cu LATI 35 fata - initial asta am avut si eu pe masina de la munca dar dupa 2 ultimatum-uri de la "colegii" din trafic am inlocuit-o cu AIRBLUE - de atunci nici o intrebare.
    Ca si locatie ii recomand pe cei de la Fx-auto - am fost multumit de fiecare data .
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @lucianmarius vizibilitatea este foarte buna,chiar mai mult de atat noaptea mi se pare cel mai ok de condus,lumina provenita de alte masini nu patrunde asa intens.LLumar fiind o folie de top nu imipiedica vizibilitatea cum o fac alte folii care doar coloreaza gemurile.
    Ai pus modelul de varf la un pret bun.Eu am dat 1000ron acuma 2 ani (ATR fata+spate..fara parbriz...de LATI saream lejer de 2000 RON).Dar cum ai specificat si tu mai tine si de salon :).

    Eu sincer as fi ales 5% spate(pt.bebe).

    Sa le folosesti cu placere si bafta cand te opreste politia(cu folia de pe fata).

    Salut
     
    Ultima editare: 21 Iun 2017
  12. Drogeanu ion 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi q5 tdi 3.0 2010 ccw 239cp
    Salut,
    As avea o intrebare. Masina mea e inmatriculata in Italia si am folie pe geamuri, asa am cumparat-o. O sa am probleme in Romania cind vin in concediu ? Eu nu am nici o hirtie ca geamurile sunt cu folie pe ele, chiar si cele de pe portierele din fata sunt mai inchise la culoare

    IMG-20180427-WA0025.jpg
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, poti avea probleme la un eventual control. Cea de pe fata este ilegal montat oricum. Trebuie sa faci rost de o hartie care sa ateste faptul ca folia este omologata. Cum faci asta, te descurci tu (mergi la un centru care monteaza folii auto si vezi cum faci sa obtii hartia aia) si nu discutam despre asta aici. Bafta.
     
  14. Drogeanu ion 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi q5 tdi 3.0 2010 ccw 239cp
    Si daca hirtia este scrisa in limba italiana?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are importanta. Important este sa existe. Eu la anumite masini am omologari din Germania scrise doar in limba Germana pentru ca acolo am montat folie pe acele masini.
     
  16. Drogeanu ion 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi q5 tdi 3.0 2010 ccw 239cp
    Mrs cristi
     
  17. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Salutare,

    Eu nu am reusit sa gasesc o informatie concreta, poate unul din colegii de pe acest forum dispune ea aceasta informatie. In cazul unui A4 B9, cu geamuri ionizate din fabrica, care este gradul de transparenta? Personal, mi se par perfecte ca si transparenta. Intentionez sa imi montez si eu folie pe geamurile din spate si caut acest grad de transparenta :)
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il afli la orice aplicator de folie care este obligat conform legii, sa aiba aparat pentru masurarea transparentei geamurilor. Am mai scris asta pe forum dar se pare ca nu ai citit fraza asta. Bafta.
     
  19. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    @Cristi, multumesc frumos pentru raspuns. Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar sa fiu inteles. Am un prieten care are geamurile ionizate la masina sa din fabrica. Folia pe care doresc sa o aplic vreau sa dispuna de acelasi grad de transparenta. Nu pot merge cu masina lui sa faca aceste masuratori si ulterior sa cumpar acelasi grad de transparenta :). Din acest motiv intreb daca stie cineva cum vin ele din fabrica.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cum sa afli altfel fata de cum ti-am spus eu. Bafta
     
    saionut apreciază asta.

Distribuie pagina asta